تری ام و ادعای انکارناپذیر یک قرن نوآوری

حدود صد سال پیش در آغاز قرن بیستم، در آمریکا واژه و مفهوم کارآفرینی رونق زیادی داشت. رشد اقتصادی مطلوب بود و خوش بینی تا حد خوبی حاکم بود.

به شکلی که شرکت ها، یکی پس از دیگری تاسیس می شدند و همچنانکه جیمز مک نرنی، در کتاب «۳M و صد سال نوآوری» توضیح می دهد، سالهایی بود که اول شرکت را تاسیس می کردند و بعد به دنبال موضوع فعالیت و بررسی اقتصادی بودن آن می رفتند! (مک نرنی، چند سال مدیرعامل ۳M بود. البته الان مدیرعامل بویینگ است.)
الماس های سنگ زنیآن زمان ۳M تاسیس شد تا فعالیت های معدنی انجام دهد. آنها معدنی را دیده بودند و بر این باور بودند که می توانند از سنگ های آن به عنوان جایگزینی برای الماس های برش استفاده کنند. الماس های برش در سنگ های سمباده و سایر سنگ هایی که در صنعت استفاده می شوند کاربرد دارند و برای ساییدن و هموار کردن سطوح به کار برده می شوند.
به نظر می رسید سنگ های جدید استحکام همان الماس ها را داشته باشند، اما قیمت تمام شده آنها کمتر باشد و به این دلیل، سود خوبی در این کسب و کار وجود داشته باشد.
پنج نفر سرمایه گذار اصلی کار را شروع کردند و هر کدام هزار دلار سرمایه گذاشتند. شرکت در سال ۱۹۰۴ تاسیس شد و نام آن Minnesota Mining and Manufacturing بود. شرکت معدنی و تولیدی مینسوتا. چون هر سه کلمه با M شروع می شد آن را ۳M نامگذاری کردند.
شرکت راه اندازی شد و کار خود را شروع کرد. کارگران معدن استخدام شدند و تیم اجرایی هم درگیر شدند و همه چیز خوب پیش می رفت…
 

روزهای نخستین شرکت تری ام 3M
 

همه چبز خود بود تا اینکه نخستین محصولات استخراج شد و آنها را پیش تولیدکنندگان «سنگ های برش» بردند. اولین محموله به خاطر خوش نامی شریک های پروژه فروخته شد. اما خیلی زود مشخص شد که این سنگ ها آن کیفیت لازم را ندارند. محموله های بعدی فروش نرفت و شرکت ماند و مجموعه زیادی از کارکنان که منتظر دریافت حقوق ماهیانه خود بودند.
در قدم اول، سهامداران اصلی، اعلام کردند که حقوق کمتری می گیرند. خیلی زود تصمیم گرفتند که هیچ حقوقی برندارند.
در این میانه، مردی به نام ادگار اوبر پا به میانه گذاشت. او در صنعت ریلی فعالیت می کرد. مدرک تحصیلی اش دیپلم بود و در راه آهن به سخت کوشی مشهور بود. اما ادگار اوبر، بلندپرواز بود و دوست داشت کارهای بزرگتری در زندگی انجام دهد.
اوبر در همان سال ۱۹۰۴ بخشی از سهام ۳M ورشکسته را خرید و مدیریت آن را بر عهده گرفت. طی دوازده سال نخستی که مدیرعامل ۳M بود هیچ حقوقی برنداشت. اما تصمیم جالبی گرفت. گفت: حالا که سنگ های ما را نمی خرند تا به جای الماس در سنگ های تراش استفاده کنند، خودمان سنگ تراش می سازیم و از سنگ های خودمان استفاده می کنیم!
وقتی که در جستجوی تکنولوژی مناسب برای تولید سنگ بودند، دیدند که روش های جدیدی برای تولید سنگ ایجاد شده و به نظر می رسد که آنها نتوانند با دانش سنتی خود در چنین رقابتی پیروز شوند. این بود که به سراغ محصول دیگری رفتند که آن را هم نمی شناختند: «کاغذ سمباده». حالا شاید می شد آن سنگ ها را روی کاغذ بچسبانند و کاغذ سمباده تولید کنند!
راجر اپلدورن می گوید: ادگار اوبر می گفت که:
آمریکا دارد صنعتی می شود. اینها سنگ و سمباده می خواهند. ما باید آن روز بتوانیم به کشور سنگ و سمباده بدهیم.
به هرحال،3M نماد ایستادن روی یک مزیت رقابتی و تلاش برای حفظ یک ارزش کلیدی است.
شرکتی که امروز، پنجاه و پنج هزار محصول مختلف تولید می کند و بعید است حتی کسانی که نامش را نشنیده اند با محصولاتش بیگانه باشند؛ شرکتی که با تاریخچه ی شگفت انگیزش برای شعارهای سنتی «صبر»، «نوآوری»، «پشتکار» و «یادگیری از شکست»، معنا و مصداق خلق کرده است.
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱