گوگل با يك ايراني به درآمدزايي رسيد!

مدیران ارشد و سهام ‌داران اصلی یک شرکت،‌ همیشه به‌عنوان رهبران اصلی و موثر آن شناخته می ‌شوند.

مدیران ارشد و سهام ‌داران اصلی یک شرکت،‌ همیشه به‌عنوان رهبران اصلی و موثر آن شناخته می ‌شوند.

این شرکت می ‌تواند یک موسسه سرمایه‌گذاری یا حتی یک سایت اینترنتی باشد. گوگل هم از این قاعده مستثنی نیست. شرکت گوگل، هر روز کار خود را گسترش می‌دهد و در حوزه‌ های مختلفی پیشرفت می‌ کند. اما غیر از سهامداران اصلی گوگل، یک مدیر ارشد دیگر نیز، به دلیل درایت و نقش کلیدی در موفقیت ‌های تجاری گوگل، شناخته شده است؛ امید کردستانی.
او در بهار سال ۱۹۹۹ از کمپانی NetScape به پرسنل ۱۱ نفره کارمندان گوگل پیوست و مدیر ارشد بازاریابی و توسعه بین ‌المللی گوگل شد. البته او در حال حاضر معاون ارشد رئیس گوگل است و در زمینه ارائه خدمات جهانی خرید و فروش كالا، سود فراوانی را نصیب بخش خصوصی این سایت اینترنتی كرده است.
هفته ‌نامه تایم در سال ۲۰۰۴ از قول لورا لاک نوشت: «تلاش ‌های مهندس کردستانی، بزرگ‌ترین سایت جست‌وجوگر دنیا را به داغ ‌ترین بازار تبلیغاتی شبكه ‌ای تبدیل كرده كه فقط در ظرف ۱۸ ماه توانسته است از بیش از ۱۰۰ هزار آگهی‌كننده تبلیغاتی سبقت بگیرد. طبق محاسبات تحلیل‌گران، مالیات بر درآمد حاصل از این آگهی‌ های تبلیغاتی، یك میلیارد دلار سود مالی نصیب گوگل خواهد كرد». امید کردستانی فوق‌لیسانس MBA (مدیریت اجرایی تجاری) دارد و از ایده‌ پردازان اصلی گوگل به شمار می ‌آید. با ورود امید کردستانی به گوگل، نگاه مدیران این موتور جست‌وجو به عنصر تبلیغات به کلی تغییر کرد. آنها فهمیدند که با برنامه ‌ریزی صحیح، نگاه ریزبین،آینده ‌نگر و توانایی جلب اعتماد مشتری، می‌توانند بنیان‌های موسسه در حال رشد خود را استوارتر سازند. کردستانی به روسای گوگل یادآوری کرد که شناسایی مشکلات و نقطه‌ ضعف ‌ها و پیش‌بینی راه حل برای آنها، همان ‌طور که در کمپانی های بزرگی همچون زیراکس و فوکس به این بینش رسیده بودند، بهترین راه حفظ توسعه پایدار شرکت است. کردستانی همیشه از خودنمایی در رسانه‌ ها خودداری کرده و ترجیح داده پشت‌ پرده امپراتوری گوگل قرار داشته باشد. او در سن ۱۴ سالگی، چند سال پس از فوت پدرش، از ایران به شهر سن‌ خوزه در ایالت کالیفرنیای امریکا مهاجرت کرد و مهندسی برق را از دانشگاه دولتی سن‌خوزه و فوق ‌لیسانس مدیریت بازرگانی را از دانشگاه استنفورد امریکا گرفت.
صاحبکار سابقش در NetScape، مایک هومر، عقیده دارد کار و آموزش سخت در NetScape به موفقیت کردستانی در گوگل کمک بسیاری کرده است. او وقتی در NetScape بود توانست در عرض ۱۸ ماه فروش فصلی (سه ماهه) این کمپانی را از ۲۰ میلیون به ۵۵ میلیون دلار برساند. کردستانی همیشه می ‌‌گوید: «خوش ‌بینی و امیدواری به آینده، از خصلت‌ های مهاجران است و نقش موثری در موفقیت شغلی ‌ام داشته است.»
اما ماجرای استخدام کردستانی در گوگل نیز جالب است. مصاحبه شغلی کردستانی در گوگل برای تصدی شغل مدیر فروش و توسعه، حول یک میز پینگ ‌پنگ در یک اتاق کنفرانس انجام شد. ابتدا سرگی برین (یکی از بنیان‌گذاران گوگل) سوالاتی از امید کرد و سپس با اعتراف به عجز و ناتوانی در انجام مصاحبه با یک آدم حرفه ‌ای، تمامی پرسنل ۱۱ نفره‌اش را که همه مهندس بودند به میز فراخواند. آن‌ها تا پنج ساعت امید را سوال ‌باران کردند و در پایان، امید همگی را به صرف شام در رستورانی برد و در آنجا بود که استخدام شد. او تئوری حراج و تمرکز بر نیازهای مشخص هر صاحب آگهی را به گوگل تزریق کرده و اگر خیلی ‌ها سرگی برین و لری پیج را بنیان‌گذاران گوگل می ‌دانند، باید امید کردستانی را بنیان ‌گذار مالی-تجاری گوگل بدانیم. فراموش نکنیم هنگامی که او به گوگل آمد، درآمد این سایت صفر دلار بود.
کردستانی در اولین نگاه متوجه شد ترافیک زیاد این سایت مهم ‌ترین دارایی آن است. او از این ترافیک استفاده کرد و آگهی ‌های تکی و کوچکی را که تك تك با کارت‌ های اعتباری به گوگل پرداخت می‌ شدند، به میلیون‌ ها دلار رساند؛ به طوری که امروز ۹۹ درصد درآمد گوگل از همین آگهی ‌هاست. او به تدریج همکاران سابقش در NetScape را هم به همکاری در گوگل طلبید. او حتی با صاحبان آگهی‌های NetScape هم تماس گرفت و از آنها خواست تا آگهی ‌های کوچکی به گوگل بدهند.
کردستانی، امروز در دنیای میلیارد دلاری رقابت تبلیغات تلویزیونی، نه تنها با صاحبان کوچک آگهی، بلکه با انواع آژانس‌ های بازاریابی و تبلیغاتی که برای مشتریان خود حسابی چانه می ‌زنند هم قرارداد می ‌نویسد. او درباره نخستین ملاقاتش با لری و سرگی می‌ گوید: «احساس کردم این دو آدم اعتماد به نفس، عزم و اراده و ایده‌ های بلندپروازانه بسیاری دارند و حتی اگر به جای اینترنت، می‌ خواستند تجارت لحاف ‌فروشی هم باز کنند باز هم موفق می‌ شدند؛ به این خاطر بود که به تیم آنها پیوستم.»
او کارش را در نت اسپیک در بخش فروش OEM آغاز کرد و در طی دوره 6 ساله که در آن شرکت حضور داشت، مسئولیت برقراری ارتباطات تجاری با شرکت ‌های چون ابی‌بی، سیتی بانک، امریکن آن‌لاین، آمازون، تراوی سیتی و اینتل را برعهده داشت. کردستانی پیش از آغاز کار در نت اسکیپ از بخش‌هایی چون بازاریابی، مدیریت محصول و توسعه کسب ‌و کار در شرکت ‌هایی چون DO3،GO و هیولت پکارد فعالیت می‌کرده است. کردستانی در 8 می 2008 در مجله تایمز به عنوان یکی از صد نفری نام گرفت که دنیای ما را شکل داده ‌اند.
امید کردستانی در لیست ثروتمند‌ترین افراد جهان که هر سال توسط مجله فوربس منتشر می ‌شود در رده 553 و در لیست 400 ثروتمند امریکا در مقام 246 قرار دارد.
 

درخواست مشاوره و راهنمایی

Please type your full name.
ثبت شماره تماس الزامی است
Invalid email address.
Please type your full name.
Please type your full name.
Invalid Input
کد امنیتی لطفا کد درست را وارد نمایید

همکاری با پگاه سیستم

پگاه سیستم - نمایندگی فروش