همه چيز درباره وبینار موثر

وبینار شکل جدیدی از برگزاری کنفرانس است که در وقت و هزینه صرفه جویی می کند و مخاطبان به صورت غیر حضوری در آن شرکت می کنند.

در زمان های گذشته که تکنولوژی تا این اندازه پیشرفت نکرده بود، کنفرانس همیشه به صورت حضوری و توسط فرد ارائه دهنده انجام می شد. این افراد برای برگزاری کنفرانس در شهرهای مختلف باید به آن نقطه سفر می کردند و صحبت های خود را در سالن های مخصوص برای حاضران ارائه می دادند. امروزه هم روال کار تقریبا به همین صورت است؛ نویسندگان، سخنرانان حرفه ای و مشاوران به شهرهای مختلف سفر می کنند و صحبت های خود را برای شنوندگان ارائه می دهند.

درواقع دکترها، وکلا، حسابداران، مشاوران سرمایه گذاری و دیگر متخصصان به گروه های مختلف کسب و کار می روند و سمینار و کلاس های مقدماتی برگزار می کنند اما حالا شرایط را برعکس در نظر بگیرید و به این فکر کنید که اگر گروه های مختلف کسب و کار برای شرکت در سخنرانی نزد شما حضور پیدا کنند، آنگاه چه اتفاقی خواهد افتاد؟

کنفرانس که با روش قدیمی برگزار می شود، همیشه تأثیرگذار است و طرفداران خودش را دارد. همچنین این نوع کنفرانس نتیجه بهتری در افزایش مشتری و میزان فروش محصولات خواهد داشت. با این حال زمانی که صحبت از سفر کردن به سراسر نقاط کشور یا جهان به میان می آید، دو موضوع اساسی یعنی پول و زمان باید در نظر گرفته شوند.

همچنین افراد زیادی وجود دارند که هیچ علاقه ای به شرکت کردن در این سمینار حضوری ندارند و هیچ موقع در آن ها شرکت نمی کنند؛ اما گزینه خوبی برای توسعه کسب و کار شما به شمار می روند.

در چنین شرایطی رسانه های آنلاین ارزش واقعی خودشان را نشان می دهند. اگر شما ارائه ای داشته اید که در کنفرانس های حضوری موفق بوده است؛ در صورت تبدیل شدن به وبینار هم به احتمال ۹۹ درصد موفق خواهد بود. وبینار مخفف عبارت «web-based seminar» است و به ارائه یک سخنرانی در فضای وب گفته می شود. شما در یک وبینار می توانید ارائه خود را ضبط کنید و در هر زمانی که خواستید مثلا زمانی که در حال استراحت یا سفر کردن هستید، آن را برای مخاطبان پخش کنید. ۶ گامی که اينجا آمده، به شما کمک می کنند یک وبینار حرفه ای بسازید؛ با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

 

infografi29

 

۱- ترافیک

همان طور که یک کنفرانس حضوری نیاز به دعوت کردن مخاطبان دارد، شما برای حضور مردم در وبینار نیز باید به آن ها انگیزه حضور دهید و به نوعی آن ها را دعوت کنید. ایمیل، شبکه های اجتماعی، مجله های تبلیغاتی، رادیو، تلویزیون و راه های بسیار زیادی وجود دارند که از طریق آن ها می توانید مردم را به شرکت کردن در وبینار دعوت کنید و از آن ها بخواهید که برای شما تبلیغ کنند.

۲- ثبت نام

معمولا خیلی کم پیش می آید که وبینار به صورت مستقیم و بدون ثبت نام قبلی برای تعداد زیادی از مخاطبان پخش شود. همان طور که مردم برای شرکت کردن در کنفرانس های حضوری و کلاس ها باید از قبل ثبت نام کنند، بهتر است که وبینارها هم سیستم ثبت نام طراحی کنند تا فرد برگزارکننده لیستی از مخاطبان خود داشته باشد. یک فرم ثبت نام خوب دارای عنوان مناسب، تصویر برگزارکننده وبینار و خلاصه ای از محتوای مورد بحث است. شما همچنین می توانید در فرم ثبت نام یک تایمر بگذارید و زمان باقیمانده برای مهلت ثبت نام را در آن نشان دهید.

۳- انگیزه

زمانی که بین ثبت نام وبینار و تاریخ برگزاری آن فاصله زیادی باشد، از شور و اشتیاق مخاطبان برای شرکت در وبینار کاسته می شود. در چنین شرایطی شما باید به طور پیوسته با ارسال پیغام و ایمیل با مخاطبان خود در ارتباط باشید و تا زمان برگزاری وبینار به آن ها انگیزه دهید. ثبت نام کردن مخاطبان و اعلام آمادگی شان برای شرکت در یک وبینار، تنها آغاز ماجرا است. خبر خوب این است که شما هر چقدر وبینارهای بیشتری برگزار کنید، تعداد مخاطبانتان بیشتر می شوند و درنتیجه این ارتباطات در آینده به صورت خودکار انجام حواهند شد.

۴- ارائه

این گام راحت ترین مرحله برای ساختن یک وبینار است. شما به ۲ روش می توانید وبینار خود را به مخاطبان ارائه دهید. اولین روش این است که از قبل ویدئوی مرتبط را ضبط و در زمان موعود، آن را برای دیگران پخش کنید. روش دوم این است که می توانید ارائه خود را به صورت زنده و از طریق پخش وب سایت انجام دهید.

یکی از مهم ترین تفاوت های میان وبینار و کنفرانس های حضوری این است که شما نمی توانید در پایان جلسه از شرکت کنندگان بخواهید برای خریدن محصول یا خدماتی که ارائه می دهید فرم پر کنند. اما در عوض در پایان وبینار می توانید از شرکت کنندگان بخواهید که روی آدرس وب سایت مورد نظر شما کلیک کنند تا هم اطلاعات تماس خود را یادداشت کنند و هم محصول مورد نظرشان را خریداری کنند. شما می توانید افرادی را که اطلاعات تماس خود را وارد کرده اند اما خریدی انجام نداده اند، شناسایی و از طریق راه های دیگر با آن ها ارتباط برقرار کنید.

۵- پیگیری

وبینار شما لیستی از افراد مختلف با اهداف متفاوت به شما خواهد داد و به مرکزی برای پیگیری فعالیت های بازاریابی تبدیل خواهد شد.

این افراد عبارتند از:

• کسانی که محصولات و خدمات شما را خریداری می کند یا همه فعالیت مورد نظر شما را انجام می دهند

• کسانی که در وبینار شرکت کرده اند اما علاقه ای به خرید کردن ندارند

• کسانی که در وبینار شرکت کرده اند اما اطلاعات تماس خود را وارد نکرده اند

• کسانی که برای شرکت در وبینار ثبت نام کردند اما در زمان کنفرانس حضور نداشتند

شما همچنین می توانید شرکت کنندگان وبینار خود را در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک شناسایی و درخواست خود را در آنجا نیز برایشان ارسال کنید.

۶- تأییدیه

مهم نیست هدف شما از برگزاری وبینار این باشد که بخواهید محصولات خود را تبلیغ کنید یا فقط برند خود را به مردم شناسایی کنید؛ مهم این است که باید در همه مراحل برای آن ها یک ایمیل تأییدیه یا سفارش خرید ارسال کنید و مراحل بعدی کار را توضیح دهید. گاهی اوقات ایمیل ها محصولات مرتبط با خریدی را که کاربر به تازگی انجام داده است، به او معرفی می کنند؛ بنابراین ایمیل ها بیشتر جنبه اطلاع رسانی دارند.

به عنوان مثال اگر کاربر محصول فیزیکی خریداری کرده است، زمان تحویل را به او از طریق ایمیل اعلام کنید. یا اگر با شما قرار مشاوره گذاشته است، ساعت و روز این ملاقات را به او اطلاع دهید. ارسال یک فایل آموزشی یا ویدئویی در رابطه با خدماتی که خریداری کرده اند نیز پیشنهاد خوبی است.

پس می توان این طور نتیجه گیری کرد که وبینارها علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه های شما، می توانند مخاطبان بیشتری نسبت به ظرفیت یک سالن اجتماعات برای شما جذب کنند. همچنین اطلاعات به دست آمده از افراد شرکت کننده در وبینار بسیار باارزش هستند و با استفاده درست از آن ها، می توان فروش محصولات و تعداد مشتری های وفادار را افزایش داد.

 

منبع: زومیت

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱