رقابت تنگاتنگ اینستاگرام با تلگرام

نتایج یک نظرسنجی از رفتارشناسی کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی نشان دهنده محبوبیت بالای تلگرام و اینستاگرام است؛ دو ابزاري كه به شدت مي تواند بر فروش و عملكرد مالي شركت ها و سازمان ها تاثير بگذارد. براي دانستن جزئيات بيشتر در اين باره با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

بر اساس این نظرسنجی دلیل اصلی استفاده از شبکه های اجتماعی جست وجوی مطالب است و در این میان زنان نسبت به مردان مطالب را با جدیت بیشتری دنبال می کنند. ارتباط از طریق پیام رسان ها با دیگر افراد و اطلاع از اخبار روز و همچنین سرگرمی از دیگر دلایل استفاده است. تلگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی ایرانیان است و ۹۰ درصد شرکت کنندگان گفته اند که هر روز از تلگرام استفاده می کنند.

تلگرام و اینستاگرام دیگر تقریبا برای اغلب مردم ایران شناخته شده ترین ابزار ارتباطی هستند. مدیر شرکت زیرساخت یکشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی گفت که از محتوای خارجی مصرفی کاربران اینترنت در ایران 25 درصد مربوط به تلگرام و 15 درصد مربوط به اینستاگرام است. برای نمونه، پیام رسان تلگرام در مدت زمان کوتاهی توانست جایگزین اپراتورهای موبایلی داخلی برای ارسال پیام و تبدیل به محبوب ترین شبکه اجتماعی و پیام رسان در بین کاربران ایرانی شود. نظرسنجی که اخیرا انجام شده، نشان می دهد که 75 درصد پاسخگویان به این نظرسنجی در تلگرام حساب کاربری فعال دارند.

این نظرسنجی از 3707نفر فرد بالغ بین 18 تا 65سال درباره رفتارشناسی افراد در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های پرطرفدار بین ایرانیان انجام شده است. در این نظرسنجی که 76درصد آن را مردان تشکیل می دهند، مشخص شد اینستاگرام، دومین شبکه اجتماعی بوده که در بین حدود 53درصد این افراد طرفدار دارد، این در حالی است که با اختلاف اندکی تلگرام در میان زنان و اینستاگرام در میان مردان محبوب تر است. البته آمار نشان می دهد امکان برقراری تماس صوتی و تصویری آنلاین از طریق واتس اپ باعث شده این پیام رسان بتواند از سایر رقبای خود در دنیای ارتباطات جلوتر باشد و اپلیکیشن آن روی گوشی 35درصد این افراد جای بگیرد. در این میان، با وجود محدودیت های فیلترینگ اعمال شده بر برخی شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، گوگل پلاس، لینکدین و توییتر افراد در این شبکه ها حساب کاربری داشته و فعالیت می کنند و محبوبیت آنها همچنان از شبکه های اجتماعی داخلی بیشتر است که براساس این نظرسنجی تعداد فعالان در شبکه های داخلی به مرز پنج درصد هم نمی رسد و در حد شبکه های کم طرفدار مانند پینترست و تامبلر است.

بر اساس آنچه در این نظرسنجی آمده، عمده دلیل گشت زدن افراد در اینترنت و فضای مجازی جست وجوی مطالب است که البته در این زمینه زنان از مردان پیشروتر بوده و مطالب بیشتری را دنبال می کنند. همچنین اهداف کاری اعم از ارسال ایمیل، پیام کاری، اجرای ویدئوکنفرانس و … باعث شده بخشی از وقت افراد در این فضا سپری شود. در این میان فعالیت در شبکه های اجتماعی، پیام رسان ها و اطلاع از اخبار روز دیگر عامل محبوبیت فضای مجازی در بین کاربران ایرانی شده است. البته سرگرمی و انجام امور بانکی نیز از آن دست فعالیت های آنلاین این افراد بود تا بخشی از کارهایشان را مبتنی بر خدمات الکترونیکی انجام دهند. همچنین نتایج این نظرسنجی حاکی از آن است که افراد معمولا در ساعات بین 19 تا 22 وقتشان را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها صرف می کنند و در این میان، حضور زنان در این رسانه ها نسبت به مردان بیشتر است. به عبارت دیگر، این ساعات زمان طلایی برای صاحبان کسب و کارهایی است که روی تبلیغات آنلاین در این رسانه های نوظهور سرمایه گذاری کرده اند. نکته جالب به دست آمده از این نظرسنجی نشان می دهد با وجود اینکه مراجعه و پیگیری مطالب در شبکه های اجتماعی و پیام رسان وقت قابل توجهی از افراد را اشغال می کند، با این حال تقریبا نیمی از این افراد، آنها را به عنوان یک منبع موثقی برای اطلاعات و اخبار نمی دانند.

تلگرام

پیام رسان تلگرام، صرف نظر از گروه سنی و… افراد، محبوب ترین اپلیکیشن ارتباطی در میان کاربران ایرانی است که به لطف راه اندازی اینترنت پرسرعت به ویژه 3G و 4G همیشه در دسترس افراد بوده و در واقع، به یکی از کانال های راه اندازی کسب و کار عمدتا برای زنان تبدیل شده است. آمار به نقل از نظرسنجی مذکور گویای این امر است که 90درصد افراد روزانه حساب کاربری خود را در تلگرام چک می کنند، این در حالی است که حدود 30درصد این افراد همیشه آنلاین و از آن دست افراد مسوولیت پذیر هستند و به محض دریافت پیام، آن را پاسخ می دهند. البته زنان نسبت به مردان بیشتر به این پیام رسان سر می زنند. اکثر آنها در هر بار مراجعه حدود یک تا 20دقیقه زمان برای چک کردن پیام در تلگرام صرف می کنند و به شکل قابل توجهی در برخی از این افراد زمان صرف شده به یک ساعت نیز می رسد. بیشترین زمان مراجعه افراد به این پیام رسان بین ساعات 16 تا 22 است که عمدتا برای معاشرت با اقوام و آشنایان، تفریح و سرگرمی و ارتباط کاری صرف می شود.

اینستاگرام

شبکه اجتماعی اینستاگرام یکی از شبکه های محبوب بین ایرانی ها بوده که به نظر می رسد تریبون خوبی برای افراد شناخته شده جهت اظهارنظر و ارسال پیام است. همین امر باعث شده، 76درصد افراد حاضر در این نظرسنجی هر روز به اینستاگرام سر بزنند و در این میان زنان مشتری پروپا قرص تری باشند. ظاهرا مصرف بالای حجم اینترنت باعث می شود که تعداد دفعات مراجعه اکثر افراد به اینستاگرام کمتر از 5بار در روز باشد و عمدتا در هر بار ورود بین یک تا 20دقیقه در آن وقت می گذرانند. یکی از دلایل مراجعه افراد به اینستاگرام آگاهی گرفتن از کالا یا خدمات است، پس بهتر است مدیران بازاریابی شرکت ها یک برنامه تبلیغاتی مخصوص فضای اینستاگرام برای ساعت های 19 تا یک بامداد داشته باشند.

واتس اپ

امکان معاشرت با اقوام و دوستان از طریق تماس های صوتی و تصویری واتس اپ باعث شده این پیام رسان همچنان در بین کاربران ایرانی محبوب باشد و بنا بر این نظرسنجی 66درصد افراد هر روز به آن سر می زنند. البته به دلیل کاربری کم این پیام رسان تعداد دفعات مراجعه در روز کمتر از 5بار بوده و عمدتا بین یک تا پنج دقیقه است، با این حال، بخش قابل توجهی از این افراد بعضا در هر مراجعه تا یک ساعت هم وقت صرف می کنند و عموما این مراجعات در ساعات 19 تا 22 است.

فیس بوک و گوگل پلاس

مسدود شدن دسترسی به شبکه های اجتماعی فیس بوک و گوگل پلاس بهانه ای شد تا افراد از این دو شبکه اجتماعی دست بکشند و با روی کار آمدن رقبای جدید مانند تلگرام و اینستاگرام، آنها را به بوته فراموشی بسپارند یا صرفا به خاطر آشنایی به افراد جدید و برای تفریح و سرگرمی به این شبکه ها سر بزنند. به این ترتیب، مراجعات افراد به نسبت کمتر شده و تنها 25درصد این افراد روزانه حساب کاربری خود را در فیس بوک چک می کنند که آن هم کمتر از 5بار بوده و عمدتا بین یک تا 10دقیقه است. همه این اطلاعات حاکی از آن است که فیس بوک یا گوگل پلاس فضای مناسبی برای تبلیغات آنلاین کسب و کارهای ایرانی نیست.

توییتر

به نظر می رسد، فضای ساده 140کاراکتری توییتر که می توان به آن عکس یا ویدئویی را افزود فضای مناسبی برای آن دسته از صاحبان کسب و کاری است که به دنبال برندسازی شخصی هستند زیرا این نظرسنجی نشان می دهد یکی از دلایل مراجعه افراد به توییتر برای برندسازی شخصی است، هدفی که در دیگر شبکه های اجتماعی و پیام رسان دنبال نمی شود. البته فضای متنی توییتر خلاقیت خاصی را می طلبد و همین امر باعث شده کاربران این شبکه از اقشار خاصی باشند که بعضا آغاز کننده برخی جریان های اجتماعی و فرهنگی از طریق همین شبکه اجتماعی متنی هستند. به هر حال، 23درصد افراد مصاحبه شونده در این نظرسنجی هر روز به توییتر سر می زنند، البته این رقم در بین زنان تا 35درصد هم می رسد که عموما از پیام ها و اتفاقات حساب کاربری در روز کمتر از 5بار بین یک تا 10دقیقه خبر می گیرند و این هم عمدتا بین ساعات 19 تا 22 است. از نظر این افراد توییتر فضای خوبی برای تفریح و سرگرمی و آشنایی با افراد جدید است.

لینکدین

لینکدین یک شبکه اجتماعی است که براساس روابط تجاری، مهارت و حرفه کاربران آن شکل گرفته است.ممکن است به اندازه شبکه های اجتماعی عادی جذاب نباشد، ولی برای آن دسته از متخصصان که به دنبال به اشتراک گذاشتن تخصص و تجربه خود و یادگیری از دیگران هستند، فضای خوبی است و همین امر باعث شده لینکدین در مقایسه با سایر شبکه ها منبع موثق تری برای اطلاعات و اخبار باشد. با این حال، در این نظرسنجی 10درصد که عمدتا مردان بودند، اعلام کردند که در این شبکه اجتماعی حساب کاربری دارند و تعداد کاربران فعال کمتر از 5درصد است. این در حالی بوده که میزان مراجعه به لینکدین معمولا 2 یا 3بار در روز آن هم ساعات 8 تا 12 صبح و حدود یک تا 10دقیقه است. همان طور که انتظار می رود هدف اصلی از ایجاد حساب کاربری در این شبکه ارتباط کاری بوده، با این حال، از نظر افراد پاسخگو لینکدین فضای مناسبی برای آشنایی با افراد جدید، تبلیغات و برندسازی شخصی است.

 

منبع: دنياي اقتصاد

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱