رابرت مرداک چگونه سلطان رسانه ای غرب شد

رابرت مرداک یکی از بزرگترین امپراتوری های رسانه ­ای دنیا یعنی نیوزکورپوریشن را ریاست می­کند که در سال 2008 بالغ بر 33 میلیارد دلار از محصولات متنوع رسان ه­ای درآمد کسب کرده بود.

این محصولات شامل فاکس نیوز، فاکس قرن بیستم، داو جونز (ناشر نشریه وال استریت ژورنال)، هارپر کالینز، مای اسپیس، نیویورک پست و صدها روزنامه و ایستگاه تلویزیونی دیگر می­شود.
رابرت مرداک فعالیت رسانه ای خود را در آدلاید استرالیا آغاز کرد. وی بعدها شرکت های رسانه ای خود را به بازار رسانه ای انگلستان، آمریکا و آسیا گسترش داد. اگر چه وی برای اولین بار در استرالیا و در اواخر دهه 1950 وارد عرصه تلوزیون شد اما بعدها این دارایی ها را واگذار کرد و سهام کنونی رسانه ای شرکت نیوزکورپوریش در استرالیا (که هنوز اغلب به صورت چاپی فعالیت می کند) تابع قوانین مالکیت بین رسانه ای است. اولین یورش جدی مرداک به عرصه تلویزیون در آمریکا صورت گرفت. وی در سال 1986، شرکت پخش فاکس را در این کشور تأسیس نمود. وی در دهه 2000، تبدیل به یکی از سرمایه گذاران برتر در عرصه تلویزیون ماهواره ای، صنعت فیلم سازی و اینترنت شده و وا ل استریت ژورنال، یکی از روزنامه های بزرگ آمریکا را خریداری نمود. نشریه تایم مرداک را سه بار در لیست 100 فرد تأثیرگذار جهان قرار داد. در سال 2010، وی در لیست ثروتمندترین مردان جهان که توسط نشریه فوربس ارائه می شود، حائز رتبه سیزدهم شد. وی دارای ثروتی بالغ بر 6.3 میلیارد دلار و صدوهفدهمین فرد ثروتمند جهان است.
مرداک در سال 2004 اعلام كرد که دفتر مرکز نیوزکورپوریشن را از آدلاید استرالیا به آمریکا منتقل خواهد کرد. هدف از استقرار شرکت در آمریکا اطمینان از این امر بود که مدیران سرمایه گذاری در آمریکا بتوانند سهام این شرکت را بخرند، زیرا بسیاری از آنها تصمیم گرفته بودند که سهام شرکت های خارج از آمریکا را خریداری نکنند. برخی از تحلیلگران معتقد بودند که قرار گرفتن دفتر مرکزی این شرکت در استرالیا باعث کاهش ارزش آن در مقایسه با دیگر شرکت های رقیب شده است.
شرکت نیوزکورپوریشن در 20 جولای 2005، با پرداخت 580 میلیون دلار توانست شرکت اینترمیکس مدیا را خریداری کند. این شرکت صاحب وب سایت مای اسپیس (MySpace.com) و دیگر وب سایت های شبکه اجتماعی بود. شرکت نیوزکورپوریشن در 11 سپتامبر 2005، اعلام نمود که شرکت آی جی ان اینترتینمنت را به مبلغ 650 میلون دلار خریداری خواهد کرد.

در ماه می 2007، مرداک پیشنهادی بالغ بر 5 میلیارد دلار برای خرید شرکت داو جونز مالک نشریه وال استریت ژورنال ارائه نمود. در آن زمان، خانواده بنکرافت که 64 درصد از سهام شرکت داوجونز را در اختیار داشتند با قاطعیت این پیشنهاد را رد کردند. آنها با استراتژی مورد علاقه مرداک یعنی کاهش تعداد کارکنان و کنار گذاردن سیستم های جاری مخالف بودند. بعدها خانواده بنکرافت از تمایل خود برای فروش سهام شان خبر دادند – به گزارش آسوشیتد پرس، علاوه بر مرداک، ران بورکل غول سوپرمارکت های زنجیره ای و برد گرین اسپن، کارآفرین عرصه اینترنت، در میان علاقه مندان به خرید سهام شرکت داو جونز بودند. رادیو بی بی سی، در 1 آگوست 2007 اعلام کرد که مرداک سهام شرکت داو جونز را خریداری نموده است. این امر واکنش های متفاوتی در پی داشت.
 

دستمزد و ثروت
 

رابرت مرداک، مدیر عامل شرکت نیوزکورپوریشن در سال 2008 درآمدی بالغ بر 157/053/30 کسب کرد. حقوق پایه وی 000/100/80 دلار، پاداش های وی 000/500/17 دلار و درآمد سهام وی 988/049/4 میلیون دلار بوده است. بر اساس لیست برترین ثروتمندان در نشریه فوربس، وی با ثروتی بالغ بر 6.2 میلیون دلار حائز رتبه 38 در آمریکا و رتبه 117 در کل جهان بود.
 

منبع: مشرق
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱