تاثيري كه ویدئو بر سئو می گذارد

بسیاری از بازاریابان محتوا همچنان از اهمیت ویدئو مارکتینگ در بهبود سئوی وب سایت غافل هستند. اما سوال مهم این است که بازاریابی ویدئویی چگونه بر بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جست وجو تأثیر می گذارد و چگونه می توان از آن در استراتژی بازاریابی محتوا استفاده کرد؟ در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد تا با تاثیر محتوای ویدئویی بر سئوی وب سایت آشنا شويد.

رتبه ویدئوها در صفحه نتایج موتور جست وجو (SERP)

طبق آخرین اطلاعاتی که از به روزرسانی الگوریتم های گوگل در اختیار است، صفحات دارای ویدئو، ۵۳ درصد بیشتر احتمال حضور در صفحه نخست نتایج جست وجو را دارند و به نوعی گوگل، نتایج ویدئویی را در اولویت قرار می دهد. البته همچنان هم تاثیر محتوای متنی در سئوی وب سایت را نمی توان نادیده گرفت. بهترین روش ها برای قرار گرفتن در صفحه نتایج ویدئویی گوگل، این است که ویدئوی شما باید کوتاه و کمتر از چهار دقیقه باشد و همچنین دارای rich video snippets یا همان قطعات کوچک ویدئویی باشد.

افزایش کلیک

تحقیقات نشان می دهد که نتایج جست وجوی دارای ویدئو، میزان ۴۱ درصد بیشتر از محتوای متنی کلیک می خورند. درصد زیادی از این کلیک ها به دلیل همان rich video snippets ها هستند که در کنار نتایج جست وجو به نمایش درمی آیند. برای مثال یوتیوب به طور خودکار، این تصاویر کوچک را ایجاد می کند اما برای تاثیرگذاری در سئو نباید به یوتیوب برای انجام این کار اکتفا کنید چراکه ریچ اسنیپت های ویدئویی کانال یوتیوب شما یا دیگر وب سایت های اشتراک ویدئو، کاربر را مستقیما به آن سایت هدایت می کنند نه دامنه و وب سایت شما. بهترین روش ها برای افزایش کلیک این است که ویدئوها را به همراه اسنیپت های ویدئویی، مستقیما در وب سایت خود قرار دهید.

جذاب کردن صفحه سایت

میانگین توجه کاربران به محتوای شما کمتر از ۸ ثانیه است. نرخ خروج کاربران یکی از عواملی است که بیشترین صدمه را به رتبه شما در نتایج جست وجوها وارد خواهد کرد. ویدئو مارکتینگ راحت ترین کاری است که می توان برای ماندن کاربران در سایت انجام داد.

نتایج تحقیقات درباره وب سایت های خرده فروشی نشان می دهد که بازدیدکنندگانی که یک ویدئو را تماشا می کنند، دو دقیقه بیشتر در سایت می مانند و ۶۴ درصد بیشتر احتمال دارد که از وب سایت شما خرید کنند. بهترین روش ها برای کاهش نرخ خروج کاربران این است که ویدئوی خود را در بالای سایت در معرض دید قرار دهید و از انطباق عنوان ویدئو با محتوای داخل آن اطمینان حاصل کنید چون هیچ کاربری دوست ندارد به او دروغ گفته شود.

ویدئوها لینک می سازند

یکی از عواملی که در سئو تاثیر دارد، مربوط به ساخت لینک است. محتوای ویدئویی در مقایسه با محتوای متنی، تقریبا تعداد لینک دهی را سه برابر می کند؛ اما چگونه؟ این کاربران هستند که لینک های محتوای شما را ایجاد می کنند و مردم ویدئو را دوست دارند چون ارزشش بیش از یک میلیون کلمه است. تولید ویدئوی با کیفیت و با انتخاب مخاطبان هدف درست، بک لینک های عالی برای سایت شما ایجاد خواهد کرد. بهترین روش ها برای لینک سازی این است که حتما ویدئوی حرفه ای و باکیفیت خود را در سایت خودتان قرار دهید نه وب سایت های اشتراک ویدئو.

در ادامه به چند روش استفاده از ویدئو برای بهبود سئوی وب سایت، اشاره خواهیم کرد:

ادغام فایل ویدئویی: ویدئو نشانی از یک محتوای باکیفیت است و به عنوان بخشی از یک ترکیب چندرسانه ای در یک وب سایت، سیگنال هایی به موتورهای جست وجو ارسال می کند که صفحه شما دارای محتوای غنی است که می تواند مرتبط با نیازها و درخواست های مخاطبان باشد. بنابراین وجود ویدئو در کنار محتوای متنی، رتبه سایت را افزایش می دهد.

برچسب های کلیدواژه: گنجاندن کلیدواژه ها برای سئوی محتوای متن برای توضیح ویدئوهایتان (در عنوان ها، نام فایل ها، توضیحات و تگ ها) تضمین می کند که ارتباط ویدئوی شما با نتایج جست وجو برای موتورهای جست وجو مشخص است.

متن ویدئو: کپشن نویسی و نوشتن متن بخش های صوتی ویدئوهایتان بر میزان دیده شدن آن تأثیرگذار بوده و به ارتباط آن با جست وجوها بیشتر کمک می کند.

نقشه سایت ویدئو: Video Sitemap ضمیمه ای برای نقشه کلی وب شماست که به صورت مجزا برای نقشه کلی سایت تعریف شده و اطلاعاتی نظیر مدت زمان، اولویت، دفعات بازدید و غیره در آن ثبت می شود.

بهینه سازی ویدئوها برای زمان بارگذاری: زمان بارگذاری صفحه بر تجربه کاربر اثر می گذارد و همین دلیل در سئو نیز تأثیر خواهد داشت. ۵۷ درصد کاربران تلفن همراه، پس از سه ثانیه انتظار از سایت خارج می شوند.

 

منبع: هفته نامه شنبه

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱