هوش مصنوعی در کسب‌وکارها

هوش مصنوعی و انسان

مقدمه

استفاده از فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در سال‌های اخیر در همه حوزه‌های زندگی انسان تاثیرگذار بوده و همچنان درحال توسعه و تکامل است. یادگیری ماشین بر کسب‌وکارها نیز‌ بی‌تاثیر نبوده و آن را به‌طور اساسی و پیوسته متحول کرده است.

هوش‌مصنوعی لزوماً به معنی ربات و ماشین نیست. بلکه در نرم افزارهایی که پایه اصلی عملیات هر روز سازمان‌هاست از هوش‌مصنوعی استفاده شده است. این رویه را می‌توان ادامه انقلاب بزرگ صنعتی دانست با این تفاوت که کامپیوترها وظایف تکراری و خسته‌کننده انسان را انجام می‌دهند.

ژاپنی‌ها در پیشرفت این تکنولوژی پیشتازند و یادگیری ماشین در ابتدای مسیر نوظهور علمی است. شیوه انجام کارها را در بسیاری از زمینه‌ها نظیر تشخیص پزشکی، شناسایی چهره‌ها، اتومبیل خودران، ربات پشتیبان و سلامت فردی و… تغییر کرده است. تولید تصاویر Dall-E و چت GPT یا کاهش ثبت دستی داده‌ها و پیش‌بینی رفتار مشتری نمونه‌های دیگری از کاربرد هوش‌مصنوعی است.

 

فناوری اطلاعات (IT) در کسب‌وکارها از اتوماسیون‌ و کدنویسی فرآیندها در کسب‌وکار جلوتر رفته و دیگر پردازشی فراتر از سازماندهی اطلاعات مدنظر سازمان‌ها است. کشف بینش و رسیدن به آگاهی فراتر از داده‌ها یک مزیت رقابتی و ارزش برای سازمان‌ها به حساب می‌آید. سازمان‌ها تلاش می‌کنند از هوش‌مصنوعی به همین منظور در کسب‌وکارشان بهره ببرند. از شما دعوت می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی هوش مصنوعی(AI)

 

هوش‌مصنوعی (Artificial Intelligence) و یادگیری ماشین ترکیبی از فناوری‌های کامپیوتری و مکانیکی است. که می‌توانند کارهایی مانند یادگیری، حل مسئله، درک زبان و سایر توانمندی‌ها و فعالیت‌هایی را انجام دهند که به هوش انسان وابسته‌اند. عنوان ماشین‌هایی که مثل انسان خود را با ورودی‌های جدید تطبیق می‌دهند، منطق‌پذیرند، از تجربیات خود می‌آموزند و عملکردهای شبیه رفتار انسان نشان می‌دهند.

 

ترکیبی از داده‌ها، پردازش‌های سریع و پیچیده الگوریتم‌های هوشمند شبیه رشته‌های عصبی مغز انسان است. با تشخیص الگوهای داده به نرم‌افزارها کمک می‌کنند که به صورت اتوماتیک آموزش ببینند. نمونه‌های دیگر هوش‌مصنوعی را می‌توانید در دستیارهای شخصی سیستم عامل‌ها Siri، Cortana، Chat bots مشاهد کنید.

مقالات پیشنهادی مرتبط:

متاورس
متاورس
هوش مصنوعی در متاورس
قدرت یادگیری همزمان چند الگوریتم هوش مصنوعی جدید متا

ترکیب هوش‌مصنوعی و کسب‌وکار

هوش‌مصنوعی در مدیریت کسب‌وکار می‌تواند تمام مدل‌های قبلی فرآیندها را دگرگون و ساختارهای بدیعی خلق کند. مهمترین کاربرد هوش‌مصنوعی در کسب‌وکارها درک و کشف بینش و دانش مخفی شده در داده‌هاست، خدمتی که تاکنون سیستم‌های اطلاعاتی نتوانستند انجام دهند.

غالباً اسناد و گزارشات کسب‌وکارها داده‌های خام و اطلاعات ساختار نیافته هستند. با کمک هوش‌مصنوعی می‌توانیم مسائل پیچیده را با کمک کامپیوترها حل و الگوهایی را کشف کنیم که پنهان بودند یا زمان‌بر و پرهزینه هستند.

کارهای دستی و هزینه‌بر و درعین حال پراهمیت به صورت خودکار با کمک تکنولوژی هوش‌مصنوعی قابل انجام است. تا وقت و انرژی نیروی انسانی آزاد شود و بر روی کارهای مهم‌تر تمرکز یابد. از هوش مصنوعی در کسب‌وکارها به بینشی فراتر از سازماندهی ساده داده‌ها دست می‌یابیم. همچنین بهبود خروجی کسب‌وکارها و کمک به تصمیم‌گیری‌های استراتژیک برای مدیران ارشد سازمان از دستاوردهای این فناوری است.

مهمترین کاربردهای هوش‌مصنوعی 

خودکارسازی و هوشمندکردن تجهیزات، ماشین‌آلات و ساختارها در صنایع مختلف

انجام تعاملات پیشرفته و خودکار با شرکای تجاری، کارکنان و مشتریان سازمان

بهبود تعامل و ارتباط با مشتری و به دنبال آن افزایش رضایت مشتریان

افزایش بهره‌وری و کارایی با توجه به اتوماسیون فرایندها و حذف فرآیندهای اضافه

بهبود و تسریع تحلیل‌ ویدیوها، تصاویر، صداها و متون

نرم‌افزارهای پیش‌بینی سرنخ‌ها، فروش و سبد خرید مشتریان

اتوماسیون خودکار فرآیندها

سیستم‌های نظارت امنیتی

فیلترکردن اسپم‌ها

دستیارهای شخصی هوشمند

جستجوهای پیشرفته و هوشمند

 

استفاده از پاسخگوهای خودکار و آنلاین برای تیکت‌ها و…

تصویری از همکاری ماشین و نرم افزار

هوش مصنوعی در فروش و بازاریابی

هوش‌مصنوعی اتوماسیون فروش و بازاریابی را تحت تاثیر قرار داده و متحول کرده است. طبق مطالعات کسب‌وکارهایی که از هوش‌مصنوعی برای فروش و بازاریابی استفاده می‌کنند تا بیش از 50 درصد سرنخ‌های خود را افزایش می‌دهند. پرواضح است که سازمان‌هایی که به دنبال فروش بیشتر هستند، باید کسب‌وکارشان را با تکنولوژی روز دنیا گره‌ بزنند.

با کمک هوش‌مصنوعی می‌توانید یک کمپین ایمیل تبلیغاتی در مقیاس بزرگ راه‌اندازی کنید. دسته‌بندی و پاسخ‌دهی هوشمند و نظارت و ردیابی خودکار پیام‌ها می‌تواند از مزایای استفاده از این فناوری باشد.

یکی از مهمترین ویژگی‌های یادگیری ماشین در نرم‌افزارهای مربوط به کسب‌وکارها قدرت پیش‌بینی دقیق آنهاست. امکان پیش‌بینی تقاضا و فروش براساس نتایج فروش و تعاملات مشتری در گذشته برای سازمان‌ها بسیار استراتژیک است‌.

امکان رتبه‌بندی و اولویت‌بندی فرصت‌ها با کمک هوش‌مصنوعی به راحتی امکان‌پذیر است. به این ترتیب که با توجه به دیتایی که از سرنخ‌ها در طول زمان جمع‌آوری شده، احتمال فروش موفق به سرنخ‌های احتمالی پیش‌بینی خواهد شد.

با کمک راه‌حل‌های فناوری و هوش مصنوعی می‌توانید پروسه تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل مشتری را برای سازمان‌ها آسان کنید. همچنین می‌تواند رقبای شما را در مدت زمان کوتاه دسته‌بندی و ارزیابی کرده و نتایج را به شما گزارش دهد.

SEO یا بهینه‌سازی موتور جستجو یکی از دیگر راه‌های بازاریابی دیجیتال است. با شناخت الگوریتم‌های یادگیری ماشین در موتورهای جستجو گوگل می‌توان وب سایت را ارتقا و برای بازاریابی محتوایی استفاده کرد. مواد بازاریابی مناسب سئو برای وب سایت و کلمات کلیدی جدید را می‌شود با کمک هوش‌مصنوعی ایجاد کرد. 

کاربرد هوش‌مصنوعی در منابع انسانی

فرآیندهای مصاحبه، استخدام و توسعه پرسنل سازمان یکی از حوزه‌هایی است که امروزه تحت تاثیر فناوری هوش‌مصنوعی قرار گرفته است. نرم‌افزار حقوق‌ودستمزد برای خودکارسازی وظایف از هوش‌مصنوعی استفاده می‌کند.

این ابزار برای تسریع قراردادها، شرح وظایف، طراحی سوالات مصاحبه و اتخاذ سیاست‌های تازه برای سازمان کاربرد دارد. همینطور مدیر منابع انسانی می‌تواند با کمک ابزارهای هوش‌مصنوعی فرآیند استخدام و جذب را اتوماتیک کند.

به طور خلاصه می‌توان گفت با هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشینی نتایج تصمیمات مختلف را با استفاده از تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده، می‌شود برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کرد. 

نتیجه‌گیری

هر روز بر تعداد صنایع و تجارت‌هایی که خواهان ترکیب هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشین بر فرآیندهای کلیدی کسب‌وکارشان هستند، افزوده خواهد شد. مطمئناً تا چند سال آینده شاهد تاثیر پررنگ هوش‌مصنوعی بر جنبه‌های مختلف سبک زندگی انسان و مدل کسب‌وکارها خواهیم بود.

هوش‌مصنوعی در کسب‌وکارها مزیت رقابتی ایجاد می‌کند. استفاده از این فناوری باعث می‌شود که سازمان‌های پیشرو ارزش کسب‌وکارشان را ارتقا دهند و مطابق شرایط روز دنیا، فرآیندها و مدل‌های کسب‌وکارشان را بچینند.

علوم کامپیوتر و فناوری هوش‌مصنوعی سازمان‌ها را به قدری قدرتمند می‌سازد که به‌راحتی می‌توانند فرآیندها را مدل‌سازی کنند. قدرت و سرعت این فناوری نوین در محاسبات پیچیده با دیتای حجیم موجب شده که هوش‌مصنوعی برای سازمان‌ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر باشد.

راهکارهای مدیریت نوین و هوش مصنوعی سازمان را از خطر حذف شدن در عرصه پر رقابت و رکود بازار سنتی حفظ می‌کند. هوش‌مصنوعی در مدیریت نقش مهم و اساسی پیدا کرده و می‌تواند مسائل چالش برانگیز بازاریابی و فروش و مالی را هوشمندانه حل نماید.

با اینکه هنوز در ابتدای این مسیر علمی هستیم ممکن است با شکست یا تاخیر در رسیدن به هدف مواجه شویم. ولی ناگزیر به ادامه دادنیم چرا که در فضای رقابتی امروز ریسک کنار زدن این فناوری برای کسب‌وکارها بسیار بالاست. در این راه خلاقیت، برنامه‌ریزی، مدیریت و پیاده‌سازی اصولی هوش‌مصنوعی در کسب‌وکار از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

پیروز باشید.

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱