سايت مناسب، مقدمه فروش آنلاين

اينترنت و استفاده از وب سايت و شبكه هاي اجتماعي، ظاهرا ساده ترين ابزار ما در زمينه استفاده از فناوري براي كسب و كار هستند اما واقعيت اين است كه بهره گرفتن از همين ابزارهاي ظاهرا ساده، پيچيدگي هاي زيادي دارد و اهل فن ميتوانند شما را به جايگاه مطلوب و مناسب برسانند. شايد در نگاه اول موفقيت نسبي سايتي مثل سايت شركت پگاه سيستم، از نظر شما ساده باشد ولي بايد بدانيد عوامل بسيار مهمي از نيروي انساني گرفته تا طراحي سايت و مديريت آن هركدام روند جداگانه اي دارند كه غفلت از يكي، مشكلات عديده اي را براي صاحبان كسب و كار فراهم مي كند و آنها را از مسير موفقيت، جدا.

 

تقلید سایت کار راحتی است. ولی آیا همه موفقند؟ حقيقت اين است كه کسانی که خودشان را از معادله وب ‌سایت حذف کرده ‌اند، اغلب شکست می‌خورند. کلیشه ذهنی آنها اینست: «اینترنت یک فناوری پیشرفته است که برای آسان کردن کارها آمده است و این روزها کامپیوترها خودشان می ‌توانند خیلی کارها بکنند. فقط کافی است که کامپیوتر را روشن و به اینترنت وصل کنید و یک سایت شیک و نرم‌افزار قدرتمند داشته باشید. بقیه ماجرا خودش رو به راه می ‌شود.» و بقیه ماجرا رو به راه نمی‌شود چون سایت ساختن کافی نیست. نقش خودتان بیشتر از سایت است!
یک راه برای یافتن پاسخ این سوال آن است که تجربیات موسسان و گردانندگان موفق‌ترین سایت‌های وب در اینترنت را بررسی کنیم و کنار هم بگذاریم. البته در مورد هر یک از این سایت‌ها باید توجه کنیم که ممکن است تصادفا یک عامل خاص مثل «داشتن ایده بکر و جالب» بسیار چشمگیر باشد. این موضوع ممکن است باعث شود که تصور کنیم همان عامل، مهمترین دلیل موفقیت آن سایت بوده است. اما گاهی مشاهده می‌کنیم که ایده تکراری است اما سایت با موفقیت چشمگیری روبرو می‌شود.
سایت جستجوگر گوگل اولین موتور جستجو در اینترنت نبود، پیش از آن مدتها یاهو یکه تاز میدان بود. قبل از راه‌ اندازی سایت فیس ‌بوک نیز چندین شبکه اجتماعی دیگر نیز در اینترنت برپا شده بودند و میلیون‌ ها کاربر داشتند. پس چرا این دو به چنین موفقیتی رسیدند؟ سایت گوگل حتی طراحی ساده ‌ای دارد. بدون شک سایت ‌های بسیاری را می‌توان در اینترنت پیدا کرد که در عین سادگی بسیار زیباتر از گوگل هستند. پس شاید زیبایی هم به تنهایی مهمترین عامل موفقیت نباشد.
خوشخبتانه مدیران و گردانندگان خیلی از سایت ‌های موفق بعد از تثبیت موقعیت خود در اینترنت اقدام به انتشار کتاب ‌ها و یا مقالاتی درباره داستان موفقیت خود کرده ‌اند.
 

مهمترین عامل موفقیت: مدیر خوب!
 

غالبا تصور می‌شود یک سایت خوب و موفق قائم به ذات خودش است. یعنی مجموعه اطلاعات و سیستم نرم‌ افزار آن است که باعث موفقیت آن شده است. اطلاعات خوب و سیستم نرم‌ افزاری کارآمد صد البته در موفقیت یک سایت تاثیر به‌ سزایی دارند اما به نظر من آنچه که فراتر از همه این عوامل عمل می‌ کند و معمولا مورد غفلت واقع می ‌شود «عامل انسانی» است. شاید تصور کنیم بدون درنظر گرفتن عامل انسانی و صرفا با تکیه بر مطالب خوب و نرم‌افزار خوب می‌توان سایت موفقی داشت. تحقیقات نشان می ‌دهد مهمترین عامل موفقیت یک سایت وب، آگاهی و عملکرد فردی است که آن را مدیریت می‌ کند. یک راننده ناشی ممکن است یک خودرو آخرین مدل را به دیوار بکوبد و متوقف شود، اما یک راننده ماهر می ‌تواند مسافرانش را با یک خودرو قدیمی ، صحیح و سلامت به شهر دیگری برساند. کدامیک از این دو خودرو واقعا موفق ‌ترند؟!
اهمیت مدیر سایت در اداره یک وب‌سایت آنقدر زیاد است که «یک مدیر خوب می‌تواند عیوب محتوایی و نرم‌ افزاری سایتش را با کوشش و هوشمندی خود پوشش دهد». نمی ‌شود از سایتی که به تازگی راه‌ اندازی شده انتظار داشت از نظر محتوایی جامع و از نظر نر‌م ‌افزاری انعطاف ‌پذیر و بی ‌نقص باشد، اما می ‌توان توقع داشت که یک مدیر دلسوز و با پشتکار، همه موانع پیش روی یک سایت را برای رسیدن به موفقیت نسبی یک به یک از پیش رو بردارد. لازمه چنین مدیریتی داشتن بینشی عمیق از ماهیت وب، آگاهی از مشکلات روزمره مدیریت یک سایت و تلاش برای کسب مهارت ‌های لازم در این زمینه است.
 

محتوای خواندنی و رایگان
 

تازه‌ترین پژوهش‌ های میدانی درباره دلایل استقبال گسترده از سایت ‌ها نشان می‌ دهد عامل «کنجکاوی کاربران» نقشی بنیادی در موفقیت یک سایت دارد. به همین دلیل است که با وجود به میدان آمدن میلیون‌ ها سایت جدید، دو گروه از سایت ‌های اینترنتی همچنان بیشترین بازدیدکنندگان را دارند: رسانه ‌های اجتماعی و موتورهای جستجو. اغلب کاربران کنجکاوند بدانند «امروز چه اتفاقاتی برای دوستانم افتاده است؟» اهمیت عامل کنجکاوی ما را به سمت عامل مهمتری هدایت میکند: محتوای خواندنی و رایگان. سایت‌های موفق همیشه مطالب تازه‌ای برای مخاطبان خود دارند.
بعضی از صاحبان سایت ها فکر میکنند داشتن محتوای خواندنی و رایگان فقط برای سایت‌ های خبری و مقاله ‌ای واجب است. اما این تصور اشتباه است. موضوع فعالیت یک سایت هرچه باشد، برای موفقیتش لازم است مطالب خواندنی در زمینه فعالیت خود منتشر کند. مثلا اگر سایت یک رستوران مقالاتی درباره اصول تغذیه مناسب، رژیم غذایی و نیز ارزش غذایی هر نوع غذا منتشر کند، بدون تردید این کار منجر به افزایش فروش آن رستوران نیز خواهد شد. همواره به یاد داشته باشید که محتوای خواندنی و رایگان مثل آهنربایی عمل می ‌کند که هم کاربران بی‌ حوصله و سرگردان و هم کاربران کنجکاو و باهوش را جذب خود می ‌کند.
 

منبع: مجله سبز
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱