استفاده از شبکه های اجتماعی، آري يا نه؟

اما آیا واقعا همه آن ها خوبی و مزایاست؟ البته که پاسخ این سوال به شیوه نگاه کردن ما به موضوع بستگی دارد. مثلا فیسبوک یا اینستاگرام را در نظر بگیرید، این شبکه های اجتماعی هم میتوانند ابزاری برای راه اندازی و معرفی کسب و کارهای جدید باشند و هم می توانند از نظر های گوناگون آثار مخربی بر روی نوجوانان بگذارند. پس نتیجه این است که در این دنیا در رابطه با همه چیز هم نکات مثبت وجود دارد و هم نکات منفی. در ادامه برخی مزایا و معایبی که میتواند شامل حال کسانی که از شبکه های اجتماعی استفاده میکنند، بشود آورده شده است. با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

مزایای شبکه های اجتماعی

 

infografi38

 

قابلیت برقراری ارتباط با دیگر افراد در سراسر جهان؛ احتمالا واضح ترین نکته مثبت راجع به شبکه های اجتماعی راحتی برقراری ارتباط با افراد مختلف در تمام قسمت های دنیاست. مثلا میتوانید از فیسبوک یا اینستاگرام با همکلاسی های قدیمی تان که الان هرکدام در گوشه ای از دنیا هستید ارتباط برقرار کنید، در توییتر با برندها و افراد مختلف آشنا شوید، با لینکدین کسب و کار خود را معرفی کنید و با کسب و کار بقیه آشنا شوید و خیلی چیزهای دیگر…!

برقراری ارتباط آسان و فوری؛ حال که ما هرکجا میرویم میتوانیم به اینترنت متصل باشیم دیگر لازم نیست برای برقراری ارتباط حتما از تلفن ثابت، منشی تلفنی یا ایمیل استفاده کنیم. بلکه میتوانیم به راحتی با استفاده از لپ تاپ یا اسمارت فون خود با هرکسی که از برنامه های مختلف پیام رسانی یا شبکه های اجتماعی استفاده میکند ارتباط برقرار کنیم.

انتشار و بدست آوردن سریع اخبار و اطلاعات؛ دیگر دوره ای که باید منتظر اخبار ساعت ۹ می ماندیم و یا باید صبر میکردیم صبح شود که روزنامه بخریم، گذشته است! اگر میخواهید بدانید که در سراسر دنیا چه میگذرد، تمام کاری که باید بکنید این است که عضو یک شبکه اجتماعی بشوید! حتی میتوانید انتخاب و سفارشی سازی کنید که از چه نوع اخباری و در رابطه با چه کسی باخبر شوید!

فرصت های کاری؛ صاحبان کسب و کار و دیگر سازمانها میتوانند به راحتی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند، محصولاتشان را بفروشند و کسب و کارشان را از طریق شبکه های اجتماعی معرفی کنند و گسترش بدهند. حتی هم اکنون بسیاری از کارافرینان و یا صاحبان مشاغل وجود دارند که به طور عمده بر این شبکه های اجتماعی متکی هستند و اصلا بدون آنها فلج هستند.

تفریح و سرگرمی؛ بیایید اعتراف کنیم! شبکه های اجتماعی واقعا سرگرم کننده هستند! خیلی از مردم وقتی سر کار یا در خانه فرصت استراحتی پیدا میکنند سریع شبکه های اجتماعی شان را چک میکنند. از آنجایی که انسان ها ذاتا موجودات اجتماعی ای هستند، اغلب برایشان بسیار خوشحال کننده است که کامنت ها و لایک های بیشتری را پای پست هایشان ببینند و هرچه میزان این لایک ها و کامنت ها بیشتر باشد آنها راضی تر و خوشحال تر هستند. یک نکته جالب دیگر این است که با استفاده از شبکه های اجتماعی میتوان بدون اینکه مستقیما از دوستان و نزدیکانمان بپرسیم چه کار میکنند و در چه حال هستند از طریق پست هایشان در شبکه های اجتماعی از حال و روزشان با خبر شویم.

معایب شبکه های اجتماعی

 

infografi39

 

حجم زیاد اطلاعات و پست ها؛ با وجود این همه آدم در شبکه های اجتماعی که دائم توییت میکنند، سلفی پست میکنند، لینک به اشتراک میگذارند وغیره، شبکه های اجتماعی یک شلوغ پلوغ بنظر میرسند. حتی صفحه خیلی از ماها پر از پست ها یا پر از درخواست های دوستی قبول شده و نشده است. با گذشت زمان شاید دوست داشته باشیم دست از دنیال کردن یک سری افراد یا گروه ها برداریم چونکه یک دفعه به خودمان می آییم و میبینیم در صفحه مان کلی پست و عکس و کلی آدم ها وجود دارند که نه به موضوعات پست شده علاقه ای داریم و نه آن آدم ها را می شناسیم!

مسائل مربوط به حریم خصوصی؛ با این همه پست و عکس که هر روزه ارسال میکنیم مطمئنا حریم خصوصی نگرانی بزرگی برای ما بشمار می آید. زیرا که ممکن است مثلا با نشان دادن لوکیشن در پست هایمان هدف دردسر های مختلف قرار بگیریم یا مطلبی که پست میکنیم در محل کار برایمان دردسرساز شود. اینکه همه چیز را با دیگر مردم به اشتراک بگذاریم میتواند باعث مشکلاتی شود که گاها از بعضی هایشان هیچ راه برگشتی نیز وجود ندارد!

فشار اجتماعی و کلاهبرداری های اینترنتی؛ برای افرادی که خیلی سعی میکنند پا به پای دیگر همسن و سالانشان پیش بروند، که این افراد عموما نوجوانان هستند، فشاری که برای انجام دادن کارهای خیلی خاص متحمل میشوند میتواند در شبکه های اجتماعی خیلی بدتر از مدرسه یا هر محیط دیگری باشد. در برخی موارد شدید، فشار بیش از حدی که از سوی شبکه های اجتماعی، پست های ارسال شده در آنها و یا کلاهبرداریهای اینترنتی و مزاحمت های سایبری اعمال میشود میتواند در افراد باعث کاهش اعتماد بنفس و حتی افسردگی شود.

معاشرت های مجازی؛ از آنجایی که با متصل بودن به اینترنت و شبکه های اجتماعی میتوان به راحتی و با یک کلیک پروفایل یک دوست را پیدا کرد، خیلی از ماها دیگر بیخیال معاشرت ها و دید بازدید های رو در رو شده و با حال و احوال پرسی های اینترنتی راحت تریم. خیلی از افراد بر سر این موضوع بحث میکنند که رسانه های اجتماعی باعث ترویج رفتار ضد اجتماعی در انسان ها شده اند.

حواس پرتی و به تعویق انداختن کارها؛ چقدر در روز افرادی را می بینید که یک بند و در همه حال سرشان توی گوشی شان است؟ مردم با شبکه های اجتماعی و پیام هایی که دریافت میکنند پریشان و حواس پرت میشوند که البته این موضوع میتواند باعث مشکلات زیاد و خطرناکی از قبیل حواس پرتی در هنگام رانندگی یا ناتوانی در جلب توجه افراد در هنگام گفت و گو ها واقعی و رو در رو بشود. وقت گذرانی بیش از حد در شبکه های اجتماعی همچین میتواند باعث بروز عادت های بد غذایی و شانه خالی کردن از یکسری وظایف و مسئولیت های خاص بشود.

سبک زندگی ساکن و بی نظمی در خواب؛ سرانجام چون سر زدن به شبکه های اجتماعی تنها کاری است که خیلی افراد با لپ تاپ و موبایل خود انجام میدهند اغلب پیش می آید که تایمی طولانی را بی حرکت در یک نقطه نشسته اند. به همین ترتیب خیره شدن به نورهای مصنوعی، یعنی همان نور صفحه کامپیوتر ولپ تاپ، میتواند در دراز مدت بر داشتن خوابی آرام و مناسب تاثیرگذار باشد.

از شبکه های اجتماعی به خاطر تمامی دلایل خوبی که در این مطلب ذکر شد استفاده کنید، اما مراقب باشید که قربانی قسمت تاریک این تعاملات آنلاین و مجازی نشوید.

 

منبع: دیجی رو

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱