فناوری بلاک چین IBM در تایید اعتبار جواهرات استفاده می‌شود

فناوری بلاک‌چین شرکت IBM با همکاری گروهی از شرکت‌‌های فعال در بازار جواهرات، به‌زودی برای تایید هویت و اعتبار جواهرات استفاده خواهد شد.

شرکت کامپیوتری IBM در حال همکاری با کنسرسیومی از شرکت‌های فعال در بازار تامین و فروش طلا و الماس است تا با استفاده از فناوری TrustChain خود، فرآیند استخراج تا فروش جواهرآلات را به‌صورت دقیق مورد نظارت قرار دهد. فناروی TrustChain از پلتفرم ابری بلاک‌چین آی‌بی‌ام استفاده می‌کند. شرکت‌های همکار با آی‌بی‌ام در این پروژه‌ی جدید، Asahi Refining (پالایشگر فلزات گرانبها)، Helzberg Diaomnds (فروشنده‌ی آمریکایی جواهرات)، LeachGarner (تامین‌کننده‌ی فلزات گرانلها)، The Richline Group (تولیدکننده‌ی بین‌المللی جواهرات) و UL (شرکت مستقل اعتبارسنجی) هستند.

غول باسابقه‌ی دنیای فناوری پیش از این از فناروی بلاک‌چین خود در زنجیره‌های تامین مختلفی اعم از نقل و انتقال بسته، غذا و بانکداری استفاده کرده است. صنعت جواهرات بسیار با ارزش و جذاب است و علاوه بر آن، مشتریان این صنعت انتظار دارند که اعتبار محصولات به بهترین روش تایید شده و همچنین، از فرآیند تولید این محصولات باخبر باشند.

تایید اعتبار محصولات در صنعت جواهرات، همیشه چالشی بزرگ بوده است. مؤسسه‌ی آماری Nielsen در سال ۲۰۱۵ گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن، مشتریان تمایل دارند تا برای خرید برندهای معتبرتر جواهرات، هزینه‌ی بیشتری پرداخت کنند. فناوری تراست‌چین این اطمینان خاطر را به مشتری می‌دهد که محصول آماده شده، از طریق روش‌های استاندارد، اخلاقی و قانونی تامین و تولید شده است.

جیسون کلی، مدیر بخش خدمات بلاک‌چین آی‌بی‌ام در مورد این فناوری می‌گوید که کاربردهای بلاک‌چین تاثیر زیادی بر فرآیندهای شرکت‌های طرف قرارداد خواهد گذاشت. از نظر او فناوری اطلاعات بخش کوچکی از این برنامه‌ی جدید است که بخش بزرگ یعنی فعالان صنعت جواهرات، به‌دنبال استفاده از آن هستند.

در تعریف ساده، می‌توان فرآیند اجرا شده توسط تراست‌چین را این‌گونه توضیح داد:

الماس‌ها و فلزات گران‌بها، یک هویت دیجیتال و تاییدیه‌ی فرآیند دریافت می‌کنند.

تراست‌چین با استفاده از فناوری لجر که بر اساس بلاک‌چین IBM توسعه داده شده و همچنین ترکیب آن با HyperLedger، رکوردی از تمام فرآیندهای انجام شده را در سیستمی غیرمتمرکز ذخیره می‌کند.

فلزات و الماس‌ها در هر مرحل از فرآیند، اعتبارسنجی می‌شوند تا در نهایت به جواهر تبدیل شوند.

نظارت نهایی توسط موسسه‌ی UL انجام می‌شود.

مشتریان، تاییدیه‌ی اعتبار را دریافت می‌کنند.

پیش از این، اعضای حاضر در کنسرسیوم جواهرات از سیستم‌های اختصاصی خود استفاده می‌کردند. در نهایت هر شرکت داده‌‌ی اختصاصی خود را داشت. علاوه بر آن، فرآیندهای تایید کیفیت، کنترل و انطباق محصولات مخصوص به خود آن شرکت بود. نکته‌ی مهم این که بخش زیادی از این فرآیندها به‌صورت کاغذی انجام می‌شدند.

بلاک‌چین یک قابلیت ردگیری دیجیتال را به این سیستم اضافه می‌کند و همچینین، موجب شفاف‌سازی بیشتر فرآیندها می‌شود. شبکه‌ی بلاک چین ردگیری هر بخش از محصول را از مرحله‌ی معدن‌کاوی تا پالایش و تبدیل شدن به محصول انجام می‌دهد. کلی در این باره می‌گوید:

با پیش رفتن محصول در طی فرآیندهای تولید، شرکت‌های مختلف نقش خود را در تایید اعتبار آن انجام می‌دهند.

کنسرسیوم تشکیل شده برای تراست‌چین، پایان سال ۲۰۱۸ را به عنوان زمان عرضه‌ی نهایی آن بیان کرده‌اند. سوالی که در نهایت باقی می‌ماند این است که آیا مشتریان حاضر به پرداخت هزینه‌ی بیشتر در صورت استفاده از فناوری تراست‌چین هستند یا خیر. به‌هرحال، به‌کارگیری بلاک‌چین در صنعت جواهرات قدم مثبتی است و می‌تواند منجر به به‌کارگیری آن در صنایع دیگر شود.

 

منبع:زومیت

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱