اشتباهات رایج در بازاریابی محتوا

بسیاری از افرادی که تخصصی دارند یا در کاری موفق شده اند در طول این مسیر شکست خورده اند و اشتباهاتی انجام داده اند.

گاهی اوقات در ظاهر امر اشتباهی انجام میدهیم مثلا یک کلمه را در یک محتوایی بصورت اشتباه تایپ میکنیم و آن کلمه اشتباه املایی در بردارد و به راحتی با یک ویرایش و ثبت و ذخیره این مشکل رفع و رجوع میشود و اما اینکه این مسااله به راحتی جبران پذیر است و ما را دچار ضرر زیادی نخواهد کرد ولی اگر در استراتژی های بازاریابی خود دچار مشکل شویم و محتوایی اشتباه را به از لحاظ استراتژی به اشتراگ بگذاریم مسائل جبران ناپذیری را پیش رو خواهیم داشت .

بازاریابی محتوا یکی از مهمترین انواع بازاریابی محتوا است. اما این بازاریابی هنگامی مثمر ثمر خواهد بود که به درستی و با هدف انجام شود. هر روزه بازاریابان محتوا مرتکب اشتباه می شوند که گاه می تواند روند رو به رشد شما را آهسته کرده و از اعتبار شما نزد مخاطبان، بکاهد. بنابراین هیچ گاه اجازه ندهید که این اتفاق برای شما نیز بیافتد! شما می توانید با خواندن این مقاله به ۳ اشتباه رایج در بازاریابی محتوا پی برده و ببینید که به چه طرق ساده ای می تواند از آن اشتباهات و مشکلات، عبور کرد.

توضیح مفاهیم بازاریابی محتوا بسیار ساده است اما تسلط بر آن سال ها زمان می برد. طبق آمارها 60 تا 70 درصد محتوایی که توسط شرکت های B2B تولید می شود بلا استفاده می ماند. در واقع تولید کنندگان این محتوا به نکاتی که باید در بازاریابی محتوا مدنظر قرار دهند توجه نمی کنند.

امروزه با توجه به ازدیاد تبلیغات و رقابت بالای شرکت های مختلف بازاریابی محتوا به یک امر تخصصی تبدیل شده است و انجام درست آن ظرافت و مهارت خاصی نیاز دارد.

نداشتن یک برنامه منظم تولید محتوا بر اساس یک استراتژی

گاهی ما محتوایی تولید میکنیم که صرفا بگوییم این کار را انجام داده ایم و هر روز و هر مهفته و هر ماه مطالبی را تهیه می کنیم و آن را انتشار میدهیم اما آیا بازخورد خوبی را خواهیم گرفت؟ بدون در نظر گرفتن استراتژی کسب و کار و بدون در نظر گرفتن یک برنامه ریزی منسجم و دنباله رو آیا ما قادر خواهیم بود که بازخورد مالی را داشته باشیم؟

نوشتن استراتژی تولید و بازاریابی محتوا، یک پایه و اساس برای کسب و کارهایی است که قصد دارند یک بازاریابی محتوای موفق را تجربه كنند.

بر اساس مطالعه ترندهای موسسه بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۶، 80% شرکت های B2B دارای استراتژی تولید محتوا هستند اما تنها یک سوم آنها این استراتژی را به صورت مکتوب در آورده اند. در ادامه به نکاتی که می تواند در نگارش استراتژی محتوا به شما کمک کند اشاره می کنیم و موارد مهم در این این زمینه را بررسی خواهیم کرد. برای شروع، در ادامه به چند نکته کلیدی اشاره کرده ایم که شما می توانید در مکتوب کردنِ استراتژی بازاریابی محتوای شما، از آنها بهره مند شوید:

اهداف: باید اول راه بدانید به دنبال چه چیزی هستید اینکه من این مطلب را تهیه میکنم و روی آن سرمایه گذاری زمانی انجام می دهم، خوب حالا که این اتفاق افتاده من دقیقا چه هدفی را می خواهم در انتهای این مسیر داشته باشم آیا کاربر باید من را بشناسد؟ آیا کاربر میخواهد با محصولات من آشنا شود و یا آیا میخواهد منجر به فروش محصول شود؟ به عنوان مثال اگر ویدئویی تولید می کنید باید این نکته را مدنظر قرار دهید که این ویدئو قرار است در شبکه های اجتماعی منتشر شود یا در صفحه فرود سایت قرار گیرد. لحن صحبت و بیان شما در این دو مورد باید متفاوت باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. در شبکه های اجتماعی لازم است تا صمیمی تر و با حرارت بیشتری صحبت کنید ولی در صفحه فرود دادن اطلاعات در مورد محصول یا خدمات در اولویت قرار دارد. در مورد اول هدف به اشتراک گذاری و دیده شدن بیشتر و در مورد دوم هدف تبدیل بازدید کننده به مشتری است. داشتن هدف، یکی از مهم ترین نکات در حین نگارش استراتژی برای بازاریابی محتوای شرکت شماست. در حالت کلی، استراتژی محتوای شما باید شامل جوابی برای سوالِ «چرایی تولید محتوا» برای کسب و کار شما باشد. هر قسمتی که شما تولید محتوا می کنید باید در نظر داشته باشید که کدام قسمت هدف شما را مورد پوشش قرار میدهد؟

عدم شناخت و تفکیک بندی مخاطبان و نداشتن مخاطب هدف: باید بدانید جامعه هدف شما چه گروهی از مخاطبان و با چه خواسته هایی است و باید از گروه مخاطبان اطلاعاتی جامع و کلی داشته باشید به طور مثال اینکه در چه گروه سنی قرار دارند یا جنسیت آنها چیست و آیا جوان هستند و خواسته های آنها چه می تواند باشد و یا گروه فنی و تخصصی هستند و که خوب طبیعتا رفتار با این گونه افراد با رفتار با عمومیت افراد جامعه متفاوت است، نوع صحبتی که با این افراد داریم تا مدل صحبت با افراد عادی صد در صد در نوع محتوای ما می تواند اثر گذار باشد و ما به دنبال این هستیم که محتوایی برای مخاطب تولید کنیم که اثرگذار باشد و اهداف ما را پوشش دهد.

مسیر و مکان: محتوا را تولید کردید و مخاطبان را شناختید حال اینها را باید در مکانی و فضایی به اشتراک بگذارید و جذابیت لازم را ایجاد کنید که مخاطب خود را از دست ندهید و مخاطب دنباله روی شما باشد. مکانی برای توسعه و ترویج پیدا کنید و بسازید.

چه محتوایی لازم است؟

کسب و کار شما به شدت نیاز به تولید محتوای درجه یک دارد اما گاهی پیش می آید مطالب و محتوا تمام می شود و شما نمی دانید چکار کنید و خلاقیت نیاز دارید کمی به دوروبرخود نگاه کنید شاید گرفتن یک عکس و انتشار آن و توضیحی پیرامون آن بتواند سوژه جالبی باشد و گاهی باید از سوژه های طنز و سوژه هایی که برای مردم جنبه سرگرمی دارد استفاده کنید البته در راستای کسب و کار خودتان. به کسی توهین نکنید و با کسب و کار رقبا کاری نداشته باشید شوخی و طنز را با اهانت یکسان نکنید.

عدم توجه به نیاز مشتری

شما در بازاریابی محتوایی باید بازخوردهایی را بگیرید و احساس نیاز را در مخاطب حس کنید و شروع کنید به ایجاد محتوا یا اینکه حس نیاز را در مخاطب بوجود آورید سپس شروع کنید به تولید محتوا. هیچگاه به طور مدوام سراغ چیزی نروید، همیشه با استراتژی بلند مدت قدم بردارید و در حین کار نیاز ها را بسنجید و محتوای متانسب با خواسته های مشتری و مخاطب ایجاد کنید. هرچقدر محتوای شما عالی باشد اما نیازی را برطرف نکند یا به سوالی پاسخ ندهد مفید واقع نخواهد شد و در یک کلام اتلاف وقت است. شما می توانید تا می توانید در مورد جزئیات و روش ها توضیح دهید اما مهم تر از آن توجه به نیاز اصلی مشتری است. اگر مشتری جواب نیاز خود را پیدا نکند به سراغ سایت های رقیب خواهد رفت و این به معنای از دست دادن فروش است.

فدا كردن کیفیت به خاطر سئو

یکی از رایج ترین اشتباهات بازاریابان اینترنتی فدا كردن کیفیت مطلب به خاطر سئو است.Keyword stuffing  هنوز هم بین بسیاری از وب مسترها رواج دارد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که این روش مانند گذشته مثمر ثمر نیست و حتی امکان دارد سایت شما پنالتی شود. با یک جستجو ساده در گوگل و بررسی رتبه های اول در می یابید که رتبه های برتر محتوایی تولید کرده اند که کاملا برای مخاطب نوشته شده است و تکرار کلمات کلیدی در آنها کاملا طبیعی است. پس هیچوقت محتوا را فدای سئو نکنید.

همانطور که پیش تر اشاره شده، پی بردن به محتوایی که در حال حاضر موجود است، می تواند بسیار سودمند باشد، اما دقیقا به همین میزان، پی بردن به این موضوع که در تولید محتوا، محدودیت هایی چه در زمینه تولید و چه در زمینه توزیع موجود است، می تواند بسیار ارزشمند بوده و جلوی اشتباهات بزرگی را بگیرد.

 

منبع: آي بازاريابي

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱