بازاریابی تصویری، نیاز کسب و کارهای مدرن

امروزه تصاویر اهمیت غیرقابل انکاری پیدا کرده اند. اگر در گذشته تاکید زیادی روی اهمیت متن آگهی وجود داشت، امروزه تمام نگاه ها به تصاویر دوخته شده است. مزیت اصلی تصاویر در دنیای کسب وکار این است که بدون درج حتی یک کلمه، مفاهیم و جملات بسیاری را منتقل می کنند. اگر نگاه دقیقی به اطراف کنیم، در بازاریابی استفاده های مختلفی از تصاویر صورت می گیرد.

از سایت هایی مانند Medium.com، فیس بوک و توییتر گرفته تا شبکه های اجتماعی عکس محور مانند اینستاگرام و پینترست همگی نشان دهنده اهمیت تصاویر در زندگی مدرن است. بر همین اساس امروزه اهمیت در اختیار داشتن تصاویر مناسب برای انتقال بهتر و دقیق تر پیام ها بازاریابی بیش از هر زمان دیگری حس می شود.

به طور کلی دو گام در راستای تقویت فرآیند بازاریابی از طریق تصاویر وجود دارد. گام نخست یافتن تصاویر مناسب است و دیگری شخصی سازی آنها. در ادامه این مقاله به بررسی چگونگی انجام این دو گام خواهیم پرداخت.

چگونه تصاویر مناسب را پیدا کنیم؟

بازاریاب های حرفه ای به طور معمول تصاویر خود را شخصی سازی می کنند. به این موضوع در قسمت بعدی خواهیم پرداخت. فعلا تمرکز اصلی روی شیوه یافتن تصاویر مناسب است. مزیت اصلی یک تصویر مناسب برای بازاریابی این است که قابلیت انتقال داستان را داشته باشد. تا مدت ها استفاده از تصاویر با کیفیت و رنگی در تبلیغات آرزویی دست نیافتنی بود.

با این حال پیشرفت تکنولوژی این آرزوی غیرممکن را به یک کلیشه روزمره تبدیل کرده است. امروزه فرآیند بازاریابی تصویری در تهیه عکس مناسب و اضافه کردن متن موردنظر با نرم افزارهایی نظیر فتوشاپ خلاصه شده است. با این حال باید توجه داشت که یک عکس مناسب با قابلیت انتقال معنای بالا بدون اضافه کردن حتی یک کلمه هم قابلیت تاثیرگذاری را خواهد داشت.

اغلب بازاریاب های حرفه ای بر تهیه تصاویر به صورت شخصی تاکید دارند. بدون شک این فرآیند از اهمیت بالایی برخوردار است و آزادی عمل شما را دوچندان خواهد کرد. با این حال اگر از امکانات لازم برای تهیه شخصی عکس برخوردار نیستید، راهکارهای جایگزین مناسبی برای شما وجود دارد. سایت های معتبر در حوزه عکاسی گزینه مناسبی هستند. با این حال توجه داشته باشید که استفاده از امکانات برخی از این سایت ها نیازمند پرداخت حق عضویت و در برخی موارد خرید تصویر موردنظر است.

برخی از تصاویر نیز به صورت رایگان در فضای مجازی و سایت های معتبر وجود دارد. در این مورد هیچ تفاوتی میان تصاویر رایگان و فروشی وجود ندارد. نکته اصلی در شیوه تهیه تصاویر مذکور و وجود قابلیت انتقال مفاهیم موردنظرتان است.

راهکار بعدی همکاری با عکاسان حرفه ای و گرافیست ها است. در واقع یک بازاریاب لزوما عکاس ماهر یا گرافیست خارق العاده ای نیست. مزیت اصلی همکاری با عکاسان در امکان به اشتراک گذاری نیازتان است. به این ترتیب تصویری با کارکرد مورد نظرتان را به دست خواهید آورد.

همکاری با عکاس یا گرافیست ماجرای خاص خود را دارد، اما اگر به دنبال صرفه جویی بیشتر در منابع مالی و استفاده از سایت های مختلف هستید، بهتر است خود را در میان انبوه گزینه ها سردرگم نسازید. سایت هایی که در ادامه معرفی خواهند شد، از نظر کیفیت و وسعت طرح در وضعیت مطلوبی هستند.

IStockPhoto.Com  در این سایت خیل عظیمی از تصاویر را مشاهده خواهید کرد. این تصاویر شامل دستاورد عکاسان مطرح و همچنین طرح های گرافیکی جالبی است. IStockPhoto   در سال 2000 و توسط بروس لیوینگستون، کارآفرین مطرح کانادایی، ساخته شده است. فهرست هوشمندانه و طبقه بندی تصاویر در قالب رایگان و پولی باعث شده است تا آن را در مقام نخست این فهرست قرار دهیم.

bigstockphoto.Com زیرشاخه برند shutterstoke عملکرد قابل قبولی را در تهیه و ارائه عکس هایی با کیفیت بالا داشته است. علاوه بر تصاویری HD در این سایت ویدئوهای مناسبی را نیز خواهید یافت که ممکن است به درد بازاریابی تان بخورد. مزیت اصلی این سایت در به روز رسانی مداوم و در اختیار داشتن فهرست پر بازدیدترین تصاویر است.

stock.adobe.Com حضور سایت زیرمجموعه شرکت Adobe در این فهرست نباید زیاد تعجب برانگیز باشد. برندی که در زمینه طراحی و ویرایش تصاویر نرم افزاهای بزرگی را تولید کرده، چندی است که یک سایت تخصصی در زمینه عکاسی را نیز راه اندازی کرده است. اگرچه دسترسی به تعداد قابل توجهی از تصاویر این سایت نیازمند پرداخت هزینه ای مشخص است، با این حال طبقه بندی مناسب تصاویر، وجود تصاویر با کیفیت های مختلف، ویدئوهای متنوع، تصاویر سه بعدی و از همه مهم تر سیستم توصیه تصاویر حرفه ای از مزیت های اصلی این سایت محسوب می شود.

Stocksy.Com دسترسی به تصاویر و ویدئوهای این سایت نیازمند پرداخت هزینه است. با این حال طبقه بندی جالب این سایت آن را در کانون توجهات قرار داده است. در واقع در این سایت امکان انتخاب میان تصاویر حرفه ای و آماتور وجود دارد. همچنین  باید توجه داشت که جست وجوی پیشرفته این سایت در بر گیرنده تصاویر تهیه شده با گوشی های هوشمند نیز است.

اگر پرداخت هزینه برای دسترسی به تصاویر چندان با بودجه و برنامه ریزی شما سازگار نیست، بهتر است سری به سایت Librestock. com و Unsplash. com  بزنید. اگرچه کیفیت و تنوع تصاویر این دو سایت با سایت هایی که قبلا معرفی کردیم قابل مقایسه نیست، اما گاهی تصاویر جالبی را در آنها پیدا خواهید کرد.

شیوه شخصی سازی تصاویر با پیام بازاریابی موردنظر

پس از صرف وقت و یافتن تصویر موردنظر، زمان شخصی سازی آن فرا خواهد رسید. حتی اگر تصویر موردنظر را خودتان تهیه کرده باشید، حداقل شخصی سازی ای که می توانید انجام دهید اضافه کردن نام برندتان به عکس است. به این ترتیب پس از انتشار گسترده تصویر و استفاده دیگران از آن، همچنان مالکیت تصویر در اختیار شما بوده و مخاطب به راحتی قادر به یافتن شما خواهد بود.

 

منبع:  فرصت امروز

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱