ساتیا نادلا؛ جنگجوي شماره يك مايكروسافت!

 

سومین مدیر عامل تاریخ مایکروسافت بودن به خودی خود اضطراب آور است، چه رسد به اینکه شرکت را عقب تر از رقبا و در سراشیبی تحویل بگیری.

می گویند هندی ها به واسطه تعلیمات بودا خوی جنگ ندارند، ولی این هندی، با جسارت تمام به رویارویی رقیبان رفته و قصد عقب نشینی هم ندارد. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد تا بيشتر درباره او بدانيد.

«ساتیا نارایانا نادلا» (Satya Narayana Nadella) وقتی برای مدیر عاملی مایکروسافت انتخاب شد اصلا با دنیای فضای کاری آن غریبه نبود. او بیش از ۲۲ سال بود که در این شرکت کار می کرد. شاید همین سابقه طولانی هم باعث شد بهترین گزینه برای تصدی صندلی بیل گیتس و استیو بالمر باشد.

ساتیا

نادلا به سال ۱۹۶۷ میلادی در حیدرآباد هند متولد شد و تحصیلات متوسط و دانشگاهی را در زادگاهش و در رشته مهندسی برق انجام داد. اما برای ادامه تحصیل به ایالات متحده رفت و فوق لیسانسش را در رشته علوم رایانه از دانشگاه ویسکانسین (Wisconsin) دریافت کرد. البته بعدا از مدرسه تجارت دانشگاه شیکاگو، مدرک MBA هم گرفت تا از لحاظ تحصیلات دانشگاهی همه ملزومات را کسب کرده باشد.

آن طور که خودش گفته ظاهرا از ابتدا به رایانه و علوم مربوط به آن علاقه داشته، ولی چون دانشگاه محل تحصیلش در هندوستان این رشته را ارایه نمی داده، به ناچار نزدیک ترین رشته (مهندسی برق) را انتخاب کرده.

جوانی ساتلا

به جرات تحصیلات نقش مهمی در روند پیشرفت نادلا بازی کرده. خودش می گوید: «وقتی برای رشته MBA ثبت نام کردم شاغل بودم آن هم در ایالتی دیگر و به ناچار برای حضور در کلاس، هر هفته با هواپیما می رفتم و برمی گشتم.» گذشته از امکانات حمل و نقل سهلی که کشور میزبان برایش فراهم کرده بوده، تعهد او به کسب علم در شرایط دشوار واقعا ستودنی است.

ساتیا نادلا

نادلا می گوید: «من همیشه در حال یادگیری ام. خیلی وقت ها کاملا بی ربط در یک کلاس آنلاین ثبت نام می کنم تا چیزهای جدید یاد بگیرم. گاهی به خودم می گویم آخر برای چه؟ ولی خوب این ذات من است. یادگرفتن را دوست دارم.»

اولین بار به استخدام شرکت سان میکروسیستم درآمد. بعدا در سال ۱۹۹۲ آن جا را به مقصد مایکروسافت ترک کرد. فوق لیسانس MBA اش را هم در همین حین گرفت. در آن زمان مایکروسافت مشغول کار روی ویندوز NT بود و به کسی نیاز داشت که از UNIX و سیستم های عامل ۳۲ بیتی سر درآورد.

مدیران عامل

طی این سال ها در سِمت های مختلف فعالیت کرد. قبل از این که بر کرسی مدیریت عامل بنشیند مسوولیت بخش خدمات ابری (Cloud) مایکروسافت را بر عهده داشت. همین پیشرفت پله پله، آهسته و پیوسته از او یک مدیر توانمند و باتجربه ساخته تا برخلاف سَلَفش، استیو بالمر، کم تر حرکات پر سر و صدا و فکر نشده انجام دهد.

ساتیا نادلا و بیل گیتس

در زندگی شخصی او هم رویه مشابهی حاکم است. همان سالی که به مایکروسافت رفت با دختر یکی از دوستان پدرش ازدواج کرد که حاصل آن دو دختر و یک پسر شد. علاقه زیاد ساتیا به شعر را باید در روحیه لطیف شرقی اش جست وجو کرد. او که شعر را به کدهای رایانه تشبیه می کند در جایی گفته: «با شعر می توانید موضوعی که توضیحش به جملات و صفحات زیاد نیاز دارد را در چند بیت آورده و هم زمان تمام احساسات را هم منتقل کنید. حقیقتا که شعر بهترین کد است.»

از آن جا که ورزش کریکت را از بچگی دوست داشت هنوز هم موقع فراغت، تماشای مسابقات آن را از دست نمی دهد. بالاخره او یک هندی است و بی دليل کریکت ورزش ملی آن ها نشده.

نادلا

جالب است بدانید نادلا علاوه بر اشتغال در مایکروسافت از سهام داران بزرگ آن هم هست. تخمین زده می شود تا پایان ۲۰۱۵ سرمایه ای در حدود ۶۷ میلیون دلار جمع کرده باشد. هرچند این مبلغ در برابر درآمد بزرگان دره سیلیکون به چشم نمی آید، ولی باید در نظر داشت که همه این سرمایه را تنها از راه کارمندی به دست آورده و هیچ وقت کسب و کار خاصی را راه نینداخته.

بی شک حضور ساتیا نادلا در مایکروسافت لااقل تاکنون مثمر ثمر بوده و توانسته کشتی گرفتار طوفان این شرکت را به درستی هدایت کند. البته از کسی که می گوید: «صنعت ما به سنت احترام نمی گذارد، تنها در برابر نوآوری سر فرود می آورد» انتظارات خیلی بیشتر از اینهاست. باید دید در ادامه راه چه طور می تواند در مقابل رقبایی مانند گوگل و اپل، شرکت تحت امرش را به موفقیت برساند.

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱