بزرگنمایی متن خبر نظام‌نامه ICT ایران برای الحاق به سازمان تجارت جهانی تدوین شد

آماده‌سازی نظام‌نامه تجاری الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) در بخش ICT، از سوی پژوهشکده سیاست‌پژوهی و مطالعات راهبردی مرکز تحقیقات مخابرات ایران انجام شد.

‌بخش زیادی از این پروژه به بررسی موافقت‌نامه‌های ارائه شده WTO برای عضویت و استخراج نکات اختلاف یا همسو مربوط می‌شود. در این پروژه علاوه بر معرفی توانایی‌ها و امکانات کشور برای ارائه به سازمان WTO، ‌الزامات مقرراتی که ایران در مورد آن تاکید دارد نیز مشخص و برای ارائه به سازمان آماده شد تا از ناهماهنگی بعدی جلوگیری شود. از دستاوردهای این پروژه می‌توان به تبیین اقتصادی – فنی سرویس‌های ICT در ایران براساس الگوهای استاندارد سازمان WTO (که به آن نظام‌نامه تجاری الحاق می‌گویند) و استخراج الزامات مقرراتی برای الحاق سازمان تجارت جهانی اشاره کرد. هدف از این پروژه تدوین گزارش‌های لازم از امکانات و توانایی کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تکمیل اسناد الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی است.

سازمان تجارت جهانی WTO یک نهاد بین‌المللی است که تلاش دارد تجارت بین کشورها را ساماندهی و تسهیل کند و برای این کار، WTO کشورها را تشویق می‌کند صادرات خود را بیشتر روی محصولاتی قرار دهند که در تولید آن محصول دارای مزیت نسبی هستند. به همین دلیل لازم است کشورها توانایی تولید و عرضه محصولات و خدمات خود را براساس فرم‌های استاندارد به این سازمان ارائه دهند. این توانایی‌ها بعد از تایید، در اختیار همه کشورها قرار گرفته و مبنای مراودات تجاری بین آنها قرار می‌گیرد. عضویت در سازمان تجارت جهانی به کشورها کمک خواهد کرد تا بتوانند ارتباط تجاری خود با سایر کشورها را گسترش دهند. البته عضویت در WTO نیازمند پذیرش برخی الزامات تعیین شده از طرف این سازمان است، به همین دلیل بسیار حائز اهمیت است که پیش از طی کردن روند الحاق، مراحل الحاق و الزامات مورد نیاز، شناسایی شده و موانع و چالش‌های احتمالی آن تحلیل و موارد اختلاف آن با قوانین و مقررات داخلی تبیین شود.

 

منبع:دنیای اقتصاد

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱