هوش مصنوعي و رشد استارت آپ ها!

الوز (Elves) مشاور شخصي و بهترين دوست شماست؛ اين شعار شرکت Elves يک استارت آپ مصري است. در واقع شما به يک شخص واقعي پيام مي دهيد و او در يافتن، رزرو، خريدن و ارسال همه چيز براي شما در هر جايي که باشيد کمک خواهد کرد. کسب و کار در مصر به خصوص در شهر پر سر و صدا و شلوغي مانند قاهره دشوار است. اما براي موسس اپليکيشن الوز، کريم الساهي، رفع نيازمندي هاي روزانه زندگي براي کاربران آنلاين مصر يک چالش خوب است. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد تا شما هم در اين تجربه سهيم شويد.

اپليکيشن الوز در قاهره که يک زوج مصري به نام کريم الساهي و همسرش ابير السيسي آن را تاسيس کرده اند؛ يک اپليکيشن برجسته در برنامه مسنجر فيس بوک شده است. اين اپليکيشن ابتدا در ايالات متحده شروع شد. سپس به مصر گسترش يافت. چرا که اين تيم دريافت که مصر يکي از مستعدترين بازارها است.اين اپليکيشن که دسامبر گذشته شروع به کار کرد، با برنامه مسنجر فيس بوک و واتس اپ يکپارچه شده است. الوز با حذف دردسرهاي يافتن آيتم ها به دست خودتان، رزرو کردن، جست وجوي بهترين معاملات و حتي فکر کردن در مورد ايده هاي هديه براي افرادي که دوستشان داريد، همه اين کارها را انجام مي دهد. الوز پلت فرمي با تعاملات انساني زنده است که به شما اجازه شرکت در يک مکالمه با يک فرد واقعي را مي دهد. به عنوان مثال فرض کنيد روز مادر است و شما مي خواهيد به مادرتان يک هديه بدهيد، الوز از شما سوالاتي در مورد مادرتان مي پرسد تا علايق او را بهتر بشناسد و سپس با توجه به بودجه شما پيشنهادهاي هديه اي برايتان فراهم مي کند و مراقب همه چيز از خريد، کادو کردن و ارسال هديه نيز هست.

فيس بوک ماهانه حدود 30 هزار بازديد براي الوز که 40 کارمند دارد، ايجاد مي کند که به مردم اجازه مي دهد تا از افراد حقيقي، هر چيزي (از سفر، تا رزرو هتل و کمک به يافتن چمدان يا برنامه ريزي يک جلسه) را بخواهند. اين ارگان هاي انساني براي جست و جوي اطلاعات و اجراي معاملات به روبات ها متکي هستند. در واقع اپليکيشن الوز، سرويس دهندگان آنلاين فراهم مي کند که وقتي هر کاربري پيامي به سرويس پيام رسان فيس بوک مي فرستد و درخواست هرگونه کمک از جمله رزرو، خريد يا حتي پرس و جو در مورد اطلاعات مفقوده را مي کند فورا به او جواب بدهند. از رزرو پرواز تا يافتن هداياي نادر، تا سازماندهي برنامه شام، گل و شکلات براي مناسبت ها، اين اپليکيشن براي همه افراد منحصربه فرد است. اساسا هر کاري مي توانيد با آن انجام دهيد. خواسته هايي که گاهي اوقات به سختي مي تواند در روزهاي شلوغ کاري انجام شود. الساهي مي گويد «خدماتي که ما فراهم مي کنيم بسيار زياد است. ما تنها خدمات رزرو و خريد ارائه نمي دهيم بلکه بسياري از سرويس هاي ديگري را فراهم مي کنيم که کاربران آنها از تيم آنلاين تقاضا مي کنند. ما با مشارکت با ارائه دهندگان بزرگ براي هر سرويس، مشتاق انجام اين امر هستيم.» الوز به سه دليل جذاب است. نشانه اي است براي اينکه اکوسيستم مصر با چه سرعتي در حال تکامل است؛ دريچه اي در مورد چگونگي تکامل مسنجر فيس بوک ارائه مي دهد و دريچه اي به سوي مسيري که هوش مصنوعي در آن در حال تکامل است مي گشايد. گرچه از عمر اين اپليکيشن تنها 18 ماه مي گذرد، الوز ماهانه حدود 80 هزار دلار درآمد ايجاد کرده است (گرچه اکثر اين درآمد ناشي از خريد بليت هاي شرکت هاي هواپيمايي براي عرضه به مشتريان است؛ يک کسب و کار با حاشيه سود بسيار پايين).

مصر سال ها بحران مالي و رکود توريسم را تجربه کرده است اما کارآفرينان آنجا هنوز کسب و کارهاي خود را رشد مي دهند و حمايت هاي جديدي از نهادهاي دولتي جذب مي کنند. الساهي و السيسي مانند ديگر کارآفريناني که من مي شناسم، کسب و کار خود را در قاهره حفظ کرده اند؛ چرا که هزينه هاي نيروي کار براي مهندسان ماهر بسيار کمتر از جاهاي ديگر است. اين اپليکيشن در اواخر سال 2015 و طي تعطيلات کريسمس ظهور کرد؛ يعني درست زماني که اکثر کسب و کارها در آمريکا با رکود مواجه مي شوند. اين امر موجب شد تا الساهي و موسسانش يک اپليکيشن راه اندازي کنند که از طريق سرويس پيام رساني به کاربران آنلاين کمک کند. اين کارآفرين مي گويد «تيم ما بزرگ نيست؛ چراکه سرويس پاسخگويي از طريق هوش مصنوعي و يادگيري ماشيني فعاليت مي کند.» او مي افزايد اين دو ابزارهاي اصلي هستند که تيم الوز استفاده مي کند تا شمار زياد پيام هايي که به صورت روزانه ارسال مي شود را مديريت کند. الساهي در مورد فوت و فن چگونگي رشد کسب و کارش از مشارکت اخير خود با Rise Up Summit مي گويد؛ يکي از پيشروترين رخدادهاي کارآفريني در قاهره. همچنين الوز اخيرا وارد مشارکت با سوپرمارکت هاي گورمت و London Cab به عنوان دو ارائه دهنده خدمات شده است.

به گفته موسس اين اپليکيشن، الوز درآمد خود را از دريافت درصدي از ارائه دهنده خدمات براي هر کاربر که از اپليکيشن الوز يا از طريق سرويس پيام رسان فيس بوک انجام مي شود، دريافت مي کند. الساهي مي افزايد «ما درصدد هستيم وارد مشارکت هاي بيشتري با ارائه دهندگان خدمات بزرگ تري براي بهبود خدماتمان شويم، همچنين به دنبال رسوخ در بخش هاي غذا و تجارت الکترونيک نيز هستيم.» از الساهي و السيسي پرسيدم که آيا آنها در مورد تغييرات در پلت فرم فيس بوک که مي تواند الوز را بي اهميت سازد نگران هستند يا خير. هميشه ريسکي در اتصال شما به يک شرکت بزرگ وجود دارد که مانند چسبيدن به پاي يک فيل است؛ مي تواند شما را به دوردست ها ببرد، اما مي تواند لهتان نيز کند. آنها به اپليکيشن شان به عنوان يک ابزار يادگيري هوش مصنوعي فکر مي کنند. الساهي مي گويد «روبات هاي مطلق بسيار با شکست مواجهند. آنها سرانجام در درک نيات شما شکست مي خورند. استفاده از انسان نشانه خوش شانسي يا هوشمندي است.» از مصاحبه من با الساهي و السيسي، به نظرم نکته مهم اين است که اکنون که جامعه تکنولوژيک چگونگي آموزش هوش مصنوعي را ياد گرفته است، اين تنها موضوع زمان است تا همه چيزهاي لازم را فرا بگيريم.

 

منبع: دنياي اقتصاد

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱