رونق کسب و کار با شبکه های اجتماعی

فناوری در ۲۰ سال گذشته تغییرات بسیاری کرده است و برای صاحبان کسب و کار نیز مهم است که هم گام با آن تغییر کنند. ولی، همیشه هنگام تصمیم گیری بر سر به کار بستن یا نبستن یک فناوری جدید لازم است جانب احتیاط را رعایت کنیم. بعضی چیزها هیچ گاه آن گونه که انتظار می رود مورد پسند عامه واقع نمی گردند (مثلا بارکدهای پاسخ سریع QR codes). گاهی هم بعضی ایده ها مطرح می شوند ولی سریعا با چیزهای بهتری جایگزین می گردند (مثلا، نمابر یا بازاریابی پیجری)

بعضی از صاحبان کسب و کار هنوز هم هنگام تصمیم گیری در مورد رسانه های اجتماعی این احتیاط را دارند، و نگران هستند تمام پولی که صرف بازاریابی رسانه های اجتماعی می کنند بعد از فقط چند سال بی ثمر شود. آن ها از مزایای فضای مجازی در رونق کسب و کار با شبکه های اجتماعی بی خبر هستند.

زمان آن رسیده است که از هر نگرانی ای، درباره این که نکند رسانه اجتماعی فقط یک پدیده زودگذر باشد، دست برداریم. داده های بسیاری وجود دارد که نشان می دهد رسانه های اجتماعی بخشی از راه ارتباط و پیوند با دیگران و آموختن درمورد چیزهای جدید هستند. یعنی ورود به فضای مجازی مساوی است با رونق کسب و کار با شبکه های اجتماعی.

بازاریابی رسانه های اجتماعی پدیده ای ماندگار است، به علاوه، صاحبان کسب و کار باید- به دلایلی که در ادامه ذکر می شود- از وجود این الگوی بازاریابی جدید ابراز خوش حالی کنند.

۱. ساختن یک برند

بزرگ ترین مزیت بازاریابی رسانه های اجتماعی این است که یکی از موثر ترین راه هایی است که سطح آگاهی را درمورد برند افزایش می دهد و تمایل عامه را نسبت به آن زیاد می کند. در پژوهشی- چه چیزی برند نسل هزاره [نسل دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی. م.] را قابل اعتماد می کند؟- این گونه گزارش شد که ۶۰ درصد آدم های این نسل اظهار کرده اند تبلیغات تلویزیونی بیش ترین تاثیر را روی برداشت آنها از یک برند داشته است.

هرچند این مطالعه که در ۲۰۱۴ انجام شد، به طور خاص بر جوانان تمرکز دارد، ولی اگر فرض کنیم دیگر گروه های سنی هم به نحو مشابهی به تبلیغات و بازاریابی اجتماعی پاسخ می دهند، منطقی است. برندسازی یکی از سخت ترین چالش هایی است که هر کسب وکار با آن روبه رو است و بازاریابی رسانه های اجتماعی رویارویی با آن را راحت تر می کند. این چیزی است که صاحبان کسب و کار نباید نسبت به از بین رفتن آن علاقه مندی نشان بدهند.

۲. بازخورد هدفمندِ لحظه ای

پیوند اصطلاحی است که در بحث برندها و رسانه های اجتماعی خیلی استفاده می شود، ولی عملا چیزی بیش تر از یک شعار است. این که بتوانید یک مخاطبِ هدف را بازاریابی کنید و از آن بازخوردهای مستقیم و لحظه ای بگیرید برای کسب و کارتان بسیار سودمند است.

این ویژگی بازاریابی رسانه های اجتماعی را از بسیاری اَشکال دیگر متمایز می کند. بااین که قطعا بعضی از آدم ها هستند که نمی خواهند با برندها و شرکت هایی که اغلب از آنها استفاده می کنند پیوند بخورند، بسیارانی هم هستند که این کار را انجام می دهند.

در مطالعه ای که پیشتر ذکر شد، ۴۴ درصد از افراد نسل هزاره که به پرسش ها پاسخ داده بودند اظهار تمایل کرده بودند که با صاحبان برندها از طریق رسانه اجتماعی گفت وگویی علنی داشته باشند. این که بتوان درصدی از مصرف کنندگان را که می خواهند با یک برند پیوند بخورند راضی نگه داشت نیز در درازمدت جواب خواهد داد.

مشتریانی که در طول چندین سال از یک برند خرید می کنند از کسانی که تک خرید انجام می دهند ارزش حیاتی بالاتری دارند. رسانه های اجتماعی راهی است برای تشویق وفاداری های بلندمدت.

۳. خدمات مشتری بهتر

خدمات مشتری دلیل دیگری بر ماندگاری بازاریابی رسانه های اجتماعی است. کسب و کار ها باید به مسائل مشتری به هر شکلی که او می پسندد پاسخ دهند. اگر کسی نامه ای می نویسد که حاوی یک مشکل یا مسئله قانونی و درست است، شرکت باید آن را بخواند و پاسخ دهد.

پس اگر مردم سوالاتی می پرسند و در رسانه های اجتماعی نظرات خود را می گذارند، آن وقت صاحبان کسب و کار هم باید به همان اندازه و دلیل از رسانه های اجتماعی استفاده کنند. مصرف کنندگان دارند به این که می توانند با برندها و شرکت های موردنظرشان بی واسطه صحبت کنند عادت می کنند- و این پدیده ای گذرا نیست.

شرکت ها لازم است فعالانه رسانه های اجتماعی را مورد استفاده و کنترل قرار دهند تا اطمینان حاصل کنند آنها خدمات مشتری خوبی برای مردمی که شبکه های شان را می بینند فراهم می کنند. همان طور که در بالا ذکر شد، آن چه مردم در رسانه های اجتماعی می بینند بر احساس آنها نسبت به یک برند تاثیر می گذارد.

۴. مشتری ها پاس داران جدید هستند

تارنماها و رسانه های اجتماعی نیز بر شیوه درک آدم ها از اخبار تاثیر دگرگون کننده ای می گذارند. بیشتر مردم از طریق پست هایی که دوستان شان می گذارند در جریان مسائل و اخبار قرار می گیرند.

بعضی وقت ها، این اتفاق هنگامی رخ می دهد که کسی مستقیما لینک یک مقاله را که به نظرش جالب است پست می گذارد، یا می تواند وقتی رخ دهد که کسی می بیند پستی راجع به یک موضوع بحث می کند و خوانندگان آن به دنبال مقالاتی برای کسب اطلاعات بیش تر در آن زمینه هستند.

حالا مردم به جای ورق زدن روزنامه های محلی، اخبار و داستان ها را از طریق مرور فیس بوک، گوگل، و توئیتر پیگیری می کنند. هیچ ادله ای مبنی بر تغییر این رویه به این زودی ها وجود ندارد. بر اساس گفته نیِلسِن، مردان و زنان در این زمینه هم عقیده اند که استفاده از رسانه های اجتماعی به عنوان یک منبع خبری بیش تر پیشرفتی مثبت(۷۸ درصد) است تا منفی(۲۲ درصد).

جنبه خبری رسانه های اجتماعی از آن چه بسیاری از آدم ها فکر می کنند مهم تر است. به مدت چندین سال، محتوای مطالبی که مردم می دیدند را پاس دارانی گزینش می کردند که کارشان انتخاب مطالب برای تلویزیون و مطبوعات بود.

رسانه های اجتماعی به مردم اجازه می دهند برای خودشان تصمیم گیری کنند که چه چیزی را بخوانند. درمورد صاحبان کسب و کار، این مسئله فرصت های بسیاری برای بازاریابی کسب وکار، خدمات، یا فعالیت های آنها ایجاد می کند، که یک دهه قبل غیرممکن بود.

صاحبان کسب و کار دیگر امیدی ندارند که روزنامه های محلی نشر اخبارِ آنها را به عهده بگیرد یا تبلیغات تلویزیونی گران قیمت را از آنها بخرد و به اطلاع مردم برساند. رسانه های اجتماعی به بازاریاب ها این توانایی را می دهند که حرف شان را مستقیما به مصرف کنندگان انتقال دهند.

۵. ترافبک بیش ترِ وب گاه های مشغول

رسانه های اجتماعی همچنین به میزان زیادی دسترسی به مطالبِ یک وب گاه کسب وکار را افزایش می دهند. بر اساس گزارشی از سوی شیردیس(ShareThis)، کسانی که از طریق لینک های شبکه های اجتماعی لینکت این، گوگل پلاس، فیس بوک و توئیتر به یک وبگاه مراجعه می کنند بیش از دو تا سه دقیقه در این سایت وقت صرف می کنند و به دو یا چند صفحه دیگر هم سر می زنند.

جالب آن که، در میان تمام ارجاعات به رسانه های اجتماعی، یوتیوب، با پایین ترین میانگین نرخ جهش (۴۳.۱۹)، بالاترین تعداد صفحات در هر بازدید(۲.۹۹)، و طولانی ترین مدت بازدید(۲۲۷.۸۲ ثانیه) بیشترین ترافیک مشغول را ایجاد می کند.

۶. نفوذ خرید افزایش یافته

طریق دیگری که رسانه های اجتماعی به واسطه آن شیوه ارتباطی ما را تغییر داده اند نشر محصولات خبری و اطلاعاتی است. به طرق بسیاری، رسانه های اجتماعی دارند به شاهراه اصلی باخبر شدن مردم از چیزهای جدیدی که می خواهند بخرند تبدیل می شوند.

در پژوهشی توضیح داده شده است که ۲۹ درصد از نسل هزاره امریکا می گویند تبلیغات تلویزیونی محتمل ترین رسانه برای آشنا کردن آنها با یک محصول جدید است، در مقایسه با رسانه های اجتماعی با ۲۶ درصد، و گوشی تلفن همراه با ۱۵ درصد آراء.

به عبارت دیگر، به رغم نوظهور بودن در عرصه بازاریابی، رسانه های اجتماعی در کسب مخاطب برای محصولات جدید قدرتی برابر با قدرت تلویزیون دارد.

و زمانی که مردم از محصولات جدید باخبر شوند، اغلب برای ایده پردازی درمورد آن چه در پیام بازرگانی دیده اند به رسانه های اجتماعی مراجعه می کنند. دلیوئیت، یک شرکت بازاریابی دیجیتال، مطالعه ای انجام داد و پژوهشگرانِ آن دریافتند ۷۵ درصد امریکایی های برخط معتقدند اطلاعات مربوط به محصولات که در شبکه های اجتماعی وجود دارد بر رفتار خریدشان تاثیر می گذارد و وفاداری آنها را به یک برند افزایش می دهد.

۷. دست یابی به جمعیت شناسی دقیق

رسانه های اجتماعی همچنین برای رسیدن به جمعیت شناسی هدف های دشواری مثل سالمندان ابزاری ایده آل هستند. یک مطالعه جدید از سوی مرکز پژوهش های پیو گزارش می دهد که سالمندان بیش تری از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند (۴۶ درصدِ سالمندانِ برخط و ۲۷ سالمندان در کل).

همچنین این مطالعه خاطرنشان می کند سالمندانی که در رسانه های اجتماعی هستند از دوستان خود بیش تر اهل معاشرت هستند. به خصوص، پژوهشگران دریافتند ۸۱ درصد از سالمندانی که از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند معتقدند هر روز یا تقریبا هر روز با دیگران معاشرت می کنند حال آن که ۷۱ درصد از سالمندانی که برخط هستند از شبکه های اجتماعی استفاده نمی کنند و ۶۳ درصد از سالمندان اصلا برخط نیستند.

برای بازاریاب ها و صاحبان کسب و کار جلب توجه سالمندان به اطلاعات محصولی جدید یا اخبار خدمات یا موضوعی خاص، ارتباطات سالمندان با یکدیگر و انتشار مقالاتی که به نظرشان جالب است، ابزاری ضروری است.

از آن جایی که اکثریتِ جمعیت نوجوان از رسانه های اجتماعی استفاده می کند، اهمیت رسانه اجتماعی برای دست یابی به این جمعیت شناسی خاص با ورود نوجوانان به سن بازنشستگی افزایش خواهد یافت.

۸. هدف قرار دادن مخاطبان محلی

به طور مشابه، رسانه اجتماعی همچنین برای خرده فروشان ملی که هدف شان دست یابی به مخاطب های محلی است ارزشمند است. داده های جدید حاکی از آن است که ملی ترین کسب و کار ها هم، از این جهت، رسانه اجتماعی را ابزاری مفید می دانند. بی.آی.اِی کِسلی، تبلیغ کننده ای که در زمینه تبلیغات محلی تخصص دارد، گزارش داد که ۵۷.۹ درصد از کسب وکارهای ملی از صفحات فیس بوک برای تبلیغات محلی استفاده می کنند.

این امر نشان می دهد که برای خرده فروشان، مزیت های اجتماعی تنها به خریداران برخط محدود نمی شود. رسانه اجتماعی محرکی برای رفتار مصرف کنندگان برخط و غیربرخط است. بر اساس مطالعه دیگری که دلیوئیت انجام داده است، تا سپتامبر امسال شبکه های اجتماعی حدودا بر نیمی از تمام خرده فروشی های صورت گرفته در داخل مغازه ها تاثیر خود را خواهد گذاشت.

۹. اینک رسانه اجتماعی بخشی از فرهنگ ماست

هدف تمام این حرف ها روشن ساختن این حقیقت ساده است که رسانه اجتماعی بخشی لاینفک از فرهنگ مدرن شده است. آدم ها به مزایای استفاده از رسانه های اجتماعی در زندگی خصوصی، عمومی، و حرفه ای خود عادت کرده اند و هیچ راه بازگشتی در این زمینه وجود ندارد.

شبکه های اجتماعی فردی ممکن است بیایند و بروند(هرچند مردم باید برای دیدن فیس بوک تا چند نسل آینده هم آماده باشند)، ولی ایده رسانه اجتماعی و برقراری ارتباط از طریق شبکه های وب چنین نخواهد بود.

و از آن مهم تر، برای این که چرا صاحبان کسب و کار باید مشتاق از بین رفتن رسانه اجتماعی باشند، هیچ دلیلی وجود ندارد. رسانه اجتماعی سکویی فراهم می آورد که می توان از آن برای کسب شمار زیادی از مصرف کنندگان به طریقی نسبتا ارزان، استفاده کرد.

۱۰. هموار کردن میدان بازی

به یک معنا، رسانه اجتماعی میدان بازی را برای کسب و کارهای کوچکی که قصد بازاریابی مصرف کنندگان را دارند هموار می کند. هزینه استفاده از کانال های بازاریابی سنتی آن چنان بالا است که برای صاحبان کسب و کارهای کوچک یافتن مکانی که وجود خود را به عموم مردم ثابت کنند سخت است.

رسانه عمومی به صاحبان کسب و کار اجازه می دهد مستقیما به بازاریابی مخاطبان هدف شان بپردازند و کیفیت هر پیام میزان گسترش و نفوذ آن را تعیین می کند(هرچند راه هایی هم برای استفاده از تبلیغات پولی جهت تقویت آمارها در بیشتر شبکه ها وجود دارد)

بازاریابی رسانه های اجتماعی پدیده ای ماندگار است، و صاحبان کسب و کار باید از این قضیه خوش حال باشند. با حل این مسئله، پرسش دیگری که صاحبان کسب و کار باید در پی آن باشند این است که چگونه می توانند مزایایی را که از طریق شبکه های رسانه های اجتماعی شان به دست می آورند به حداکثر برسانند.

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱