مدال‌های المپیک 2020 توکیو از گوشی‎‌های بازیافتی ساخته می شوند

برگزارکنندگان مسابقات المپیک 2020 توکیو قصد دارند تا مدال های طلا، نقره و برنز این دوره از مسابقات را از بازیافت مواد موجود در گوشی های هوشمند و یا سایر دستگاه های الکترونیکی از کار افتاده، تولید کنند.

با پایان یافتن مسابقات المپیک 2016 ریو، اکنون تمامی نگاه ها معطوف توکیو یعنی محل برگزاری المپیک بعدیست و امروز، اولین خبر مربوط به این مسابقات که بی ارتباط هم به دنیای فناوری نیست منتشر شد.

هدف از اجرای این طرح که در ماه ژوئن سال جاری میلادی، توسط گروهی از مقامات ژاپنی و همچنین مسئولین برگزارکننده این مسابقات به بحث و تبادل نظر گذاشته شد، افزایش آگاهی های عمومی در خصوص زباله های الکترونیکی (e-waste) و به منظور استفاده از سیستم هایی به منظور بازیافت و استفاده مجدد از دستگاه های الکترونیکی عنوان شده است.

بر اساس آخرین گزارش ها، طلا و نقره موجود در دستگاه های الکترونیکی از رده خارج ژاپنی، به ترتیب حدود 16 و 22 درصد از ذخایر جهانی این فلزات را تشکیل می دهند که همین امر، مسئولین ژاپن را بر این داشت تا از این منابع، برای تولید مدال های المپیک 2020 استفاده کنند.

به گفته مسئولین، برای ساخت مدال های توزیع شده در المپیک 2012 لندن، حدود 9.6 کیلوگرم طلا 1,210 کیلوگرم نقره و 700 کیلوگرم مس برای ساخت مدال ها استفاده شد. جالب اینجاست که ژاپن نیز توانست در سال 2014، چیزی حدود 143 کیلوگرم طلا، 1566 کیلوگرم نقره و 112 کیلوگرم مس را از دستگاه های الکترونیکی از رده خارج، استخراج کند.

به طور کل، زباله های الکترونیکی به عنوان یکی از بزرگ ترین چالش های گروه های حمایت از محیط زیست تبدیل شده است به طوری که سازمان ملل، از آن به عنوان سریع ترین جریان زباله ای در جهان یاد می کند که در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مشاهده می شود.

بر اساس گزارش این سازمان، میزان زباله های الکترونیکی در سال 2017 تا 33 درصد افزایش خواهد یافت که همین موضوع می تواند موجب ورود مواد سمی همچون سرب، جیوه و کادمیم به خاک و آب شود و سلامتی ما انسان ها را به خطر بیاندازد.

گفته می شود که کشور ژاپن هر ساله حدود 650 هزار تن زباله الکترونیکی را تولید می کند که البته از این مقدار، تنها 100 هزار تن جمع آوری و بخش اعظمی از آنها صرف تولید سایر دستگاه های الکترونیکی می شود.

المپیک توکیو مدال01
 

منبع:تک شات

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱