شایعه، عامل فروش فناوري هاي جديد!

دنیای فناوری، دنیای پیچیده‌ ای است که هرچه در تاریخ پیشتر رویم، بر پیچیدگی آن افزوده می ‌شود.

 

رقابت در همه‌ محیط‌ هاي توسعه اي همواره وجود داشته و دارد. دنیای فناوری و تکنولوژی نیز از آن دسته میدان هایی است که رقابت در آن حرف اول را می ‌زند. خواه این رقابت در صحنه خلاقیت و طراحی باشد؛ مانند نوآوری بلک بری در ارائه یک گوشی با ابعاد مربعی، یا این رقابت در میدان غافلگیری دوربین ‌های خیره به رونمایی از یک تکنولوژی باشد؛ مانند صحنه رونمایی از ویندوز 10 آن هم درست زمانی که همه منتظر دیدن نام ویندوز 9 بودند و یا رقابت در راستای تبلیغات برای جلب مشتری بیشتر و افزودن هواداران برند باشد؛ مانند تبلیغات اپل برای آیفون 6 و ساعت هوشمندش که ساعتی پس از رونمایی محصول پیشین، یعنی آیفون 5s آغاز شد.
در این بین رقابت در عرصه‌ی تبلیغات حرف اول را می ‌زند. جدیدترین راهکار تبلیغاتی برای جذب و جلب مشتریان در دنیای فناوری نیز «شایعه» است.
بله! شایعه. این حرکت برای دنیای فناوری، موثرترین، جدیدترین و کم هزینه ‌ترین شیوه تبلیغاتی است.
 

چگونه برای یک محصول فناوری شایعه بسازیم و آن را رواج دهیم؟ این شایعات چگونه، از کجا و برای چه شکل می‌ گیرد؟
 

در دنیای فناوری، برای هر تکنولوژی جدیدی که قرار باشد وارد میدان رقابت و فروش شود، از حدود یک سال قبل و یا پس از رونمایی محصولی جدید برای محصول آینده، شایعاتی شکل می ‌گیرد.
این شایعات در قبیل اخبار، تصاویر، طراحی‌ های مختلف و ویدیوهای تصویری از محصول ایجاد می ‌شوند.
اغلب شایعات ساخته شده، با عنوان لورفته توسط کارکنان کمپانی، ایجاد شده توسط اهالی نزدیک به یک کمپانی و یا به نقل از گفته های کارشناسانی خاص در سایت ‌های خبری مربوط به تکنولوژی منتشر می ‌شوند.
این شایعات در وبلاگ‌ های افراد و کارکنان یک کمپانی تکنولوژی، از نگهبان شرکت تا مدیر فروش منتشر و استناد آن ها دارای اعتبار خبری می ‌شود.
عموما ایجاد این شایعات باعث آماده شدن ذهنیت مردم دنیا و شکل گرفتن رویاهای دسترسی به امکانات و کیفیت بالاتر برای به روز شدن نرم افزاری جدید، وارد میدان شدن نسخه ای نو از یک تکنولوژی یا وارد بازار شدن مدل جدیدی از یک دستگاه و سیستم فناوری، در ذهن کاربران مختلف می ‌شود.
 

در این شایعات چه مسائلی عنوان می ‌شود؟
 

عموما در شایعات پیش ساخته برای آماده کردن ذهن مردم در خصوص ورود یک تکنولوژی جدید، تصاویری از طرح های اولیه یا پیش ساخته منتشر و توسط کارشناسان تحلیل می شود.
در بسیاری از موارد در این شایعات امکانات، ویژگی ها و جزییاتی از یک محصول عنوان می شود که در حقیقت تنها 50 درصد از آن ها برای محصول نو در نظر گرفته شده است اما چون با اسم شایعه عنوان می شود، شرکت ها در صورت ارائه‌ امکانات کم تر، مجبور به پاسخ گویی نخواهند بود و متهم به دروغگویی نیز نخواهند شد.
علاوه بر این، شرکت ‌ها با غلو و بزرگنمایی، ذهن کاربران دنیا را برای محصول و بازار خود آماده تر می ‌کنند و همچنین انتظار مردم و رسانه ها را برای ورود تکنولوژی جدیدشان بیش تر می کنند.
 

این شایعات از طرف چه کسانی مطرح می شود؟
 

شایعات تکنولوژی برای محصولی جدید، اغلب از جانب خود شرکت ها عنوان می شود و جنبه تبلیغاتی و برنامه ریزی شده دارد. البته شگرد این مساله نحوه عنوان شدن آن است. در این شگرد، شایعه طوری مطرح می شود که خوانندگان یا بینندگان تصور کنند این موضوع ساخته و پیش بینی ذهن افراد خارج از شرکت سازنده و یا رسانه ها با درصد احتمال بالاست، اما استناد آنها موثق است.
براساس این شگرد، دیگر کمپانی مورد نظر، توانسته است نام خود را بر زبان کاربران و مشتریان دنیا بدون هیچ زحمت و هزینه ای ثبت کند و علاوه بر آن مسوولیتی در قبال ارائه محصولی با تمام ویژگی های مطرح شده در شایعه، نداشته نباشد.
 

شایعات تکنولوژی چه فایده ای دارند؟
 

ایجاد یک یا چند شایعه ی بزرگ و کوچک برای محصولات تکنولوژی، هیچ هزینه ای را به کمپانی تولید کننده تحمیل نمی کند. به علاوه این شایعات بازار و ذهن مردم را برای انتظاری شیرین آماده می کند. همچنین پیش از تولید محصول، ذهن و نظر مخاطبین خود را، بدون صرف هزینه های گزاف برای نظرسنجی، به طور ناخودآگاه می سنجد و در تولید محصولی مشتری پسندتر یا کاربرپسندتر موفق تر خواهد شد.
ایجاد شایعه برای یک محصول پیش از تولید آن باعث بازاریابی پیشرفته می ‌شود، زیرا در این نوع بازاریابی هنوز محصولی تولید نشده اما ذهن ‌ها و بازار برای خرید و استفاده از آن آماده و منتظرند.
 

چرا در بازار تکنولوژی از رقابت تبلیغاتی به شیوه شایعه استفاده می ‌شود؟
 

پتانسیل بازار برای محصولات فناوری، به گونه‌یی است که وجود رقابت ‌های تبلیغاتی در میزان فروش بسیار موثر است. این رقابت تبلیغاتی باید همراه با نوآوری باشد و برای عنوان نوآوری‌ ها و خلاقیت‌ های جدید همراه با سنجش نظرات عموم پیش از تولید، راهی جز ایجاد شایعه برای طرح های جدید نیست.
البته تبلیغات همزمان با تولید محصول نیز در میزان فروش یک فناوری تاثیر به سزایی دارد، اما این تاثیر تحت همان ذهنیتی ایجاد می شود که پیش از عرضه‌ محصول در شایعات برای مخاطبین مطرح شده و آنها را آماده کرده بود.
 

شایعه، گول زدن نیست!


در شیوه‌ جدید بازاریابی، ایجاد شایعه مبنی بر گول زدن و منحرف کردن ذهن مخاطب و مشتری نیست، بلکه هدف، آماده کردن ذهن برای یک محصول و بررسی نیاز و خواسته مردم است. البته میزان منطقی بودن شایعات نیز از اصول اساسی برای باورپذیر شدن و ایجاد تاثیر تبلیغاتی بر ذهن مردم است.
استفاده از روش‌ های نوین و خلاقانه در دنیای تبلیغات، به خصوص در حوزه‌های پرمحصول مانند فناوری و تکنولوژی حرف اول را می‌ زند. البته هیچ معلوم نیست که خالق شیوه استفاده از «شایعه» برای تبلیغات در دنیا چه کسی بوده است و شرکت های تولیدکننده نیز زیاد مایل به آگاهی مردم در خصوص این شیوه‌ تبلیغاتی نیستند، اما با نگاهی دقیق تر و بازتر به روش‌ های تبلیغاتی جدید، کم هزینه و رایج در دنیا و استفاده از آنها، می توان تاثیر بیش تری در بهبود و رونق بازارهای داخلی و جهانی داشت.
 

منبع: قدس آنلاین
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱