دو روش استفاده از اطلاعات شبکه های اجتماعی

 

در دنیای امروز که همه  و همه  ازلحاظ اجتماعی به نوعی به یکدیگر متصل بوده و با هم ارتباط دارند، برندها هم در سراسر دنیا و در تمام صنایع به راحتی به حجم بالایی از اطلاعات در مورد مشتریان و رقبا دسترسی دارند، اما برخی شرکت ها در استفاده از این منابع حیاتی اطلاعاتی براي بالا بردن حجم فروش و بهبود تجربه مشتری موفق عمل نمی کنند. راه و روش های بسیار زیادی وجود دارد که شما می توانید از اطلاعات آن ها برای به دست آوردن مزیت رقابتی براي بازاریابی و فروش استفاده کنید – در این مطلب به دو مورد از این روش ها اشاره می کنم.

اطلاعات

اول اینکه می توان از اطلاعات شبکه های اجتماعی برای نظارت بر پیشنهادهای محصول و خدمت رقبا به مشتریان خودشان استفاده کرد. در این رابطه مثالی از یک هتل در لاس وگاس آمریکا را برای شما در نظر گرفته ام که شهری با حجم رقابت بسیار زیاد در صنعت هتل داری محسوب می شود. با نگاه کردن بر نظرات مشتریان در سایت های مختلفی که خدمات مختلف سفر ازجمله رزرو هتل و . . . را انجام داده و اطلاعات مختلفی در رابطه با مقصد سفر در اختیار مسافرین قرار می دهند، (سایت هایی از قبیل Yelp و TripAdviser و حتی نمونه های داخلی آن ها) می توانید متوجه شوید که مشتریان این صنعت چه مواردی را در رابطه با رقبا شما دوست داشته و چه مواردی را به عنوان نکات منفی یا ضعف می دانند و سپس به منظور تقویت وضعیت خود و ایجاد مزیت رقابتی بر روی آنها بیشتر کار کنید. مثلاً می توانید ببینید که دیگر هتل ها فضای پارکینگ یا سالن ورزش رایگان در اختیار مسافرین قرار نمی دهند، اما شما چنین کاری را می کنید. شما می توانید از این اطلاعات در تبلیغات خودتان استفاده کنید و همچنین به کارکنان بخش فروش و پذیرش خود نیز آموزش دهید که این شرایط استثنایی را به مشتریان و مراجعین یادآوری کنند. این یک روش ساده و سریع براي کسب مزیت رقابتی، خصوصاً از حوزه هایی است که مرتبط با موضوعات مورد اهمیت برای مشتریان است.

روش دوم هم به این ترتیب است که می توانید از اطلاعات حاصل از شبکه های اجتماعی جهت درک بهتر سفر مشتری استفاده کنید. بازخورد اجتماعی اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به آنچه همواره خواهان دانستن در رابطه با هر مرحله از سفر مشتری می خواستید بدانید، در اختیار شما قرار می دهد؛ مثلاً چگونه یک مشتری محصول و خدمت شمارا پیداکرده، چرا به آن نیاز دارد، تعاملات آن ها با بخش خدمات مشتری، و تجربه کلی آن ها از خرید از محصول یا خدمت شما. این اطلاعات را می توانید در قالب توئیت ها، تصاویر ارسال شده و نظرات و نقدهای آنلاین مشاهده کنید. سپس باید از آنها در مسير اصلاح نقاط تماس خود با مشتری در سفر وی از ابتدا تا انتهای تعامل با برند خود استفاده کنید، که می تواند شامل تغییر محصول، تنظیم قیمت، تغییر دادن بسته بندی، ارتقاء سطح خدمات و … را شامل شود.

استفاده از اطلاعات شبکه های اجتماعی تقریباً ساده است، خصوصاً اینکه این اطلاعات به راحتی به دست می آید و اینکه اغلب برندها هم امروزه دارای حضوری قوی در سطح شبکه های اجتماعی هستند. بااین وجود بسیاری از شرکت ها و کسب وکارها فراموش می کنند که باید از این اطلاعات و بازخوردها استفاده کرده و این گونه یک مزیت رقابتی در برابر رقبا برای خود ایجاد کنند. هرگز این اطلاعات را تنها در اختیار یک بخش و واحد از سازمان خود قرار ندهید، بلکه آن ها را در استراتژی کلی سازمان خود ترکیب کرده و با استفاده از آن ها کل عملیات خود را تا جای ممکن برای مشتری دوستانه و موردپسند کنید. زمانی که به اطلاعات حاصل از این شبکه ها توجه کنید، ممکن است از حجم بسیار زیاد اطلاعاتی که از این مجاری به دست می آورید، به یک باره شگفت زده شوید. از این حجم بالای اطلاعات به نفع خود استفاده کنید و تجربه ای نو و خوب را برای مشتری ایجاد کنید، برند خود را تثبیت کنید و مشتریان وفادار خود را افزایش دهید.

 

منبع: آي بازاريابي

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱