قدرت كلمات در شبكه هاي اجتماعي

 

مطالعه و شناخت علمی چگونگی و چرایی ابعاد مختلف رفتار موجودات زنده و به ویژه انسان موضوع علم روانشناسی است و روان شناسی اجتماعی به عنوان یکی از شاخه های این علم به محدوده وسیعی از موضوعات اجتماعی، شامل رفتار گروهی، درک اجتماعی، رهبری، رفتار غیرکلامی، همرنگی با جماعت (همنوایی)، پرخاشگری و پیشداوری (تعصب) نظر می افکند. باید توجه داشت که روان شناسی اجتماعی تنها درباره در نظر گرفتن تاثیرات اجتماعی نیست بلکه درک اجتماعی و تعاملات اجتماعی نیز برای درک رفتار اجتماعی ضرورت دارند.
 

کسب و کار اجتماعی
 

بر این اساس آشنایی با روان شناسی اجتماعی کاربردهای وسیعی را در مقوله های ارتباطات، بازاریابی و روابط عمومی ها به همراه خواهد داشت و می تواند در تحلیل میزان رضایت، افزایش راندمان ارتباطات درون سازمانی، تعامل با مشتریان، ترغیب اجتماعی، تصمیم گیری و ترغیب مشتریان براي انتخاب یک محصول و غیره مورد استفاده قرار گیرد.
در این مقاله سارا لینچ مدیر تولید محتوا در آژانس بازاریابی دیجیتال به مفاهیمی در حوزه روانشناسی اجتماعی اشاره می کند که می تواند در ارتقاء و پیشرفت کسب و کار مفید باشد.
هنری جیمز یک بار گفت که «بعد از ظهر تابستان» زیبا ترین واژه ها در زبان انگلیسی هستند.
دیگر واژه ها توسط نویسندگان و افراد خلاق به دليل جالب بودن، خاطره انگیز بودن و یا زیبایی احساسی آنها ایجاد شد. تصویر سازی قوی به وسیله این واژه ها، درک این موضوع که چرا بازاریابان محتوا انرژی بسیاری را به این موضوع اختصاص می دهند و منابع درجهت ارایه محتوا به مشتریان به شکلی صحیح مورد استفاده قرار می گیرد، آسان است.
قطعه گم شده در پازل بازاریابی درون گرا، می تواند روانشناسی رفتاری باشد – آشکار ساختن انگیزه واقعی در پس رفتار انسان و اینکه چگونه این دانش می تواند باعث جذب و حفظ مشتریان شود.
برای درک بیشتر شما از رفتار مردم، راحت ترین کار این است که همان چیزی را که خواهان آن هستند به آنها بدهید. در اینجا هفت مفهوم مربوط به حوزه روانشناسی اجتماعی آورده می شود که می تواند به تقویت تلاش های شما براي تولید محتوا کمک کند.
 

عمل متقابل
 

بازگشتن به احساسات انسانی خودمان، مفهوم عمل متقابل (مقابله به مثل) براین اصل پایه گذاری شده است که اگر فردی کار خوبی را برای شما انجام داد غریزه طبیعی شما انجام عمل متقابلی از همان نوع است. مردم دوست دارند که به دیگران کمک کنند! این به سادگی چنین معنی می دهد که به مشتریان انگیزه و مشوقی واقعی و حقیقی در ازای کسب و کارشان ارایه دهید. این تبادل کوچک باعث ایجاد یک رابطه اعتماد متقابل می شود و به احتمال بسیار بازدیدکنندگان گاه به گاه را به مشتریان وفادار تبدیل می کند.
 

قابلیت اعتماد
 

مردم بر اطلاعاتی تکیه می کنند که از یک منبع موثق کسب می شود. برند خود را به نوان یک نقطه قابل اعتماد مرجع برای کسب اطلاعات مفید ایجاد نمایید که مشکل را حل می کند و بارها و بارها بازمی گردد.
امروزه اکثربرندها دربرگیرنده بخش های قابل توجه «درباره نویسنده» در زیر پست های وبلاگ ها، ای بوک ها، ویدیوها و دیگر راهنماهای مرجع هستند. روشی که وزن و اقتدار را ضمیمه اطلاعات منتقل شده با ارجاع به کارشناس و متخصص ارایه دهنده مطلب می كند.
 

شاهدان اجتماعی
 

مردم به طور طبیعی مستعد پذیرش اطلاعاتی هستند که توسط گروهی از افرادی که به آنها اعتماد دارند، نمایش داده شده است و از آن لذت برده اند. درحال حاضر اکثر برندها بر روی این جریان قوی اجتماعی برای اثربخشی محصول یا خدمتشان، سرمایه گذاری کرده و دکمه ها فالو (دنبال کننده) و به اشتراک گذاری را در سایت های خود قرار می دهند. بازدیدکنندگانی که از محتواهایی که به طور گسترده ای به اشتراک گذارده شده است آگاه می شوند بیشتر احتمال دارد که خودشان نیز آن اطلاعات را به اشتراک بگذارند.
 

خوش رویی و مهربانی
 

افرادی که احساس مثبت نسبت به یک فرد و یا کسب و کار داشته باشند، احتمال بیشتری هست که بتوان وارد یک برنامه ریزی کسب و کار با آنها شد. اگر آنها شما را دوست داشته باشند، تمایل خواهند داشت که در اطرافتان باشند. اگر شما بتوانید یک حس «خنک» و یا یک احساس « از دست دادن» ایجاد کنید، مردم تمایل خواهند داشت که زمان بیشتری را با برند شما سپری کنند، بنابراین تبدیل کردن منجر به تغییر می شود.
 

قابل رویت بودن
 

راکنا جاین متخصص در روانشناسی رسانه های اجتماعی می گوید: میزان قابل رویت بودن و میزان توانایی دوست داشتن شما، بطور مستقیم با میزان قابلیت سودبخشی شما مرتبط است.
غالبا بصورت آنلاین مشاهده شدن (در سراسر پلت فرم های رسانه های اجتماعی متعدد) با درجه بالاتری از توانایی دوست داشتن برای برند شما مربوط می شود. دراین حس، آشنایی موجب تحقیر و اهانت نمی شود بلکه باعث خوشرویی و مهربانی می شود. شما بیشتر می توانید مشتریان را شیفته خود کنید، اطلاعات مفید ارایه دهید و در جلو ذهن آنها باقی بمانید، بنابراین به احتمال بسیار زیاد آنها محصول و یا خدمت شما را انتخاب خواهند کرد.
 

عرضه و تقاضا
 

مردم فعالانه به فرصت ها و رویدادهای نادر پاسخ می دهند. حس نیاز را پرورش دهید تا بتوانید از کل مزایای این اصل روانی برخوردار شوید. برای این کار لازم است که عبارت هایی با دید مثبت ارایه شود. به عنوان مثال از گفتن این موضوع به مشتریان که محصول کمی تولید شده است پرهیز كنيد، چراکه منجر به کمبود در دسترس پذیری محصول می شود. به جای ایجاد حس شدید مطلوبیت با توجه به کمیابی محصول خود، به دنبال یک دوره افزایش تقاضا بر اساس درخواست عموم باشید.
 

اهمیت آماده ساختن
 

نخست مخاطبان خود را با تصاویر، کلمات، عبارات و یا فیلم هایی که باعث برانگیخته شدن احساس امنیت، توانمند سازی و اعتماد به نفس نسبت به خدمات شما می شود، آماده سازید. اطمینان حاصل کنید که تصویری که شما در زمان آنلاین ارایه می دهید، به طور دائم برند شما را در یک وجه مثبت نمایش می دهد. احساسات تولید شده توسط تصویر برند شما، به طور قابل توجهی روش تفکر مشتریان و احساس آنها درباره شما را تحت تاثیر قرار می دهد وئمی تواند با توجه به روشی که این اطلاعات منتقل می شوند، منجر به یک افزایش عظیم (و یا کاهش) در فروش محصولات و خدمات شود.
افراد و مشتریان با چند خواسته مشترک تهییج می شوند: نیاز به احساس شادی، نیاز به این احساس که بخشی از اجتماع بزرگتر هستند و نیاز به انجام درست کارها. بهره برداری کردن از این انگیزه های ناخودآگاه به یک روش معتبر و واقعی، بهترین مکانیسم برای تحویل آن چیزی است که مشتریان خواهان آن هستند و برای تقویت کسب و کار شما.
 

منبع: رسانه هاي اجتماعي
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱