بازاریابی اینترنتی و تفاوت بین تعامل کاربر و تجربه کاربر

در فضای بازاریابی اینترنتی یا آنلاین دو واژه و اصطلاح وجود که به عنوان یک بازاریاب به  کرات با آن برخورد می کنید: تعامل کاربر و تجربه کاربر. افزایش تعامل کاربر شیوه ای برای تشویق کردن وفاداری مشتری به دست آوردن حجم فروش بالاتر و همچنین بیشتر در معرض دید قرار دادن برند خودتان است. هرقدر میزان تعامل با مشتری بیشتر باشد، احتمال موفقیت شرکت شما هم افزایش پیدا می کند.

افراد بسیار زیادی که در رابطه با تعامل مشتری صحبت می کنند، درواقع تعامل با کاربر را برابر باتجربه کاربر در نظر می گیرند که اغلب نتیجه ای از طراحی وب سایت است. اما حقیقت این است که تجربه کاربر برابر با تعامل کاربر نیست و با یکدیگر تفاوت دارند.

در ادامه به مطالبی اشاره می کنم که شما نیاز به دانستن آن ها در رابطه با تفاوت بین تعامل کاربر و تجربه کاربر دارید و اینکه این تفاوت چگونه می تواند بر موفقیت برند شما اثرگذار باشد.

تجربه کاربر:

تجربه کاربر شامل بسیاری روش های مختلف می شود که در طی بازدید شما از هر سایت شمارا تحت تأثیر قرار می دهد. آیا شما در بازدید از یک سایت، کار کردن با آن را آسان ارزیابی می کنید؟ آیا سایت موردنظر ظاهری زیبا و جذاب دارد؟ آیا به نظر شما سایت موردنظر کاربردی و مفید است؟ تمامی این موارد عناصری از تجربه کاربری شما به حساب می آید.

تجربه کاربری شامل عناصر طراحی و محتوا می شود. عموماً تجربه کاربری شامل چهار بخش می شود که عبارت اند از: مطلوبیت، قابلیت استفاده، جذابیت و ایجاد تعامل.

مطلوبیت اشاره به کارآمدی و مفید بودن سایت دارد. اینکه آیا محتوایی بر روی سایت قرارگرفته که به سؤالات شما پاسخ می دهد؟ آیا ارزشی برای مخاطب ایجاد می کند؟ اگر این طور است آن سایت دارای مطلوبیت است.

قابلیت استفاده به سادگی حرکت و جابجا شدن در سایت از صفحه ای به صفحه دیگر اشاره دارد. آیا شما به عنوان یک کاربر در پیدا کردن محتوای موردنظر در سایت با مشکل مواجه می شوید؟ آیا قادر به افزودن اقلام موردنظر برای خرید به سبد خرید خود هستید؟ یک سایت باقابلیت استفاده مناسب باید راحتی در جابجا شدن از یک صفحه به صفحه دیگر را برای کاربر فراهم کند و استفاده از تمام عناصر سایت باید ساده باشد و به گونه ای انتظار می رود کار و فعالیت داشته باشد.

جذابیت و زیبایی به ظاهر سایت اشاره دارد. آیا از منظر زیبایی شناختی سایت مناسب و دلپذیر است؟ تبلیغات آزاردهنده و ناخواسته در آن نیست؟ اگر چنین است، مطمئناً دارای جذابیت و زیبایی ظاهری است و منجر به ایجاد تجربه ای کاربری خوب برای کاربر می شود.

ایجاد تعامل با کاربر نیز بخشی از تجربه کاربر است، اما همانند تجربه کاربر نیست. اگر سایت تجربه کاربری خوب و مناسبی ارائه می کند، پس تا حدودی با کاربر تعامل هم برقرار می کند.

تعامل کاربر

در اینجا روشی ساده و آسان برای در نظر گرفتن تفاوت موجود بین تجربه کاربری و تعامل کاربر را می بینیم:

شما ممکن است تعداد زیادی کتاب از کتاب فروشی نزدیک منزل خود خریده باشید (تجربه شما)، اما آیا واقعاً آن ها را می خوانید (تعامل شما)؟

شما ممکن است در یک کلاس یا دوره آموزشی رایگان شرکت کرده و سپس با پرداخت هزینه ای به عضویت خدمات غیر رایگان آن ها درآمده باشید، اما آیا واقعاً با گفته ها ارتباط برقرار کرده و به آن ها عمل می کنید؟

ممکن است فایل های ویدئویی زیادی را بر روی یک سایت تماشا کرده باشید، اما آیا هرگز در زیر آنها نظری درج کرده یا هیچ یک از آن ها در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اید؟

تعامل کاربر اشاره به انتخاب هدفمندی دارد که شما در رابطه با یک محتوا منتشرشده بر روی یک سایت می گیرید. تعامل به معنای چگونگی دریافت ارزش از تجربه کاربری بر روی یک سایت است.

کارشناسان بازاریابی می توانند تعامل با کاربر را به صورت نقطه اتصال یا برخوردی بین جلب توجه یک فرد و الهام بخشیدن به وی برای برداشتن یک گام عملی درک کنند. هرقدر که با یک کاربر موفق به برقراری تعامل بیشتری شویم، احتمال بازگشت آنها به سایت بیشتر و بیشتر می شود و در مرحله بعدی ممکن است تبدیل به نمایندگانی برای برند ما شوند.

تعامل با کاربر را به روش های مختلفی می توانیم اندازه گیری کنیم. برخی از روش های آن توجه کردن به این نکته است که چه تعداد از بازدیدکنندگان بازدیدکنندگانی هستند که بعد از یک بازدید قبلی دوباره به سایت برگشته اند  و همچنین توجه به این نکته که مدت زمان توقف آنها بر روی سایت ما چقدر است؟ هرقدر تعداد این افراد و مدت زمان توقف بر روی سایت توسط این افراد بیشتر باشد، موفق به ایجاد تعامل بیشتر و بهتری با آن ها شده اید.

در سطح شبکه های اجتماعی؛ تعامل با کاربر می تواند بر اساس تعداد لایک ها، نظرات درج شده و اشتراک گذاری مجدد محتوا شما مورد ارزیابی قرار بگیرد.

اگر موفق به کسب میزان تعامل موردنظر خودتان با مخاطب نشده اید، می توانید شکل های متفاوتی از محتوا، عناوین مختلف و سبک های نگارشی مختلفی را امتحان کنید. روش های مختلف را امتحان کنید تا بالاخره به نتیجه موردنظر دست پیدا کنید.

 

منبع: آي بازاريابي

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱