رهبر اپل بعد از جابز را بشناسيد

بعد از درگذشت استیو جابز مدیرعامل شرکت بزرگ اپل، تیم کوک رهبری این کمپانی بزرگ و تاثیرگذار در عرصه تکنولوژی را برعهده گرفته و همچنان در راس قدرت نگه داشته است.

شرکت اپل در سالهای اخیر که توسعه بیشتری در زمینه گوشی های هوشمند و تبلت پیدا کرده است را اغلب مردم می شناسند.حتی کسانی که اطلاعات زیادی از فناوری و تکنولوژی گوشی های هوشمند ندارند با داشتن یک نمونه از گوشی و یا تبلت با این کمپانی بزرگ با مدیریت تیم کوک آشنا شده اند.
تیم کوک، پیش از انتخاب به عنوان مدیرعامل اپل، سال ها در بخش های مختلف این شرکت فعالیت داشت و همکاری وی با استیو، بسیار قدرتمند و مؤثر اعلام شده است. اکنون، وی تلاش می کند تا همان چهره ای که دنیا از برند و محصولات کمپانی اپل در ذهن دارد، به شیوه نوآورانه و بهتری، حفظ و ارتقا دهد. این وظیفه سنگینی هست و به زعم برخی ها، سنگین تر از وظیفه باراک اوباما در رهبری کاخ سفید!
تیموثی دی «تیم كوك اول نوامبر 1960، در آلاباما در آمریکا به دنيا آمد. او در مارس 1998 به اپل پیوست و در 24 اوت 2011، بعد از استعفای استیو جابز رسماً مدیر عامل جدید شرکت اپل شد. نخستین مسئولیت وی مدیریت عملیات «روزانه» به عنوان نایب رییس، در این شرکت بوده است. در سال 2012، یک میلیون سهام اپل به او اهدا شد. تیم کوک یکی از مدیران با بالاترین دستمزد در دنیا است. کوک پیش از پیوستن به اپل، نایب رییس بخش مواد شرکت، در کامپک بود و به مدت 12 سال در شرکت اینتل فعالیت می کرد. کوک پیش از آن در شرکت اینتلی جنت الکترونیکس به عنوان مدیر ارشد عملیاتی در بخش فروش فعالیت می کرد.
تیم کوک به آرامی سعی کرد راه تجارت اپل را تغییر دهد. او در چند سال اخیر تلاش کرده است تا دوران پسا استیو جابز را برای شرکت اپل با میلیون ها مخاطب و طرفدار، خلق کند. دورانی که نیازمند عناصر مهمی در خلاقیت و نوآوری دیجیتال هست تا هم، مسیر قبلی اپل را حفظ کند و هم بتواند در برابر رقبای بزرگ و کوچک در اقصی نقاط جهان، همواره فعال و مؤثر باشد.
او تمام سعی اش را می کند که نام تجاری اپل به همان صورت قبل با اعتبار بماند در حالی که هم اکنون قصد دارد محصولاتی جدید را به گروه های تولیدی این کمپانی و ویژگی های جدید را به سیستم عامل این کمپانی اضافه کند تا بیش از همیشه در رقابت اکوسیستم های موبایل قوی شود. زمانی که به بازار کامپیوترهای خانگی نگاه می کنیم، شاهد محدودیت های زیادی در انتخاب هستیم زیرا در این بخش بازار قطعاً فورم فکتورهای کمپانی هایی که وجود دارند متفاوت هستند و محدودیت ها در تولید لپ تاپ ها و سیستم های دسکتاپ بیداد می کنند.
در چند سال اول و با رونق زیاد بخش موبایل، اپل به راحتی می توانست با آیفون و آیپد پیروز باشد و سود زیادی را به جیب بزند اما اپل می خواهد در بازی باقی بماند و نمی خواهد با یک اشتباه بزرگ از زمینی که ادعای صاحب بودنش را دارد اخراج شود. پس تمام سعی تیم کوک این است که با ساخت دستگاه هایی قوی و گسترده کردن انتخاب های کاربران شور و اشتیاق به سمت دستگاه های پی سی خود را به همان سبک قدیم حفظ کند.
تیم کوک از دی ماه سال 89 صندلی مدیر عاملی اپل را صاحب شد، اگر چه او تا مرداد ماه سال بعد رسماً نتوانست به آن صندلی تکیه بزند. او در سال میلادی 2013 ظاهر نسخه iOS را دگرگون کرد و راهی تازه برای شیوه تعامل با ابزارهای بر پایه این سیستم عامل متولد کرد، همچنین محدود رنگ آیفون های 5s و آیفون 5c را گسترش داد.
چهره شناسی و بررسی روان شناسانه رفتار تیم کوک در سخنرانی ها و تعامل با کارکنان و مخاطبانش نشان می دهد که وی، همواره در نشان دادن چهره خندان و موفق از خود، فعال است. این چهره خندان سبب می شود تا مخاطبان نیز، بتوانند درک بهتر و مؤثرتری از جزییات برنامه ها و محصولات و خدماتی که تیم کوک از آینده اپل به آن ها ارائه می دهد، داشته باشند. چهره خندان، تأثیرگذاری حرف گوینده را بالا می برد. حرکات دست و بالا بردن دست راست و چپ در حین سخنرانی ها، یک رفتار سازمانی ثابت در برنامه های مختلف آقای تیم کوک هست. وی همواره در حال تشویق شدن و پاسخ دادن به ابراز احساسات مستمعین خود هست. موردی که درباره استیو فقید نیز مشاهده می شد. به نظر می رسد تیم کوک و استیو، دو استاد بزرگ سخنرانی های تأثیرگذار در دنیای فناوری اطلاعات هستند.
در دنیای فناوری آمریکا و به طور کل غرب سخنرانی هایی که به معرفی محصولات و خدمات پرداخته می شود و بعضاً می تواند نظر سرمایه گذاران را جذب کند، از اهمیت والایی برخوردار هست. شاید این استعداد رشد یافته و این مهارت خلاقانه را، تیم از زمانی که در دبیرستان و دانشگاه مشغول ارائه سخنرانی های درسی و کلاسی بود، فراگرفته و امروز در اپل، شاهد تجلی تمام عیاران هستیم. القای موفقیت و انرژی مثبت به مخاطبان، آن هم از فرهنگ ها و ملیت ها و زبان های گوناگون، موضوعی هست که حتماً مشاوران آقای تیم کوک، برای ارتقای چهره ژورنالیستی وی، بر آن تأکیددارند. القای موفقیت و برترین به مخاطب و جامعه مشتریان، همان چیزی هست که پایه ای اعتماد و مشتری مداری را فراهم می کند و در کسب و کار امروز دنیا که تا حد زیادی مدیون کارآفرینی دیجیتالی هست، نقش دارد.
اوایل امسال بود که خبر رسید، تیم کوک قصد دارد دارایی 800 میلیون دلاری خود را به خیریه بدهد. موضوعی که با استقبال گسترده رسانه های جهان مواجه شد و او را در حوزه خیریه، هم ردیف بزرگانی چون بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت و زاکربرگ، خالق فیس بوک دانستند. اما به نظر می رسد، تیم کوک برای ورود به باشگاه میلیاردرهای جهان، راه زیادی در پیش دارد.
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱