امیدیار، بنیانگذار بزرگ ‌ترین سایت حراج اینترنتی

اولین و بزرگ ‌ترین سایت حراج اینترنتی در سال 1995 و با طراحی پیر امیدیار، ایرانی مقیم امریکا شکل گرفت.

ebay، اولین و معروف‌ ترین سایت حراج و خرید و فروش آنلاین است که تا پایان سال ۱۹۹۸، ۱/۲ میلیون عضو، ۷۵۰ میلیون دلار حجم معاملات و حدود ۸ میلیون دلار سود داشت. پس از گذشت مدت اندکی، ebay شرکت بزرگی شد با بیش از ۶۰۰۰ کارمند و میلیون ‌ها مشتری و در حال حاضر نیز بزرگ‌ ترین و فعال ‌ترین شرکت در این عرصه است.

ایده طراحی این سایت در واقع از سوی همسر امیدیار مطرح شد؛ پیش از راه ‌اندازی سایت، همسر وی بازاریاب یک کارخانه شکلات ‌سازی بود. او از همسرش خواست تا برای فروش بهتر محصولات سایتی طراحی کند که به صورت آنلاین محصولات، این کارخانه را به فروش برساند. در زمان طراحی سایت برای فروش اینترنتی، ایده دیگری نیز از سوی خود طراح سایت مطرح شد. امیدیار با این اندیشه که ممکن است بین خریداران رقابت به وجود آید، فروش اینترنتی را به حراج آنلاین تبدیل کرد.
این بازار اینترنتی به سرعت رشد می ‌کرد و طراح جوان این سایت با دریافت حق مبادله کسب درآمد می‌کرد. وی در ابتدا با این کار به صورت یک کار پاره ‌وقت برخورد می ‌کرد اما زمانی که چک اول حقوقش به مبلغ 10 هزار دلار در ماه رسید، کار اصلیش را رها کرد و تمام وقتش را روی ebay گذاشت و در سال 2006 با حدود ده میلیارد دلار ثروت که تماما از این راه به دست آمده بود، سی و پنجمین میلیاردر در دنیا و نوزدهمین میلیاردر در آمریکا شد.
رشد اين بازار آنلاین به حدى بالاست كه امروز ديگر هيچ فروشگاهى را چه در ميان سايت ‌هاى حراج اينترنتى و چه در ميان ليست بزرگ‌ ترين فروشگاه‌ ها و سوپر ماركت ‌هاى جهان نمى‌ توان با آن مقايسه كرد. در حال حاضر به طور متوسط روزانه ۱۲ ميليون عدد كالا در سايت ebay به فروش مى ‌رود. تعداد مشتريان ثبت شده ebay هم به ۱۴۴ ميليون نفر رسیده است.
سال1997، سالی بود که این فروشگاه اینترنتی بیشترین رشد خود را تجربه می‌ کرد. در آن سال همچنين اولين مديران شركت منصوب شدند. امیدیار در تاسيس شركت يك شريك زيرك هم داشت؛ جف اسكول. اين دو مديرى را به رياست شركت خويش برگزيدند كه هنوز هم رياست ebay را برعهده دارد. وى كه مگ ويتمن نام دارد اندكى پس از آغاز رياست خود، توانست در سال ۱۹۹۸ ebay را با موفقيت وارد بورس کند. ویتمن، مدرک فوق‌لیسانس MBA از هاروارد دارد و به عنوان رهبری در کسب و کار الکترونیکی غیرموازی شناخته می‌ شود که با ایده‌ های موثر و فراگیرش، زمینه‌ های باروری فعالیت‌ های ebay را در چند سال اخیر فراهم کرده است. وی در سال ‌های 1989 تا 1992، به عنوان قائم ‌مقام امور بازاریابی جهانی و فروش شرکت والت ‌دیسنی فعالیت کرده و به دلیل عمق رفتار سازمانی اثر بخشش در دنیای کسب و کار دیجیتالی، از سوی مجله فورچون 2005، به عنوان قدرتمندترین زن جهان در اقتصاد معرفی شده است.
امیدیار که در حال حاضر یکی از ثروتمندترین مردان ایرانی است، ثروت خود را از طریق سرمایه‌گذاری در سایت‌های اینترنتی افزایش می ‌دهد. به عنوان نمونه، وی بخشى از ثروت خود را در سايت گوگل كه بزرگ‌ ترين موتور جست ‌و جوى دنياست سرمايه‌گذارى كرد و ورود موفق گوگل به بورس باعث شد تا مبلغ كلان ديگرى نیز نصيبش شده و باز هم بر ثروتش افزوده شود.
هم اکنون در سال 2008، تعداد ثبت‌ نام کنندگان در وب‌سایت این شرکت به بیش از 200 میلیون نفر رسیده و نیمی از این تعداد کاربر فعال این سایت به شمار می ‌روند. البته با توجه به آمارهای موجود، کاربران این سایت در هر سال رشدی 30 درصدی خواهند داشت.


منبع: مركز اشتغال و كارآفريني

 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱