زندگینامه بنیانگذار بانک اول دنیا

 

سندی ویل متولد 16 مارس 1933 در ایالات متحده هم ‌اکنون به عنوان بنیانگذار و مدیر بانک بین ‌المللی سندی ویل در ردیف ثروتمندترین افراد دنیا جای گرفته است.

بر اساس آمار ارائه شده در مجله اقتصادی فوربس سرمایه خاص او به بیش از 5/1 میلیارد دلار می ‌رسد. او که در اکتبر سال 2003 خود را از سمت مدیریت بانک بازنشسته کرد، دریافت که توان دوری از کار و فعالیت را ندارد و مجددا برای مدت 3 سال (تا سال 2006) قراردادی امضا کرد و به عرصه فعالیت بازگشت.
در سال 1955 سه اتفاق مهم در زندگی سندی روی داد. ابتدا او مدرک کارشناسی اقتصاد خود را از دانشگاه کورنل دریافت کرد، سپس برای کمپانی «Bear Stearns» در بورس وال استریت مشغول به کار شد و سرانجام در 20 ژوئن آن سال با دختری به نام جون موشر ازدواج کرد. یک‌سال بعد به سبب فعالیت‌ های فراوان او برای شرکت، مدرک رسمی شرکت برای حضور در وال استریت به او داده شد و به این ترتیب توانست رسما معاملات شرکت را پیگیری و در ازای انجام معاملات مختلف، سهم قابل توجهی دریافت كند.
اندکی بعد برای خودش دفتری دست و پا کرد و روزهاي متمادي منتظر بود تا کسی به او تلفن بزند و تقاضای عقد قرارداد كند اما دریغ از حتی یک تلفن یا مشتری. تنها مشتری روزانه او مادرش بود که هرروز برای باخبر شدن از اوضاع و احوال به دفترش سر می ‌زد. اوضاع کار به شدت سخت شده بود و سندی و خانواده‌ اش شرایط دشواری را پشت ‌سر می ‌گذاشتند. هنگامی که جون شرایط را این‌گونه دید تصمیم گرفت تا خودش دست به کار شود و به سراغ یکی از دوستان قدیمی ‌اش به نام میشل وینبرگ رفت و از او خواست تا برای کمک به همسرش چند مشتری پیدا کند. خود جون نیز که همسرش را روز به روز افسرده ‌تر می ‌دید، هرروز چند مرتبه با دفتر او تماس می ‌گرفت و به او دلگرمی می ‌داد.
به هر ترتیبی که بود اوضاع سخت مالی پشت‌سر گذاشته شد و در سال 1960، سندی به همراه چند تن از دوستانی که در وال استریت پیدا کرده بود، شرکتی بنا کردند و در آن به انجام معاملات تجاری برای دیگر کمپانی‌ ها مشغول شدند و نهايتا در سال 1979 کمپانی او که «Shearson Loeb Rhodes» نام داشت به چنان وسعت و شهرتی در وال استریت دست یافت که به عنوان دومین شرکت واسطه تجاری صنایع در این عرصه شناخته شد.
در سال 1981 ویل تمامی سهام شرکت را به امریکن اکسپرس به قیمت 930 میلیون دلار فروخت و خود در سمت یکی از مدیران امریکن اکسپرس و همچنین مدیرعامل بخش بیمه این کمپانی جای گرفت. اما از آنجا که ویل و جیمز رابینسون مدیرعامل امریکن اکسپرس اختلاف نظرهای شدیدی پیرامون مسائل تجاری و نحوه انجام معاملات با یکدیگر داشتند، در آگوست 1985 ویل در سن 52 سالگی از سمت خود استعفا داد.
با ترک امریکن اکسپرس او به تلاش برای خرید و در اختیار گرفتن امریکا بانک روی آورد، اما علی ‌رغم مذاکرات فراوان موفق به انجام این امر نشد. اندکی بعد به سراغ یک موسسه اقتصادی دیگر با نام کمریکال کرییت رفت و آن را خرید.
با قرار گرفتن ویل در جایگاه مدیریت کمریکال کرییت، هزینه ‌های اضافی کمپانی به یک ‌باره کاهش محسوسی پیدا کرد و قوانین جدیدی در آن وضع شد که همه این تغییرات سبب شد تا در عرض یکسال شرکت به عنوان یکی از برترین موسسات مالی در کشور نام گیرد. در 1987 ویل کمپانی بیمه گالف را خرید.
در سال 1992 با پرداخت مبلغ 722 میلیون دلار توانست در بهترین شرایط، زمانی که به دلیل سرمایه‌ گذاری‌ های نادرست، ارزش سهام کمپانی بیمه‌ای تراول این سورانس کاهش پیدا کرده بود، 27 درصد سهام آن را خریداری كند.
در سال 1993 شرکت سابق خود را که به امریکن اکسپرس فروخته بود در ازای پرداخت 2/1 میلیارد دلار بازپس گرفت و در پایان همان سال تمامی سهام کمپانی تراولز را به قیمت 4 میلیارد دلار خریداری کرد و نام آن را به تراولز گروپ تغییر داد. در سپتامبر 1997 او همچنین کمپانی سالامون را از آن خود كرد.
در آوریل سال 1998 تراولز گروپ اعلام کرد که بر اساس یک قرارداد 76 میلیارد دلاری بین این کمپانی و بانک سیتی‌ کراپ این دو در هم ادغام شده و بانکسندی ویل شکل می‌ گیرد. اما بر اساس قوانین ایالات متحده یک موسسه به‌ طور همزمان اجازه انجام عملیات بانکی و بیمه ‌ای را ندارد و این مساله مشکل بزرگی برای سندی ویل محسوب مي ‌شد. از همان زمان تا به حال ویل به دنبال جلب نظر نمایندگان کنگره برای لغو این قانون همانند بسیاری از کشورهای اروپایی است که در صورت شکست او و عدم لغو این قانون سندی ویل اجازه انجام امور بیمه‌ ای را نخواهد یافت.
در اول اکتبر سال 2003 به دنبال بازنشستگی ویل از مدیرعاملی سندی ویل چاک پرینس در جای او نشست ولی اندکی بعد ویل مجددا به صحنه بازگشت و این بار به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره به فعالیت مشغول شد.
 

منبع: عصر بانك
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱