داستان استون مارتین خودروساز و هنرپيشه ها!

استون مارتین یکی از نام‌های شناخته شده در صنعت خودروسازی جهان محسوب می شود. این شرکت در سال 1913 توسط «رابرت بمفورد» و «لیونل مارتین» و با نام «بمفورد اند مارتین» تاسیس شد. اما یک سال بعد، عملکرد موفق لیونل مارتین در جاده «استون هیل کلایمب» موجب شد تا موسسان بمفورد اند مارتین تصمیم به تغییر نام شرکت گرفته و در سال 1914 استون مارتین را برگزینند. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

در سال 1915، نخستین خودرو استون مارتین شماره گذاری شد. حجم تولید محصولات این شرکت در آن دوران به واسطه جنگ جهانی اول پایین بود. پیامدهای جنگ نیز برای تعطیلی استون مارتین در سال 1925 کافی بوده، اما این شرکت در سال 1926 و با نام استون مارتین موتورز لیمیتد به دنیای خودرو بازگشت.

همانند بسیاری از شرکت‌های اروپایی، دهه‌های 1930 و 1940 دوران سختی برای استون مارتین بود. این شرکت چندین بار تغییر مالکیت خود را تجربه کرد، اما در سال 1937 موفق شد آمار تولید 140 خودرو را ثبت کند که بیشترین میزان تولید سالانه از زمان آغاز فعالیت‌های استون مارتین بود.

جنگ جهانی دوم شرایط تولید را برای استون مارتین دشوارتر کرد و خرید این شرکت به همراه لاگوندا توسط «دیوید براون» به نوعی موجب احیای آن شد. در دوران مالکیت وی تمامی خودروهای تولید استون مارتین حروف اول نام و نام خانوادگی مالک خود یعنی DB  را حمل می کردند. در سال 1949، دو نمونه اولیه DB2  وارد مسابقات لومان شده و در سال 1950 تولید این مدل آغاز شد. در سال 1951، نام استون مارتین DB2 در تاریخ مسابقات لومان و خودروهای اسپرت با کسب جایگاه‌های اول تا سوم در کلاس خود جاودانه شد.

مدل DB4  در سال 1958 از خط تولید استون مارتین خارج شد و برخی از بهترین سال‌های حیات این شرکت را رقم زد. این خودرو در چندین مسابقه به پیروزی دست یافته و موجب شد مدل‌های بیشتری توسط استون مارتین روانه بازار شوند. یکی از مهم‌ترین اتفاقات آن دوران حضور استون مارتین DB5 در دو فیلم اولیه جیمز باند با بازی «شون کانری» بود.

اما حتی فیلم‌های جیمز باند نیز توانایی نجات استون مارتین به واسطه بحران سوخت در سال‌های 1970 و ارائه مقررات ایمنی جدید را نداشتند. دیوید براون مجبور شد تا شرکت استون مارتین را در سال 1972 به فروش برساند. در سال 1975، تولید این شرکت به پایین‌ترین میزان خود برابر با 21 دستگاه در سال رسید. ارائه مدل‌های V8 ولانته و ونتیج تداوم فعالیت‌های استون مارتین تا دهه 1980 را امکان پذیر کردند. اما استون مارتین بار دیگر در این دهه چندین بار تغییر مالکیت خود را شاهد بود تا سرانجام در سال 1987 فورد بخش اعظم این شرکت را خریداری کرد. در سال 1994، فورد به طور کامل استون مارتین را خریداری کرد.

تحت مالکیت فورد، مدل DB7  معرفی شد. این خودرو نسبت به مدل‌های سال‌های 1980 از پیشرفت قابل توجهی برخوردار شده و تا سال 2001، پنج هزار دستگاه از آن تولید شده بود. در همین سال استون مارتین مدل V12  ونکوئیش را معرفی کرد که در فیلم جیمز باند به نام «روز دیگر بمیر» با بازی «پیرس برازنان» حضور یافت. در سال 2003، استون مارتین ساختمان مرکزی خود را از نیوپورت پگنل به گایدون منتقل کرد. این شرکت اعلام کرد که با مدل DBR9  به مسابقات اتومبیلرانی باز خواهد گشت و با معرفی مدل‌های DB9  و V8 ونتیج طراحی خودروهای خیابانی خود را نیز بهبود بخشید.

استون مارتین با معرفی مدل DBS بار دیگر به پرده نقره‌ای بازگشت. این خودرو در یکی از فیلم‌های جیمز باند به نام «کازینو رویال» با بازی «دنیل کریگ» استفاده شد. در سال 2007، استون مارتین به کنسرسیومی از دو شرکت سرمایه گذاری بین المللی فروخته شد. رهبری این کنسرسیوم بر عهده «دیوید ریچاردز» و دکتر «اولریش بز» بود. استون مارتین در مسیری درست حرکت می کرد و موفق به کسب پیروزی‌های بیشتر در مسابقات لومان و معرفی مدل‌های بیشتر به بازار شد.

در سال 2008، مدل DBS  در فیلم دیگر جیمز باند به نام «ذره‌ای آرامش» با بازی دنیل کریگ حضور یافت. سال 2009 یکی از فعال‌ترین دوران استون مارتین بود که با معرفی مدل‌های V12  ونکوئیش و DBS ولانته همراه بود. همچنین مدل رپید در نمایشگاه خودرو فرانکفورت رونمایی شد و خبرهایی مبنی بر احیای برند لاگوندا منتشر شد. اما یکی از شاهکارهای مهندسی استون مارتین معرفی مدل وان-77 در سال 2009 بود که نیرومندترین خودرو تنفس طبیعی جهان بود.

در سال 2010، استون مارتین خودرویی با طراحی کاملا متفاوت نسبت به نمونه‌های تولیدی خود به نام سیگنت را معرفی کرد که در کلاس خودروهای جمع و جور قرار می گرفت. معرفی خودرو لوکس و چهار در استون مارتین رپید در سال 2011 دامنه محصولات این شرکت را کامل کرد. استون مارتین در سال 2013، صد سالگی خود را جشن گرفت.

 

منبع: پول نیوز

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱