آدیداس، نام اول و آخر پوشاک ورزشی

شاید امروزه نام و علامت آدیداس برای كسی نا آشنا نباشد؛ نام و علامتی كه هر كسی را ناخودآگاه به یاد ورزش می اندازد، اما اینكه این علامت و نام چه مفهومی دارد و از كجا آمده، برای اكثر ما سوال است.

آدیداس امروزه نه فقط برای ورزشكاران و علاقه مندان به ورزش، بلكه برای اشخاص دیگر به عنوان استاندارد كیفیت لباس و تجهیزات ورزشی شناخته می شود. شاید امروزه نام و علامت آدیداس برای كسی نا آشنا نباشد؛ نام و علامتی كه هر كسی را ناخودآگاه به یاد ورزش می اندازد، اما اینكه این علامت و نام چه مفهومی دارد و از كجا آمده، برای اكثر ما سوال است.
در سال ۱۹۲۰ آدولف داسلر (Adolf Dassler) جوان ۲۰ ساله آلمانی شروع به ساخت كفش های ورزشی كرد و کوشید كفش هایی زیبا و با كیفیت تولید كند. پس از استقبال خوب و شناخته شدن محصولات او، آدولف به فكر ثبت شركت و پیدا كردن نامی برای محصولات خود افتاد. چون خانواده و دوستان، او را آدی (Adi) صدا می كردند او از كلمه Adi و سه حرف از نام خانوادگی خود استفاده كرد و نام Adidas را برای شركت و محصولات خود برگزید.
او همچنین برای محصولات خود كه در آن زمان فقط كفش های ورزشی بودند، لوگویی را طراحی كرد. شركت آدیداس و لوگوی آن در سال ۱۹۴۸ به ثبت رسیدند. چندی بعد او به فكر گسترش شركت خود افتاد و محصولات خود را فقط به ارائه كفش ورزشی محدود نكرد. لباس ها و گرم كن های ورزشی نیز به محصولات آدیداس اضافه شدند.
سپس آدیداس تجهیزات ورزشی مانند توپ و راكت را نیز تولید كرد. با گسترش محصولات آدیداس، آدولف داسلر علامت جدیدی برای شركت و محصولات خود انتخاب كرد. این علامت از شكل كلی كفش گرفته شده بود. علامت جدید دارای سه نوار از كوتاه به بلند بود. چون آدولف نام آدیداس را از كلمه اول نام كوچك و سه حرف نام بزرگ خود برگزیده بود، پس انتخاب تعداد سه نوار نیز همین ایده را برای او به همراه داشت. آدی داسلر سعی كرد از طراحان با سلیقه و حرفه ای لباس استفاده كند. كیفیت و زیبایی همیشه شعار او و همكارانش بود.
در سال ۱۹۷۲ آدی و همكارانش به این نتیجه رسیدند كه تغییری در لوگوی آدیداس ایجاد کنند. چون همان سال مسابقات المپیك در شهر مونیخ برگزار می شد، آنها از المپیك ایده گرفتند. در لوگوی جدید ۳برگ – كه نشانه سه قاره شركت كننده در المپیك بود – دركنار هم قرار گرفتند. سه خط نیز از پایین این برگ ها عبور می كرد.
یك سال بعد آدیداس علامت خود و آرم سه نوار را ثبت بین المللی كرد. داسلر با نوآوری های پیوسته و پایبندی به طراحی کفش های مناسب برای ورزش های مختلف، توانست آدیداس را پیشاپیش دیگران قرار دهد. مثلاً در زمینه فوتبال داسلر متوجه شد که اگر زمین مرطوب باشد، کفش های معمولی فوتبال کارایی کافی ندارد، بنابراین به فکر افتاد به کف کفش ها، میخ های مخصوصی اضافه کند که به فوتبالیست ها کنترل و دقت عمل بیشتری بدهد و با همین کفش های جدید بود که تیم آلمان در جام جهانی 1954 به مقام قهرمانی رسید.
آدولف داسلر درسن ۷۸ سالگی یعنی در سال ۱۹۷۸ درگذشت و سهام این شركت برای پسر و خانواده اش باقی ماند، اما در سال ۱۹۸۹ خانواده داسلر از شركت بیرون رفتند و آدیداس به یك شركت «سهامی عام» به نام adidas- Solomon تبدیل شد. آدیداس در سال 1995 مانند بسیاری دیگر از برندهای موفق که ورود به دوران مدرن را با ارائه سهام در بازار بورس تجربه کردند، سهام خود را در بازار بورس فرانکفورت و پاریس عرضه کرد.
در سال ۱۹۹۷ آدیداس شركت Solomon Group را خرید و با آن شركت یكی شد. Solomon Group وسایل و تجهیزات اسكی و كوهنوردی تولید می كرد. با خرید این شركت، نام Adidas بهAdidas-Solomon تغییر پیدا كرد. امروزه آدیداس در اكثر كشورهای دنیا دارای شعبه و نمایندگی است. كارمندان این شركت بیش از ۱۳هزار نفر هستند.
آدیداس در اكثر رقابت ها و تورنمنت های معتبر جهانی مانند المپیك به عنوان یكی از حامیان اصلی حضور دارد. آرم كنونی این شركت، دومین آرمی است كه آدولف طراحی كرده بود، با این تفاوت كه زیر آن، نوشته adidas نیز وجود دارد.
ادغام آدیداس با ریبوک در سال 2006 را می توان فصل جدیدی در تاریخ آدیداس دانست. ادغام این دو برند مطرح با یکدیگر به شرکت این فرصت را می دهد که با ایجاد ویژگی های مکمل در این دو برند به بازار گسترده تری دست یابد و توانایی ارائه محصولات متنوع تری را داشته باشد.
 

منبع: برترين ها
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱