اطلاعیه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: پلمپ فروشگاه های اپل ربطی به طرح رجیستری ندارد

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره‌ی طرح رجیستری تلفن همراه و پلمپ شدن فروشگاه‌های اپل اطلاعیه‌ای صادر کرد. بنا به اعلام این ستاد، مسئولیت اجرای این طرح بر عهده‌ی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و به زودی اطلاع رسانی نسبت به ابعاد این طرح توسط وزارت ارتباطات انجام خواهد شد.

 

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به‌خاطر اخبار و شایعات منتشر شده در رسانه‌های عمومی و شبکه‌های اجتماعی و برای آگاهی بیشتر مردم از اجرای طرح رجیستری تلفن همراه اطلاعیه‌ای منتشر کرده است.

در این اطلاعیه ضمن اشاره به اهداف طرح رجیستری موبایل به عدم ارتباط پلمپ فروشگاه‌های اپل با اجرای این طرح توضیحاتی ارائه شده است.

این اطلاعیه در ۶ بند منتشر شده که به شرح زیر است:

۱- امروزه گوشی تلفن همراه به یک کالای ضروری با کاربردهای متنوع در زندگی آحاد جامعه تبدیل شده و دسترسی به این کالا و خدمات پس از فروش، حق شهروندان و مصرف‌کنندگان است. لذا ستاد مرکزی در نظارت بر اجرای طرح‌های مقابله با قاچاق کالا، همواره اصل را بر ضرورت تأمین حداکثری منافع و حقوق مصرف‌کننده قرار داده است.

۲- مطابق ماده ۴ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، واردات کالاهای سرمایه‌ای،‌ الکترونیکی، ارتباطی و… مستلزم وجود نمایندگی و زنجیره تأمین و ارائه خدمات پس از فروش می‌باشد. لذا هر کالایی که مشمول مقررات حاکم بر ماده قانونی فوق باشد از جمله انواع گوشی‌های تلفن همراه برای ثبت سفارش و واردات رسمی، باید نمایندگی رسمی داشته و نسبت به تأمین حقوق مصرف‌کنندگان از طریق ارائه گارانتی‌های معتبر و شبکه خدمات پس از فروش اقدام نمایند و این مقررات عام بوده و اختصاص به نشان تجاری خاصی ندارد.

۳- ثبت و شناسه دارکردن گوشی تلفن همراه یک اقدام نرم‌افزاری برای فعال نشدن گوشی‌های قاچاق بوده و ارتباطی با اجرای ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق مبنی بر جمع‌آوری کالاهای قاچاق از سطح عرضه (واحدهای صنفی) ندارد.

۴- پلمپ چند واحد صنفی عرضه‌کننده‌ی گوشی تلفن همراه در سطح عرضه‌ی تهران با حکم مراجع محترم قضایی توسط ضابطین محترم انجام و هیچ ارتباطی با اجرای طرح ثبت شناسه گوشی‌های تلفن همراه و ارائه خدمات توسط اپراتورهای سه گانه کشور (رجیستری) نداشته که اخبار تکمیلی آن متعاقباً به سمع و نظر مردم شریف کشورمان خواهد رسید.

۵- هدف از اجرای طرح شناسه‌دار کردن گوشی تلفن همراه (رجیستری) صرفا مبارزه با قاچاق گوشی تلفن همراه بوده و واردکنندگان را ملزم می‌کند که شماره سریال گوشی‌های وارداتی را در سامانه‌ی مربوط ثبت و ارائه خدمات به یک گوشی تلفن همراه برای اولین بار از هریک از اپراتورهای سه‌گانه‌ منوط به ثبت در این سامانه است.

۶- مسئولیت اجرای طرح شناسه‌دار کردن گوشی تلفن همراه (رجیستری) وفق مصوبات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا که با حضور آقایان وزراء عضو و به ریاست معاون اول رییس جمهور انجام شده بر عهده‌ی وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات است که با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران در حال انجام بوده و اطلاع‌رسانی نسبت به ابعاد آن توسط وزارت ارتباطات و فن‌‌آوری اطلاعات بزودی انجام خواهد شد. لیکن اطمینان داده می‌شود که اجرای طرح مذکور هیچگونه مشکلی در استفاده‌ی شهروندان از خدمات اپراتورهای سه‌گانه تلفن همراه در کشور ایجاد نخواهد کرد.
 

منبع:زومیت

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱