مراحل بازاریابی درون‌گرا

در دو دهه اخیر یک مدل بازاریابی اینترنتی تحت عنوان بازاریابی درون‌گرا یا جاذبه ای به یک روش موثر برای کسب‌وکارهای آنلاین تبدیل شده است. بازاریابی درون‌گرا (Inbound Marketing) استراتژی جذب مشتریان از طریق تولید محتوای باکیفیت و تعاملات مرتبط و دوطرفه است. بازاریابی درون‌گرا برخلاف روش‌های بازاریابی برون‌گرا مانند خرید تبلیغات با روش‌های مقرون به صرفه مثل تولید محتوای مفید سعی دارد مردم را به سمت محصول و خدمات سازمان شما بکشاند. با استفاده از بازاریابی درون‌گرا یا ربایشی مخاطبان را از طریق کانال‌هایی مثل وبلاگ، موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی و… جذب می‌کنید.

 

قیف بازاریابی ربایشی دارای چهار مرحله‌ی جذب، تبدیل، خاتمه و جلب رضایت است.

جذب

جذب مخاطب به صورت هدفمند و اصولی اولین قدم برای افزایش ترافیک سایت و معرفی محصول و خدمات کسب‌وکار است. افزایش درست ترافیک سایت به معنی افزایش پرسناهای خریدار است. پرسناها همان مخاطبان اصلی و مشتریان بالقوه کسب‌وکار شما هستند. بلاگ نویسی و تولید محتوای جذاب، شناسایی کلمات کلیدی، سئو، فعالیت در شبکه های اجتماعی، تبلیغات کلیکی یا PPC از مهمترین ابزارهای جذب مخاطب هستند. در حقیقت هدف از تولید محتوای خوب ، بهبود سئو و بهینه سازی سایت است که مساله مهمی به شمار می‌رود.

جذب بازاریابی درون‌گرا دارای مراحل زیر است:

  •  شناخت مخاطب هدف و شناخت نیازهای مخاطبان برای تولید محتوای کاربر پسند
  • تولید محتوای خاص و باکیفیت به طوری که بتواند کاربر را جذب کند
  •  رساندن محتوا به مخاطب مثل استفاده از رسانه‌های مختلف یا موتورهای جستج

 

تبدیل مخاطب به lead یا سرنخ فروش

 

ایجاد علاقه و اشتیاق در مخاطبان برای ماندن در وب‌سایت هدف این مرحله است. بعد از جذب بازدیدکنندگان به وبسایت، تلاش کنید با آنها ارتباط برقرار کنید و دغدغه‌ها و سوالات و مشکلات آنها را بشناسید. این بینش به شما در طراحی محصول و شکل‌دهی محتوای سایت کمک می‌کند و درنتیجه احتمال تبدیل مخاطب علاقه‌مند را به مشتری بالاتر می‌برد.

دریافت اطلاعات تماس و ایمیل ارزشمندترین ابزار بازاریابان اینترنتی است. لینکهایی را داخل سایت قرار دهید که بازدیدکنندگان را به انجام عملی مثل دانلود یک کتاب یا شرکت در یک وبینار تشویق کند.

به منظور دریافت مشاوره تخصصی و رایگان نرم افزارهای سازمانی با واحد فروش شرکت «پگاه‌سیستم» تماس بگیرید یا در کنار صفحه درخواست دمو دهید.

خاتمه یا نهایی‌کردن

تا این مرحله شما اطلاعاتی ارزشمند و تعدادی سرنخ فروش به‌دست آورده‌اید که می‌توانید از آنها استفاده و برای فروش آماده کنید. نکته مهم طبقه‌بندی لیدها برای ارتباط‌گیری با آنها است. با گذشت زمان و رشد کسب‌وکارتان، تعداد مخاطبان و در نتیجه سرنخ‌های فروش بیشتر می‌شوند. از بین سرنخ‌های فروش آنهایی که احتمال خرید بیشتری دارند را شناسایی و با آنها تماس بگیرید.

 

مجموعه‌ای از ایمیل‌ها و پیام‌های مرتبط و مفید می‌توانند اعتماد را در مشتریان بالقوه بیشتر کرده و آنها را آماده خرید کند. فرایند اتوماسیون بازاریابی شامل ارتباط‌گیری و بازاریابی ایمیلی و سفارشی‌سازی پیام‌ها مطابق با نیازها و مرحله چرخه عمر مشتری است. سرویس‌هایی مثل Litmus و Workflow هستندکه در ایمیل مارکتینگ می‌تواند به شما کمک کند.  litmusیک پلتفرم حرفه‌ای برای ارسال و تحلیل کمپین‌های ایمیلی است و workflow ابزار دیگر برای افزایش نرخ تبدیل وبسایت است.workflow  یک اتوماسیون بازاریابی است که اطلاعات لیدها در ارتباط با قسمت‌های مختلف سایت و فعالیت‌های آنها را ثبت کرده و این اطلاعات یکپارچه به شما در نحوه برقراری ارتباط با مخاطبان کمک می‌کند. 

همچنین سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) بهترین گزینه‌ای است که از طریق دسترسی به اطلاعات دقیق مشتریان و همچنین برای برقراری رابطه با مشتریان بالقوه و درنهایت فروش کمک ویژه‌ای می‌کند.گزارش‌دهی حلقه بسته و یکپارچگی با سیستم CRM به شما امکان ارزیابی میزان هماهنگی تیم فروش و بازاریابی را می‌دهد.

جلب رضایت مشتریان

جلب رضایت مشتری مرحله مهمی از بازاریابی است که توجه به نظرات مشتری و خدمات پس از فروش در آن مطرح می‌شود. باید بتوانید تجربه لذ‌ت‌بخشی از خرید در ذهن مشتریان ایجاد کنید. گام آخر اینکه آنان را به مشتریان وفادار تبدیل کنید که در نتیجه آن تبلیغات دهان‌به‌دهان مشتریان هم شما را به مخاطبان جدید برساند.

باید پروسه تولید محتوای باکیفیت را ادامه دهید تا کاربران پس از یکبار خرید از وب سایت شما بازهم به سایت مراجعه کنند و حتی محصول سازمان شما را به آشنایان خود نیز معرفی کنند. تولید محتوای ارزشمند، تعامل مثبت و برقراری ارتباط با کاربران سایت می‌تواند در جلب رضایت و اعتماد آنها بسیار تاثیرگذار باشد.

 

به بازخوردها و نظراتی که از مشتریان دریافت می‌کنید توجه کنید. سازمان‌های درون‌گرا به تعامل خود با مشتریان و جلب رضایت آنان ادامه می‌دهند و امیدوارند که بتوانند به وسیله تبلیغات مشتریان وفادار به فروش بیشتر دست یابند. نظرسنجی‌ها، پیام‌های هوشمند و سفارشی و حفظ ارتباط وگفتگوهای اجتماعی را پیگیری کنید. به نظرات و سوالات، علاقه‌مندی‌ها، لایک‌ها و انتقادات مشتریان خود توجه کنید و با محتوای مرتبط آنها را راهنمایی و مشکلاتشان را حل کنید.

بیشتر بخوانید:

محبوب ترین مقاله ما
با نرم افزار ERP «پگاه‌سیستم» آشنا شوید
دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱