متاورس

متاورس (Metaverse) یک قلمرو دیجیتالی درحال رشد است که واقعیت فیزیکی و مجازی، واقعیت افزوده، بازی‌های آنلاین و ارزهای دیجیتال در آن ترکیب و کاربران می‌توانند به صورت مجازی با افراد یا شخصیت‌های دیجیتالی در قالب آواتارها برای برقراری ارتباط، همکاری، بازی، انجام امورکاری و تجاری یا معاشرت در تعامل باشند.

به عبارت ساده‌تر هر بستری که به شما این امکان را می‌دهد تا با انسان‌های دیگر یا شخصیت‌های مجازی در یک دنیای دیجیتال تعامل داشته باشید، متاورس است. بازی پکمون‌گو یا اتاق‌های کار هورایزن فیس‌بوک که امکان همکاری مجازی را مهیا می‌کنند، می‌توانند زیربناهایی برای متاورس به شمار آیند.

متاورس از دو واژه متا به معنای ماورا و ورس به معنای دنیا تشکیل شده و معنای تحت الفظی این کلمه دنیای ماورا است. این واژه از یک رمان علمی‌تخیلی به نام تصادف در برف (Snow Crash) نوشته نیل استفنسون اقتباس شده است.

 

متاورس یکی از جدیدترین واژه ها در دنیای فناوری است و چنان مورد توجه قرار گرفته که به یک هدف کلان و یک رقابت برای بسیاری از غول‌های تکنولوژی جهان تبدیل شده است.

فناوری و زیرساخت متاورس

 

طیف وسیعی از فناور‌ی‌ها در متاورس دخیل هستند، موارد اصلی شامل واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، واقعیت ترکیبی، متااِسپیس، و واقعیت کمک شده می‌باشند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که متاورس فقط واقعیت مجازی نیست بلکه واقعیت مجازی می‌تواند یکی از اجزاء سازنده نقشه راه متاورس است.

احتمالاً برای تجربه متاورس در آینده نیازمند استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی مانند آکیولس ریفت یا سونی پلی استیشن وی‌آر نباشیم. ولی درحال حاضر، برای تعامل با شخصیت‌های دنیای مجازی به هدست‌های واقعیت مجازی یا دستگاه‌های دیگر نیاز داریم و این نیاز ممکن است در آینده همچنان وجود داشته باشد.

متاورس به یک زیرساخت بزرگ برای تغییر و پیشرفت در این حوزه از فناوری از جمله تصویرسازی سه بعدی، افزایش قدرت رایانشی، فناوری واقعیت مجازی، اتصال اینترنت و… نیاز دارد. 

به منظور دریافت مشاوره تخصصی و رایگان نرم افزارهای سازمانی با واحد فروش شرکت «پگاه‌سیستم» تماس حاصل فرمایید و یا در کنار صفحه درخواست دمو دهید.

متاورس چه کاربردهایی دارد؟

 

متاورس قادر است تا واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی را در مورد استفاده در زندگی روزمره و یا حوزه‌هایی مانند تحصیل و آموزش، سرگرمی، تولید، مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی، همکاری، ورزش و… در خود فراهم کند. همچنین جامعه جهانی فناوری درحال بررسی روی جنبه های اخلاقی و کاربردی متاورس هستند.

نقش فیسبوک و رقابت شرکت‌های فناوری

 

فیس‌بوک نقشی کلیدی در پیشبرد مفهوم متاورس در دنیای فناوری اطلاعات داشته است. در ماه اکتبر2021، مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس‌بوک از تغییر نام این شبکه اجتماعی به «متاپلت‌فرم» خبر داد تا به خلق یک واقعیت دیجیتال جایگزین موسوم به متاورس کمک کند. این غول رسانه‌های اجتماعی اخیرا سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلاری برای توسعه متاورس انجام داده است.

به گفته زاکربرگ، متاورس بستر رایانشی بزرگ بعدی پس از ظهور گوشی‌های هوشمند و اینترنت موبایل خواهد بود و به جای در اختیار گرفتن مالکیت آن تصمیم دارد تا آغازکننده و زمینه‌ساز این انقلاب فناوری در آینده باشد. وی به این نکته اشاره کرده است که با توسعه‌دهندگان و شرکت‌های دیگر برای پیشبرد و توسعه متاورس همکاری و سرمایه‌گذاری می‌کند.

درست است که مارک زاکربرگ برجسته‌ترین محرک و سرمایه‌گذار در این بازار است، اما این تنها فیس‌بوک نیست که روی متاورس به عنوان هدف بزرگ بعدی در دنیای فناوری متمرکز شده است، شرکت‌های بزرگ دیگری مانند مایکروسافت، انویدیا، یونیتی سافت‌ور، اتودسک، ادوبی و تنسنت از جمله دیگر شرکت‌های شناخته شده‌ای هستند که روی متاورس کار می‌کنند.

 

اکنون نبردی میان میلیاردرهای دنیای دیجیتال شکل گرفته که به مسابقه فضایی بزوس و ماسک شباهت دارد، با این تفاوت که به جای موشک‌های فضایی، ابزارهای این رقابت، بلاک‌چین‌‌‌ها، رمزارزها و قدرت خارق العاده محاسبات کامپیوتری است.

متاورس در آینده

 

درحال حاضر عملکرد ویژه متاورس مبهم است. اینکه آیا متاورس یک دنیای آینده‌‌‌نگر و همه‌گیر از واقعیت مجازی، آواتارها و امکانات آنلاین خواهد بود یا غنی‌‌‌تر و جامع‌‌‌تر از چیزی است که تصور می شود؟ یا چیزی فراتر از خرید و بازی آنلاین و روشی تازه برای معاشرت در دنیای روزمره و عادی؟ سوالاتی هستند که جواب آنها مشخص نیست. 

ولی می‌توان پیش‌بینی کرد که عصر اینترنت موبایل رو به پایان است و پیشتازان فناوری جهان در سودای آن هستند تا معمار سیستم عامل‌‌‌های آینده باشند.

مفهوم متاورس هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و هیچ کس دقیقاً نمی‌داند تا چه اندازه در آینده خواهد توانست روش مورد استفاده و تعامل انسان با فناوری را تحت‌تاثیر قرار دهد. با این وجود، از نظر ظاهری، متاورس می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای برای جامعه در زمینه‌های گوناگون آموزشی و کاری و زندگی روزمره ما انسان‌ها داشته باشد.

CRM «پگاه‌سیستم»
ERP «پگاه‌سیستم»
دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱