بخیه‌های هوشمندی که می‌توانند روند بهبود زخم را به پزشکان گزارش دهند

در آینده ای نزدیک شاهد تولید و استفاده از نخ های بخیه هوشمندی خواهیم بود که می توانند اطلاعاتی در خصوص روند بهبود و یا وضعیت کلی زخم را به طور مستقیم در اختیار پزشکان قرار دهند.

گروهی از محققان دانشگاه Tuft موفق به دستیابی به تولید نخ های بخیه هوشمندی شدند که قادرند با اندازه گیری علائمی از قبیل میزان فشار، استرس، میزان کشیدگی عضله، دمای بافت، سطح pH، گلوکز و حتی عفونت های احتمالی، پزشکان را به طور دقیق تر در جریان بهبود زخم های ناشی از جراحی ها قرار دهند.

محققان برای ساخت این نخ های بخیه هوشمند از کتان و مواد ترکیبی پیشرفته ای استفاده کردند و سپس قطعات الکترونیک، میکروسیال ها و سنسورهایی به ابعاد نانو در آن تعبیه کرده اند تا اطلاعات را به خوبی و در نهایت دقت تشخیص دهند.

اما شاید از خود بپرسید که چگونه ممکن است این اطلاعات برای پزشکان ارسال شوند؛ در جواب باید بگوییم که این نخ هوشمند پس از جمع آوری اطلاعات مورد نیاز، آن ها را از طریق ارتباط وایرلس بر روی گوشی و یا کامپیوتر پزشک ارسال می کند.

برخلاف دستگاه هایی سفت و غیرقابل انعطافی که این روزها پزشکان از آن ها برای ایمپلنت استفاده می کنند، می توان از نخ های جدید برای ساخت دستگاه هایی با ابعاد و اشکال مختلف استفاده کرد.

همچنین می توان از این دستاورد برای تولید بانداژهای هوشمند و یا لباس هایی مجهز به سنسورهای ردیاب سلامت استفاده کرد. البته هنوز ساخت این نخ ها به مرحله نهایی نرسیده و این تیم در حال انجام آزمایش های مربوط به سازگاری زیستی آن با بدن قبل از استفاده در بیمارستان هاست.

بخیه هوشمند1
 

منبع:تک شات

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱