وارن بافت، ميلياردر ساده زيست!

وارن بافت 74 ساله، امسال به عنوان ثروتمندترین مرد جهان معرفی شد.

او كه اكنون بزرگترین سرمایه گذار جهان است، كار خود را از سن سيزده سالگی به عنوان روزنامه فروش دوره گرد آغاز كرد و يك مزرعه كوچك خريد. بافت در ابتدا، هیچ سرمایه ای نداشت اما حالا دارایی خالص او در حدود 52 میلیارد دلار است. بافت در شهر اوماها در ايالت نبراسكای آمريكا سكونت دارد و از جمله شركت های معروفی كه او سهامدار آنهاست، امريكن اكسپرس و ژيلت اند.
او مدیر عامل و بیشترین سهام دار شركت «بریشایر هات اوی» است. بافت در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶، ۸۳ درصد از دارایی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا كرد. حجم دلار اهدایی او تقریبا 30 میلیارد دلار است و اهدای دارایی در این سطح در تاریخ بی نظیر بوده است.
بافت به داشتن زندگی مقتصدانه و رفتار فروتنانه مشهور است. او كماكان در خانه خود در داندی كه در سال ۱۹۸۵ میلادی به ارزش 31 هزار و 500 دلار خریداری كرده است، زندگی می كند. البته او خانه گران تری در لاگونا بیچ، در ایالت كالیفرنیا دارد كه در سال ۲۰۰۴ خریده است.

درآمد سالیانه بافت در سال ۲۰۰۶ میلادی حدود 100 هزار دلار بود كه در مقایسه با استاندارد درآمد یك شخص با چنین جایگاهی، ناچیز است.
جالب است بدانید او نخستين سهام خود را در 11 سالگي خريد و اكنون افسوس مي خورد كه چرا زودتر شروع نكرده است. او می گوید: «فكر نكنید فرزندانتان كوچكند. آنها را به سرمايه گذاري تشويق كنيد». او می گوید: «كتاب «تاریخچه شخصی» از كاترین گراهام بهترین كتابی است كه خوانده ام و فكر می كنم هر كسی باید آن را بخواند». او درباره آخرین ولخرجی بزرگ خود می گوید: «داشتن پول زیاد نتوانست راه زندگی مرا در هیچ چیزی تغییر دهد. اما در مقابل خریدن هواپیما نمی توانم مقاومت كنم. من در سال چندین هزار دلار صرف این كار می كنم.»
وارن بافت درباره شركت بزرگ سرمایه گذاری اش می گوید: «بركشایر بخشی از من است یه هیچ گاه نتوانسته ام از آن جدا شوم. اما فكر نمی كنم بخواهم دارایی هایم را در شش یا هشت سال آینده پنج برابر كنم. همین مبلغ هم اكنون به اندازه كافی زیاد است و می توانم با آن كارهاي زیادی انجام بدهم. اكنون دارایی من به حدی رسیده كه می توانم كارهاي مهمی انجام دهم.»
او درباره بیل گیتس می گوید: «اگر قرار است كسی شركت مرا تصاحب كند، امیدوارم آن آدم، بیل باشد.»
بافت همیشه خودش اتومبيل شخصي خود را مي راند و هيچ راننده يا محافظ شخصي ندارد. هرگز با جت شخصي سفر نمي كند هرچند كه مالك بزرگ ترين شركت جت شخصي دنياست!
شركت بافت از 63 شركت تشكیل شده است. او هر ساله تنها يك نامه به مديران اجرایي اين شركت ها مي نويسد و اهداف آن سال را ابلاغ مي كند. او هرگز جلسات يا مكالمات تلفني را بر مبناي يك شيوه قاعده مند برگزار نمي كند و به مديران اجرایي خود دو اصل آموخته است: اصل اول این است ه «هرگز ذره اي از پول سهامداران خود را هدر ندهید» و اصل دوم می گوید «اصل اول را فراموش نكنيد.»
او به كارهاي اجتماعي شلوغ تمايلي ندارد. سرگرمي او پس از بازگشت به منزل، درست كردن مقداري ذرت بوداده (پاپكرن) و تماشاي تلويزيون است.
وارن بافت نه با خودش تلفن همراه حمل مي كند و نه كامپيوتري بر روي ميز كارش دارد. او همیشه به جوانان می گوید: «از كارت هاي اعتباري دوري كنید و به خودتان متكي باشید؛ پول انسان را نمي سازد، بلكه انسان است كه پول را ساخته. ضمنا تا جایی كه می توانید، ساده زندگي كنيد. به توصيه هاي ديگران توجه نكنيد فقط به آنها گوش كنيد اما كاري را كه فكر مي كنيد درست است انجام دهيد. دنبال مارك هاي معروف نباشید. آن چيزهایي را بپوشيد كه به شما احساس راحتي مي دهد. پول خود را به خاطر چيزهاي غيرضروري هدر ندهيد. تنها به خاطر چيزهایي خرج كنيد كه واقعا به آنها نياز داريد. اين زندگي شماست. چرا به ديگران اين فرصت را مي دهيد كه براي زندگيتان تعيين تكليف كنند.»
بافت، فارغ التحصيل دانشگاه نبراسكاست و فوق ليسانس خود را در رشته اقتصاد از دانشكده بازرگاني كلمبيا تحت نظارت بنجامين گراهام گرفته است. همچنين سرمايه گذار و نويسنده معروف، فيليپ فيشر در بينش و فلسفه سرمايه گذاري بافت تاثير زیادی گذاشته است.
بافت یكی از مخالفان سرسخت انتقال ثروت از يك نسل به نسل بعدي است. شاید برای همین است كه اعلام كرده بخش زیادی از ثروتش پس از مرگ او به بنياد بافت منتقل شود. ارزش هر سهم شركت سرمايه گذاري او در حال حاضر 83 هزار دلار است. او درباره سرمایه گذاری می گوید: «شناسايي يك سرمايه گذاري خوب و دل بستن به آن، بهتر از پريدن از يك سرمايه گذاري به سرمايه گذاري ديگر است.»
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱