ایمیل های کاری باشخصیت

 

اگر در حوزه فناوری فعالیت می کنید، احتمالا بخش زیادی از ارتباطات کاری تان از طریق ایمیل انجام می شود. شما بیش از آنکه با همکاران و مشتریان خود از طریق تلفن یا دیدار حضوری ارتباط برقرار کنید، با آن ها به صورت ایمیلی تماس می گیرید. برخلاف ارتباط چهره به چهره، در ایمیل انتقال موثر جنبه های شخصیتی، نگرش و سبک تفکرتان دشوار است. اما آیا راهی وجود دارد تا بتوان ارتباطی بین شخصیت ایمیلی و شخصیت واقعی افراد پیدا کرد؟ نکات زیر می تواند در این رابطه به شما کمک کند.

کلمات تان شما را معرفی می کنند
 

افراد از زبان به شیوه های مختلفی استفاده می کنند و همین شیوه های مختلف می تواند نشانه ای از شخصیت آن ها باشد. هر چند انتخاب کلمات از سوی آدم ها گاهی اوقات به صورت خود به خود و ناخودآگاه صورت می گیرد اما آن ها بازتابی از شخصیت شان هستند. تحقیقات زبان شناسی نشان می دهد که بین کلمات کلیدی نوشته ای شبیه ایمیل و جنبه های اصلی شخصیتی افراد، ارتباط وجود دارد. هر چقدر آن کلمات بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند می توانند به صفات شخصیتی بخصوصی اشاره کنند.
به عنوان مثال، برونگراها از واژه های مرتبط با تفریح و سرگرمی بیشتر استفاده می کنند: موزیک، جشن و نوشیدنی. افرادی با هوش عاطفی پایین تر عادت دارند از واژه های احساسی یا کلماتی با بار منفی استفاده کنند: استرس، عصبانیت، افسردگی و تاسف. خودشیفته ها بیشتر از کلماتی استفاده می کنند که به خودشان ارجاع می شود. کلماتی مانند: من، برای من، به من و خودم. از طرفی هنرمندها و افراد متفکر علاقه بیشتری برای استفاده از واژه های روشن فکرانه دارند.
 

چطور گفتن به اندازه چه چیزی گفتن مهم است
 

حتی اگر از یک دسته مشخصی از کلمات استفاده کنیم، تنوع زیادی در سبک نوشتن آن ها می تواند وجود داشته باشد و همین تنوع منجر به ایجاد شیوه های مختلف بیان موضوع می شود. کلماتی که در ذهن هستن، هنگام نوشتن می توانند متفاوت به نظر برسند.
عدم وجود اشتباه تایپی در یک متن می تواند نشان دهنده وظیفه شناسی و کمالگرایی باشد. گرامر ضعیف در یک متن نشان دهنده هوش آکادمی پایین یا ضریب هوشی پایین است. استفاده از شکلک ها اگر در ایمیل های غیر رسمی باشد، نشان دهنده دوستی است و اگر در ایمیل های رسمی استفاده شود، نشانه نابالغی شخص نویسنده است.
ایمیل های بلند نشان دهنده انرژی و جامعیت است اما در عین حال می تواند به بی نظمی و نیازمندی اشاره کند. پاسخ سریع به ایمیل ها شاید نشانه ای از بدون فکر عمل کردن باشد و پاسخ دیر به ایمیل ها نیز نشان دهنده بی علاقگی است. همچنین عدم پاسخ به ایمیل ها ممکن است به منظور اهانت به شخص مقابل باشد.
 

تفسیر اشتباه متن برای خواننده راحت است
 

حتی زمانی که ایمیل ها نشانه هایی از شخصیت شما را با خود به همراه می برند، گاهی ممکن است محتوای شان از سوی خوانندگان آن به اشتباه برداشت شود. این اتفاق به دو دلیل رخ می دهد: عدم توجه کافی به متن یا تفسیر بیش از حد آن.
نکته مهم این است که تفسیر درست از متن ایمیل نیازمند توجه و درک درست از فاکتورهای متنی است. از جمله این موارد می توان به توجه به انگیزه ارسال ایمیل توسط فرستنده آن و فیلتر کردن نشانه ها از بین جملات استفاده شده اشاره کرد. همچنین این مهم است تا مشخص کنیم آیا نشانه ها بیانگر شخصیت فرستنده هستند یا به یک رفتار زودگذر اشاره می کنند.
 

منبع: وبلاگینا
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱